„Henna, bo kobieta jest zmienna”

"Henna, bo kobieta jest zmienna”

O tym jak sztuka zdobienia ciała zwana Mehendi trafiła na Podlasie, czym jest i jakie ma korzenie opowiada Katarzyna Duda – Charko.

Obcasypodlasia.pl: Kasiu, gościłaś już na naszym portalu opowiadając o swojej niezwykle zmysłowej pasji – tańcu brzucha. Dziś porozmawiamy o czymś zupełnie innym. Malowanie henną na ciele, to Twoje kolejne zajęcie, pasja?

Katarzyna Duda- Charko: Można powiedzieć, że Mehendi czyli wschodnia sztuka malowania ciała henną, to mój kolejny nałóg. Tańcem zajmuję się również zawodowo, a zdobienie ciała henną traktuje wyłącznie jako hobby. Cztery lata temu będąc w Tunezji moja dłoń została ozdobiona przez profesjonalnego artystę tzw. Henaya i od tego czasu narodziła się moja miłość do tej formy sztuki. Poczułam, że henna uszczęśliwia, ozdobione możemy poczuć się wyjątkowo. Większość z nas, kobiet lubi upiększać siebie, a ta forma ma same plusy. Jest bardzo oryginalna i możemy wykorzystać przy tym swoją kreatywność, ponieważ możemy namalować dosłownie wszystko. A przy tym, co bardzo sobie cenię, jest naturalna i bezpieczna.

Mam wrażenie, że jednak trochę związana z tańcem brzucha. Czy tancerki w niektórych krajach nie zdobią swego ciała właśnie w ten sposób?

Zdarza się , że tancerki brzucha zdobią swoje ciała, tak jak np. ja . Jednak henna jest bardziej popularna w kręgach tancerek Bollywood i innych tańcach Indyjskich. Tradycyjnie tancerki dekorują dłonie i stopy henną lub czerwonym barwnikiem nazywanym w Indiach alta. Nie jest to henna, choć jej znaczenie jest podobne. Takie zdobienia pełnią też bardzo praktyczną funkcję – podkreślają każdy gest. W ten oto sposób hinduski od wieków podkreślały piękno dłoni na długo przed wynalezieniem lakieru do paznokci.

Czy takie malowanie ma swoją nazwę? Skąd się wywodzi i w jakich krajach, kulturach jest najbardziej popularne?

Jak już wcześniej wspomniałam Sztuka malowania ciała naturalną henną nazywa się Mehendi (zamiennie Hindi). Tradycja ta ma kilka tysięcy lat. Henna stosowana jest zarówno w krajach Bliskiego Wschodu, jak i Indiach, Pakistanie i w Afryce, głównie północnej i wschodniej (m.in. W Egipcie, gdzie kiedyś zdobiono mumie faraonów). Sztuka ta ma dwie główne tradycje: arabską i indyjską, i stopniowo rozszerzała się na coraz większe obszary wraz z rozszerzaniem się wpływów tych kultur. Henna jest nierozerwalnie związana z obrzędami ślubnymi w krajach orientalnych. Zdobione są Panny Młode w „Lailet al Hinna” czyli tzw. Nocą Henny. Ozdoby te mają przynieść młodej parze szczęście, zdrowie, miłość itd.. Henna związana jest również z wieloma innymi świętami.

Malujesz nie tylko swoje ciało…

Tradycyjnie Mehendi robi się głównie na dłoniach- wewnętrznej i zewnętrznej stronie oraz na stopach- również na podeszwach stóp. Tak naprawdę malować możemy wszędzie, ogranicza nas tylko nasza wyobraźnia. Chętnie maluje siebie i jest to najłatwiejsze biorąc pod uwagę moje intensywne życie. Jednak największą radość sprawia mi malowanie innych. Zdarza mi się malować głowy kobiet po chemioterapii. Ich radość jest dla mnie największym spełnieniem. Często maluje również kobiety w najbliższym otoczeniu: koleżanki, znajome, sąsiadki czy kursantki. To zawsze spotkania z ciekawymi historiami- kształtującymi często moje dalsze życie.

Co najczęściej malujesz, czy zdobienia mają jakieś swoje znaczenia?

Najchętniej maluję wzory orientalne i wzory etno, niektóre z nich mają swoje znaczenie. Często przynoszą szczęście lub chronią od tzw. „złych mocy”. Praktycznie każda osoba, która decyduje się na zdobienie henną wybiera wzór, który ma duże znaczenie dla niej samej. Pojawiają się między wzorami często daty, inicjały czy sentencje.

To fantastyczna sprawa, możemy ozdobić swoje ciało, ale nie na stałe tak, jak np. w przypadku tatuażu. Jak długo utrzymuje się henna na ciele?

Wspaniała Kobieta, która zorganizowała ze mną ostatnie warsztaty nadała im tytuł: „ Henna, bo kobieta jest zmienna” uważam to określenie za strzał w 10. My kobiety lubimy zmiany, szczególnie w swoim wyglądzie, dlatego sztuka Mehendi to wspaniała alternatywa dla prawdziwych tatuaży. Tatuaż z henny utrzymuje się około 7-11 dni. Henna naturalna ma kolor brązowy. Przestrzegam przed tzw. „czarną henną”, która nie ma nic wspólnego ze sztuką Mehendi.

Organizujesz też warsztaty z malowania henną na ciele, niedługo po raz pierwszy w Białymstoku. Dla kogo i jak się na nie można dostać?

Bardzo się cieszę, że dzięki ludziom, którzy mnie stale inspirują i wspierają powstały te warsztaty. Białystok to miasto zdolnych i nieprzeciętnych ludzi, a ja uwielbiam dzielić się swoimi pasjami. Kilkukrotnie prowadziłam takie spotkania z henną w innych miejscach i aż się dziwię, że nie wpadłam na pomysł by zorganizować je w moim rodzinnym mieście. Warsztaty zaplanowane są na 24 sierpnia i odbędą się one o godzinie 18.30 w Studiu Tańca Feniks. Skierowane są tak naprawdę do wszystkich. Nie ma żadnych limitów, przecież malować może każdy. Wystarczy poszukać wydarzenia na fanpage facebookowym –  Mehendi Henna Art Białystok Farya i tam odnaleźć opis zgłoszenia. Szczegóły warsztatów.

Fot. Archiwum własne Katarzyna Duda- Charko.

Share

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *