Na co zwrócić uwagę kupując mieszkanie

Na co zwrócić uwagę kupując mieszkanie

Każdy z nas marzy o swoich przysłowiowych czterech kątach. Posiadanie własnego mieszkania daje nam zarówno swobodę działania jak i poczucie bezpieczeństwa. Niestety sam wybór, a następnie zakup wymarzonego lokum, przysparza kupującym często wiele stresów związanych z transakcją. Poniżej znajdziecie klika rad, które powinny wspomóc potencjalnych nabywców w procesie zakupu mieszkania.

Po pierwsze – księga wieczysta

Większość nieruchomości w Polsce ma założoną księgę wieczystą tj. zbiór dokumentów prowadzonych przez sąd dotyczących historii danej nieruchomości. Zawiera ona niezwykle istotne dane między innymi o dotychczasowych właścicielach oraz obciążeniach hipotecznych. Dlatego też przed zakupem mieszkania koniecznie należy zajrzeć do takiej księgi, by zobaczyć czy osoba oferująca nieruchomość do sprzedaży jest faktycznie jej właścicielem, oraz czy lokal nie jest obciążony hipoteką lub prawami osób trzecich. Co warte podkreślenia zapoznanie się z treścią księgi wieczystej jest obecnie bardzo proste. Po otrzymaniu jej numeru wystarczy na stronie Ministerstwa Sprawiedliwości odnaleźć odpowiednią zakładkę i tam po wpisaniu numeru uzyskać za darmo dostęp do wszelkich danych.

Po drugie – oględziny

Niezależnie od tego czy nabywamy mieszkanie w stanie deweloperskim, czy też na rynku wtórnym zawsze warto przed zakupem zapoznać się dokładnie z jego stanem technicznym. Oględziny lokalu jeszcze przed finalizacją transakcji mogą znacznie ułatwić nam ochronę naszych praw w przyszłości, a nawet doprowadzić do obniżenia ceny jeszcze na etapie zakupu. Jeśli nie posiadamy wystarczającej wiedzy z zakresu nieruchomości warto na spotkanie zaprosić profesjonalistę, który oceni np. prawidłowość osadzenia parapetów czy sposób ułożenia paneli podłogowych. Wszystkie dostrzeżone problemy warto zaprotokołować i potwierdzić podpisem obu stron. Dokument ten może posłużyć nam jako dowód w przypadku pojawienia się dalszych wad lokalu. Należy bowiem pamiętać, że zgodnie art. 568 kodeksu cywilnego sprzedawca odpowiada z tytułu rękojmi, jeżeli wada nieruchomości została stwierdzona przed upływem pięciu lat od dnia wydania rzeczy kupującemu.

Po trzecie – notariusz

Po zweryfikowaniu stanu prawnego i faktycznego nieruchomości należy wraz ze sprzedawcą udać się do notariusza. Nieruchomość można bowiem sprzedać tylko i wyłącznie w formie aktu notarialnego. Nieważne będą nie tylko wszelkie umowy ustne, ale również pisemne – jeśli zostały sporządzone bez udziału notariusza. W kancelarii notarialnej możemy zawrzeć najpierw umowę przedwstępną. W ramach takiej umowy strony ustalą warunki ostatecznej transakcji, a jednocześnie zapewnią sobie czas np. na zgromadzenie środków za zakup czy wyprowadzkę dotychczasowych właścicieli. Przed zawarciem ostatecznej umowy notariusz ponownie sprawdzi dla nas księgę wieczystą nieruchomości i upewni się, że można dokonać sprzedaży nieruchomości. Pamiętajmy, że możemy prosić o przygotowanie umowy wcześniej, tak by móc zapoznać się z nią na spokojnie np. w domu. Warto dać sobie czas na analizę warunków transakcji – późniejsza zmiana lub też odwołanie takiej umowy jest bowiem niezwykle trudne.

Z uwagi na to, że zakup nieruchomości wiąże się zazwyczaj z dużym obciążeniem finansowym zawsze warto treść takiej umowy skonsultować wcześniej z prawnikiem. PoZwoli to na weryfikację prawidłowości zapisów i może uchronić przed potencjalnymi problemami w przyszłości.

Przygotował zespół Prawopomaga:
– r. pr. Małgorzata Kierzkowska
– r. pr. Izabela Śmietało – Żegunia

Share

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *