„One Billion Rising” – nazywam się miliard

"One Billion Rising" - nazywam się miliard

Od kilku lat wspólnie z Podlaskim Stowarzyszeniem Kobiet Biznesu, Studio Tańca Feniks współorganizuje w Białymstoku akcję „One Billion Rising”.

„Nazywam się Miliard”, bo tak brzmi polskie tłumaczenie nazwy akcji, polega na wspólnym, symbolicznym tańcu. Poprzez taniec protestujemy przeciwko przemocy wobec kobiet. 14 lutego ten sam, prosty układ tańczy cały świat w tym kilkadziesiąt miejscowości w Polsce, również Białystok. Do tegorocznej edycji akcji w Białymstoku włączyli się również „Ogarnij bazę” oraz „Kadryl”. Jak widać z roku na rok akcja cieszy się dużym zainteresowaniem nie tylko wśród jej Uczestniczek, powiększa się również grono Organizatorów.

W tym roku finał „One Billion Rising” odbędzie się  pod Ratuszem o godz 17.00, oczywiście 14 lutego.

Statystyki są porażające. Około miliona kobiet w Polsce doznaje przemocy. A to prawdopodobnie tzw. „wierzchołek góry lodowej”, ponieważ większość tego typu przestępstw jest nie zgłaszana przez ofiary.

Dlaczego 14 lutego? To nie jest przypadkowa data. Tańczymy w walentynki ponieważ jest to dzień w którym większość z nas myśli o swojej ukochanej drugiej połowie, a co z kobietami, które doznają przemocy? Co one czują? Jak obchodzą walentynki? To dobra data na ukazanie solidarności z ofiarami przemocy.

To bardzo ważne aby pokazać kobietom, chociażby poprzez taniec, że nie jesteśmy obojętne na ich krzywdę – tłumaczy Katarzyna Duda-Charko,  ST Feniks – Wiele z nas doznaje przemocy. To nie tylko przemoc fizyczna, ale również psychiczna i coraz częściej ekonomiczna. Tym symbolicznym tańcem chcemy pokazać, że nie godziny się na przemoc i okazujemy w ten sposób solidarność z tymi kobietami. Żadna z nas nie chciałaby, aby dotknął nas ten problem. Tym bardziej nie chcemy, by przemoc dotknęła nasze matki, córki, przyjaciółki i znajome. Właśnie dlatego już 14 lutego o godzinie 17. 00 zbieramy się na Rynku Kościuszki obok Ratusza i wspólnie tańczymy bardzo prostą choreografię.

Czy każdy może uczestniczyć w akcji?

Oczywiście. Tańczyć może każdy. Tańczą kobiety, tańczą z nami dzieci oraz mężczyźni. Przecież każdy ma mamę, siostrę , żonę czy córkę – przekonuje Katarzyna Duda–Charko – Układ jest bardzo prosty. Mogą go zatańczyć również osoby, które nigdy nie uczyły się tańczyć.

W każdy piątek do 10 lutego o godz 18.30 w studiu tańca Feniks odbywają się próby. Każdy może przyjść i pod okiem wspaniałych Instruktorek potrenować układ aby czuć się pewniej podczas akcji. Można również samemu poćwiczyć w domowym zaciszu. Układ jak i film z nauką układu znajduje się na YouTube.

Link do choreografii.

Szczegółowe informacje na temat akcji.

Grafika – materiały Organizatora, źródło https://www.facebook.com/Nazywam-si%C4%99-Miliard-One-Billion-Rising-Bia%C5%82ystok-1411135282470818/.

Share

Recommended Posts

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *