O dobrej miłości

O dobrej miłości

Zakładam, że jeśli ktoś mówi, że kocha, to kocha. Jednak są różne oblicza miłości. Dla jednych to zawrót głowy, szalone uniesienie, dla innych ciągłe burze i gradobicia, a dla innych miłość to ciągłe poświęcenia i rezygnacji z siebie. Jedni kochają zaborczo, a ich pełna jest zazdrości i ciągłej kontroli, dla innych miłość to wsparcie, obietnica i szacunek.

Miłość może nas wspierać lub niszczyć, unosić w górę lub ściągać w dół. Chcąc uniknąć nazywania miłości „dobrą” lub „złą”, użyję określenia „miłość dojrzała” lub „miłość niedojrzała” i nie mówię tu o wieku kochających się ludzi lecz o stanie uczuć i idących za nim myśli i działań.

  • Miłość dojrzała daje nam szczęście, spokój i pewność – miłość niedojrzała daje nam cierpienie, niepewność i nerwowość.
  • Gdy kochamy dojrzale, rozwijamy się – gdy kochamy niedojrzale tłumimy swój potencjał.
  • Miłość dojrzała daje nam energię – niedojrzała zmęczenie i zniechęcenie.
  • W miłości dojrzałej cieszą nas sukcesy partnera, jesteśmy z niego dumni, a w przypadku kłopotów jesteśmy gotowi do wysłuchania i pomocy – w miłości niedojrzałej dużo jest oskarżanie, obrażania się, cichych dni i huśtawki nastrojów.
  • Miłość dojrzała to szacunek do różnorodności i akceptacja – miłość niedojrzała to próba zmiany i dostosowania drugiej osoby do swoich wyobrażeń i potrzeb.
  • W miłości dojrzałej rozmawiamy otwarcie o ważnych sprawach i tych miłych i tych bolących, a celem rozmowy jest znalezienie rozwiązania, które nie będzie raniło żadnej ze stron – w miłości niedojrzałej stosujemy manipulację i kłamstwa, nie jesteśmy szczerzy.
  • Miłość dojrzała to równość, odpowiedzialność za siebie i swoje czyny, ale również troska i gotowość wsparcie drugiej osoby – miłość niedojrzała to rywalizacja, złość i walka.
  • Miłość dojrzała to również drobne gesty, dotyk dłoni, uśmiech, miłe słowa, częsty dodający wsparcia kontakt wzrokowy – miłość niedojrzała to oddalenie, gesty niechęci, brzydkie słowa i wzrok kontrolujący i karzący.
  • Miłość dojrzała to wsparcie i wiara, to słowa „Wierzę w Ciebie”, „Dasz radę”, „Pomogę Ci” – miłość niedojrzała to obwinianie i słowa „To Twoja wina”, „Znów to schrzaniłaś”, „Radź sobie sam”.

Dojrzałej miłości można się nauczyć, zaczynając od poznania i zrozumienia swoich zachowań. Pokochania siebie, traktowania siebie z szacunkiem i dbałością. Wiary w to, ze jesteśmy warte prawdziwej, zdrowej, dojrzałej miłości. Zacznij od siebie ponieważ drugiej osobie możesz dać tylko to co posiadasz w sobie. Nauczysz się pięknie kochać innych jeśli będziesz umiała pięknie kochać siebie.

Nie zmienisz kogoś, ale możesz zmienić siebie. Zacznij od dziś, uśmiechnij się do siebie w lustrze, otocz się opieką, miłym słowem i gestem. Następnie przenieś to pozytywne spojrzenie na resztę świata. Tu zacytuję „ Patrz sercem, najważniejsze jest niewidoczne dla oczu” fragment z „Mały książę” .

Wierzę, że Ci się uda jeśli tylko tego chcesz. Powodzenia.

Autor: Renata Wrona

www.renatawrona.pl

Fot. archiwum własne Renata Wrona

Share

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *