Czas na świąteczne pierniczki…

Czas na świąteczne pierniczki...

Z okazji Mikołajek wspólnie z Anią Pietrzak – Gryc znaną w naszym regionie z wyrobu przepięknych pierników, przygotowałyśmy dla Was niespodziankę. W tym celu odwiedziliśmy Anię w jej pracowni, gdzie krok po kroku pokazała nam jak przygotować świąteczne pierniczki.

IMG_2224

Jak przekonuje Ania warto skupić uwagę na składnikach, których używamy do ich wyrobu – Polecam zawsze dobre składniki, pierniki będą wtedy fajnie pachniały i będą zdecydowanie smaczniejsze. Kiedy produkty użyte do wyrobu są najlepszej jakości, to da się wyczuć w smaku piernika.

IMG_2230   IMG_2234

IMG_2257   IMG_2292

IMG_2295   IMG_2299

Ponieważ receptura według, której wypiekane są pierniczki Ani jest tajemnicą, podaje nam uniwersalny przepis.

Składniki:

 • kilogram dobrej mąki (może być tortowa)
 • 1 łyżeczka proszku do pieczenie
 • 1 łyżka kakao
 • szklanka cukry pudru
 • 20 gram przyprawy do piernika
 • 3/4 szklanki miodu
 • jedno masło
 • jedno jajko

Wykonanie:

Ciasto wykonujemy od razu. Mieszamy suche składniki, kiedy wszystko się dobrze wymiesza dodajemy jajka, miód i masło.

Baza na lukier:

 • 1 szklanka cukru pudru
 • jedno białko
 • odrobinę soku z cytryny

W zależności od tego jaką chcemy otrzymać konsystencję lukru, dodajemy jeszcze białko jeśli chcemy otrzymać rzadszy lub cukier puder jeśli lukier ma być gęstszy – mówi Ania – do zabarwienia lukru można użyć naturalnych barwników (np. soku z buraka), bądź kupić gotowe – dodaje.

IMG_2279

Pierniczki Ani są wypiekane w temperaturze 150 stopni, jednak czas pieczenia pozostaje już kwestią wyczucia – Wszystko zależy od piekarnika,tak naprawdę każdy jest inny. Pierniczki muszą być twardawe, tak aby nie dało się w nie włożyć palca. Można to wyczuć po zapachu – zdradza nam Ania.

Ozdabianie pierników zaczynamy od obwódek. Taki pierniczek musi wyschnąć, dopiero wtedy możemy nakładać kolejną warstwę lukru – Chcąc przyśpieszyć wyschnięcie masy, możemy włożyć piernik do suszarki – podpowiada Ania.

IMG_2243   IMG_2244

IMG_2247   IMG_2249

IMG_2252   IMG_2254

Jak przekonaliśmy się podczas wizyty w pracowni Ani , wykonanie świątecznych pierniczków o ciekawych wzorach wcale nie musi być skomplikowane. Wystarczy trochę pomysłowości, odrobina talentu plastycznego i szczypta świątecznej magii. Jeśli szukacie odpowiednich foremek o świątecznych i nie tylko kształtach, można je znaleźć właśnie w pracowni Anipasje.

2016-12-06_11h37_38

Mam nadzieję, że udało nam się wprowadzić Was w przedświąteczny nastrój i zainspirować do wykonania własnych pierniczków.

IMG_2241

Wszystkim tym, którzy chcieliby zgłębić sztukę zdobienia pierniczków, polecamy  warsztaty, które organizuje Ania. Szczegółowe informacje znajdziecie na jej stronie.

ObcasyPodlasia.pl
Anipasje

Share

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.