Księga Kobiet na 100-lecie Kobiet

Księga Kobiet na 100-lecie Kobiet

Wyborcą do Sejmu jest każdy obywatel Państwa bez różnicy płci” – tak brzmiały słowa dekretu Naczelnika Państwa Józefa Piłsudskiego o ordynacji wyborczej do Sejmu Ustawodawczego z dnia 28 listopada 1918 roku. Dokładnie tego dnia 100 lat temu prawa publiczne, teoretycznie przyznane kobietom po odzyskaniu suwerenności 7.11.18., zostały oficjalnie potwierdzone.

Dziś każda dorosła Polka jest uprawniona do głosowania, piastowania wszelkich urzędów i pełnienia funkcji publicznych w ustawodawstwie krajowym. Może posiadać i dziedziczyć majątek, studiować, zarządzać własną firmą i karierą zawodową, stanowić o sobie. Nie traci polskiego obywatelstwa, gdy wstępuje w małżeństwo z obcokrajowcem, ponieważ nie stanowi własności ojca czy męża. Nie potrzebuje niczyjej zgody do założenia konta w banku czy wyrobienia paszportu. Może uprawiać wymarzoną dyscyplinę sportową, a nawet startować w olimpiadach.

Dziś trudno sobie wyobrazić, że nasze przodkinie tego wszystkiego nie mogły oraz, że to – co dla nas, Polek fundamentalne i niezaprzeczalne – 100 lat temu było niemożliwe. Dziś wiemy też z całą pewnością, że Polkom praw publicznych nie podarowano, choć w takiej narracji często się o tym mówi. Nasze przodkinie o prawa dla kobiet walczyły w trudnych warunkach, uznawane za „wiecznie niedorosłe”.

Stowarzyszenie 100-lecie Kobiet chcąc o tym przypomnieć i uczcić ich pamięć – zaprasza do wspólnego tworzenia „Księgi Kobiet na 100-lecie Kobiet”.

28.11.18. o godz. 12.00. przed Ratuszem w Białymstoku, po uroczystym hejnale rozpoczniemy ceremoniał uhonorowania dekretu sprzed 100 lat. Zachęcamy do przyniesienia zdjęć przodkiń: matek, babć, prababć i innych ważnych w życiu każdego z nas kobiet. Na umówiony znak wypowiemy głośno ich imiona, wkleimy zdjęcia do Księgi, podpiszemy je; będzie można opisać zdjęcia wedle uznania.

Zachęcamy także do tego, by zadbać o biały, czerwony lub biało-czerwony akcent w garderobie – symbol barw naszego kraju.

Tych, którzy nie będą mogli wziąć udziału w celebracji o godz. 12.00. zapraszamy do „Pożegnania z Afryką” na ul. Waryńskiego 4 na godz. 18.00. na dyskusję pod nazwą „Kobietę w tradycyjnej baśni z różnych stron świata”, którą poprowadzi Edyta Poskrobko z „Galeonów Baśni”.

Stowarzyszenie 100-lecie Kobiet to oddolna inicjatywa działająca na terenie Województwa Podlaskiego, która podjęła się w roku 2018 realizacji całorocznego programu obchodów 100-lecia praw kobiet. Utworzyły ją przedstawicielki różnych środowisk: akademickich, pozarządowych i biznesowych, które połączyło pragnienie działania na rzecz kobiet.

Wśród zrealizowanych działań m.in. znalazły się debaty publiczne: „Kobiety Samorządne”, „Kim jest statystyczna Polka?”, spacery herstoryczne dedykowane sławnym Białostoczankom, Konkurs Literacki „Polka Niepodległa”, Pokaz mody „Piękna Niepodległa”, „Śniadanie z wizytówką” – cykliczne spotkania networkingowe, Dni Otwarte z poradami prawnymi dla kobiet, wydarzenia artystyczne – wernisaże, spotkania z poetkami i pisarkami, warsztaty i spotkania rozwojowo-coachingowe: „Twoja autentyczna marka osobista”, „Twój głos się liczy – jak go wyrazić?”, „Co mówi o Tobie Twoje poczucie własnej wartości?”

Czas i miejsce: 28.11.18., godz. 12.00. – 12.30., Przed Ratuszem w Białymstoku, od strony „Esperanto Cafe”, ul. Rynek Kościuszki 10.

Materiały Organizatora.

Autorka: Dorota Ostrożańska/Stowarzyszenie 100-lecie Kobiet

 

Share

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *