Czas – najlepszy prezent na Święta

Czas - najlepszy prezent na Święta

Czy czas w dzisiejszym świecie jest towarem deficytowym? Pewnie większość odpowie na to pytanie twierdząco. Czas, czas… ciągle mamy go za mało.. zrobilibyśmy to, zrobilibyśmy tamto, ale czas, nie mamy czasu. Jak to się dzieje, że na to na co chcemy go znajdujemy? Jak to się dzieje, że na coś innego ciągle nam go brakuje?

Gdyby popatrzeć na ilość stojących dzisiaj przed nami wyzwań, celów i zadań do zrealizowania i potrzebnego na to wszystko czasu, to możemy nadać mu rangę czegoś niezwykle cennego w życiu.

A gdyby tak popatrzeć na nasze priorytety i wartości którymi kierujemy się w życiu i uznać, że rodzina, bliskie relacje, poczucie spełnienia i miłości są wspólne dla większości z nas. Naszym bliskim i tym których kochamy chcemy dawać to, co najlepsze i najcenniejsze, prawda? – a czy przypadkiem to nie czas jest najcenniejszą, nie do kupienia i nie do podrobienia rzeczą, którą możemy ich obdarować?

Ofiarując konkretnej osobie w konkretnym momencie naszą obecność pokazujemy najlepiej ile ten ktoś dla nas znaczy – znaczy bardzo wiele, skoro dajemy mu coś czego ciągle mamy za mało, a jednak zdecydowaliśmy się przeznaczyć go na tą konkretną osobę – wow!

Czy pamiętasz szczęśliwe chwile ze swojego dzieciństwa? Czy nie są one związane z obecnością kogoś konkretnego, kto przy Tobie był? Wspomnienia są ściśle związane z przeżywanymi w tamtych chwilach emocjami, im silniejsze emocje tym żywsze wspomnienie. Co pamiętasz w chwilach szczęścia? Jak bawiłaś się z mamą? Jak tata uczył Cię jeździć na rowerze? Jak z babcią lepiłaś pierogi? A z bratem budowaliście fortece pod stołem, żeby ukryć się przed całym światem? Bliskość, więź, relacja, obecność… na to wszystko potrzeba wspólnie spędzonego czasu…

Według Garrego Chapmana, psychoterapeuty, który dzięki bogatemu doświadczeniu pracy z parami opisał teorię 5 języków miłości, wartościowo spędzony z kimś czas jest jednym ze sposobów odbierania i okazywania przez ludzi uczucia miłości. Inne to wartościowe słowa, uczynki wobec siebie, dotyk i ofiarowywanie prezentów.

Dzielimy się pod tym względem na tych pięć podgrup i może tak być, a wręcz dosyć często tak się dzieje, że my i nasi bliscy mówimy innym językiem – stąd często frustracje i nieporozumienia między nami. Warto wiedzieć w jakim języku mówi mój mąż/żona, moje dzieci i bliscy mi ludzie, żebym mogła okazywać im miłość tak, żeby oni faktycznie to czuli i aby sprawiało im to radość. Jednakże jakimkolwiek językiem nie mówiliby nasi bliscy, aby okazać im nasze uczucie musimy przy nich być.

Aby spędzony z kimś czas spełnił swoją magiczną funkcję uszczęśliwiania i dowartościowania dobrze byłoby, gdyby spełniał kilka kryteriów:

  • w spędzaniu z kimś czasu mamy być obecni ciałem i duchem
  • mamy być zaangażowani w bycie tu i teraz z tym, a nie z innym człowiekiem
  • mamy poświęcać mu uwagę, skupiać się na tej osobie z którą jesteśmy
  • mamy słuchać – umiesz słuchać nie szykując zaraz odpowiedzi? Umiesz słuchać nie oceniając tego co słyszysz? Umiesz słuchać i usłyszeć?
  • wspaniale jest gdy umiemy okazać zrozumienie, akceptację i uczucie – powiedzieć ile ten ktoś dla nas znaczy

Ciągle za czymś pędzimy… a jak się zatrzymujemy to często orientujemy się, że gdzieś po drodze pogubiliśmy naszych bliskich. Ciągle chcemy coś robić, coś osiągać, coś mieć i coraz rzadziej narzekamy na brak dóbr materialnych, dzisiaj mamy już praktycznie wszystko. Tymczasem okazuje się, że wielu ludziom brakuje dzisiaj czegoś innego niż posiadanie, brakuje nam kogoś z kim moglibyśmy porozmawiać, poczuć bliskość, zwierzyć się, zaufać, pośmiać się i popłakać.

Dlaczego dzisiaj nie skupiamy się na relacjach? Czasami dlatego, że w naszych domach nie nauczono nas ich budować, nie nauczono nas być autentycznymi, prosić i mówić potrzebuję Cię. Boimy się ludzi, boimy się być ocenieni, jednocześnie desperacko pragnąc mieć chociaż jedną zaufaną osobę. Wielu jej nie ma, wielu cierpi samotnie idąc przez życie.

A gdyby tak przestać tylko pragnąć i tęsknić? A gdyby tak powiedzieć komuś z okazji Świąt: kocham Cię, lubię Cię, cenię Cię, wiele dla mnie znaczysz, nigdy Ci tego nie mówiłem, ale jesteś dla mnie ważny, cenny, bliski, cieszę się, że jesteś w moim życiu. Może zamiast prezentu pod choinkę ofiarujemy komuś nasze dobre słowo i naszą obecność. Czy nie tego właśnie pragniemy w Święta? Bliskości? Miłości? Ciepła? Dobra? Czy nie po to sprzątamy, gotujemy, biegamy i planujemy, żeby spotkać się z drugim żywym człowiekiem i pobyć z nim?

Czas Świąt jest też idealną okazją do pokazania naszym dzieciom tego co w istocie świąt najważniejsze, spędzając je w taki a nie inny sposób uczymy tego jak można je przeżywać, jak można reagować na innych, jak spędzać z bliskimi czas, mamy okazję do budowania z nimi ciepłych relacji oraz uczenia, że one i ich pomoc jest ważna i potrzebna.

Święta to czas dzielenia się nie tylko z bliskimi. Jest wiele akcji charytatywnych, można wykupić obiady dla osób potrzebujących, można też zaprosić samotną osobę na wigilię, nakarmić głodne i potrzebujące zwierzęta. Jeśli już mamy za dużo jedzenia jest wiele miejsc, gdzie możemy je oddać po świętach dla potrzebujących.

Nie oczekujmy idealnych świąt. Takie istnieją tylko w filmach i reklamach. Prawdziwe czasem kończą się plamą na obrusie w wigilię, sprzeczką rodzinną, nieudanymi pierogami. Czy jednak to jest dla nas najważniejsze w czasie świąt? W takich właśnie stresujących chwilach warto powtarzać sobie, co dla mnie jest istotą tego czasu. To pomaga nam spojrzeć na różne sytuacje z dystansem i skupić się na tym, co jest naprawdę ważne.

Odpowiedz sobie na pytanie co dla Ciebie jest w te Święta najważniejsze: to jak będą one wyglądać, czy to co przeżyjesz dzięki spotkaniu z drugim człowiekiem.

Radosnych Świąt i wielu czaso-prezentów pod choinką!

Autor: Justyna Kruszewska
www.facebook.com/KruszewskaPsychoterapia/

Share

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *