„Savoir vivre ślubny”

"Savoir vivre ślubny"

Zwrot „savoir vivre” pochodzi z języka francuskiego i można go przetłumaczyć jako „sztuka życia”.  Jest to znajomość obyczajów, reguł grzecznościowych, a także  umiejętność postępowania w życiu. Istnieje również takie stwierdzenie jak savoir vivre ślubny, który opisuje zasady postępowania podczas przygotowań, ślubu oraz przyjęcia weselnego tak aby nikogo nie urazić i pokazać się z jak najlepszej strony przed rodziną. 

Chcielibyśmy zaprezentować Wam przykładowe zasady savoir vivre. Pamiętajcie jednak, że w dzisiejszych czasach nie wszystkie są stosowane i w dużej mierze zależy to od Was samych i towarzystwa oraz okoliczności, w których przebywacie.

1. Należy wybrać świadków minimum 4 miesiące przez przyjęciem weselnym oraz osobiście ich o to poprosić.

2. Zaproszeń ślubnych nie należy przekazywać później niż 2 miesiące przed planowaną datą ślubu. Jedynie w przypadku, gdy nie ma możliwości osobistego zaproszenia – możecie przesłać zaproszenie pocztą informując wcześniej telefonicznie o tym fakcie zapraszane osoby. Osoby, które ukończyły 18 lat zawsze należy zapraszać oddzielnie.

3. Goście muszą zostać poinformowani o konieczności samodzielnego uregulowania opłat za nocleg, jeżeli Wy go nie zapewniacie.

4. Podczas składania życzeń zawsze na początku Młoda Para składa sobie życzenia, następnie świadkowie, rodzice, dziadkowie, krewni i pozostali goście według starszeństwa.

5. Pierwsi w drodze do obiektu są rodzice Pary Młodej , kolejno goście. Na końcu do obiektu udaje się Para Młoda.

6. Podczas usadzenia gości przy stołach obowiązuje zasada przeplatania (kobieta-mężczyzna-kobieta). Małżeństwa powinny siedzieć na przeciwko siebie (nie jest to praktykowane). Narzeczeni natomiast są usadzani zawsze koło siebie. Osoby, które pozostają w konflikcie albo się nie znają nie powinny zajmować bliskich miejsc.

7. Pierwszy toast powinien wznieść ojciec Panny Młodej . Kolejne toasty są wznoszone w następującej kolejności: kapłan (jeżeli jest obecny), Pan Młody lub Ojciec Pana Młodego, seniorzy płci męskiej obu rodzin, świadkowie płci męskiej. Toasty wznoszone są zawsze pomiędzy daniami – nigdy w trakcie i tylko czerwonym winem lub szampanem. Osoba wznosząca toast zawsze stoi, pozostali siedzą i nie mogą w tym czasie ani jeść ani pić. Toasty można zastąpić przemówieniami. Po zakończeniu wszystkich toastów/przemówień Pan Młody nie wstając dziękuje za miłe słowa.

8. Stroje gości nie nie mogą przyciągać uwagi pozostałych biesiadników. Kolor biały tego dnia zarezerwowany jest wyłącznie dla Panny Młodej. Należy również nie wybierać czerni.

9. Nie wypada wyjść z przyjęcia przed podaniem tortu weselnego, chyba że gość ma ważny powód do wcześniejszego zakończenia przyjęcia.

10. Podczas przyjęcia Państwo Młodzi powinni porozmawiać z każdym gościem i podziękować o przybycie.

11. Państwo Młodzi powinni osobiście pożegnać gości wychodzących z przyjęcia weselnego.

Jeżeli chcielibyście skorzystać z pomocy doświadczonych konsultantów ślubnych z agencji Wesele po Podlasku – zapraszamy do kontaktu pod numerem telefonu 517854908.

Autor: Wesele po Podlasku

Foto: Lubov Lisitsa

Tekst i fot. zródło Wesele po Podlasku

Share

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *