Seks po porodzie

Seks po porodzie

Obawy przed powrotem do współżycia po urodzeniu dziecka dotyczą dużej ilości młodych mam. Dlaczego tak się dzieje i kiedy jest odpowiedni czas na podjęcie współżycia po porodzie?

Te pytanie bardzo częste pada z ust młodych mam i kobiet w ciąży. Teoretycznie do współżycia można wrócić po sześciu tygodniach czyli mniej więcej po skończonym okresie połogu, zakładając że wszystko jest w porządku (chodzi mi tutaj o wizytę u lekarza Ginekologa warto by lekarz zbadał pacjentkę i wyraził zgodę na podjęcie współżycia). Okazuje się, że dla wielu kobiet może być to zbyt wcześnie. Kobiety bardzo często obawiają się że stosunek nie będzie taki jak przed porodem.

Do najczęstszych obaw przed pierwszym współżyciem po porodzie możemy zaliczyć m.in.:

  • suchość w pochwie;
  • bolesne współżycie;
  • blizna po nacięciu/pęknięciu krocza;
  • zbyt luźna pochwa;
  • zbyt wąska pochwa po szyciu krocza;
  • brak satysfakcji zarówno ze strony partnera jak i samej zainteresowanej.

Seks po porodzie

Suchość w pochwie

Zmiany w obrębie pochwy na skutek niskiego poziomu estrogenów ( u kobiet karmiących piersią) w wyniku których pochwa podatna jest na mikro-urazy (słabe nawilżenie, cienka śluzówka). Brak nawilżenia jest jedną z przyczyn bolesnego współżycia. Możemy tutaj wspomóc się globulkami i żelem najlepiej żeby to był żel na bazie wody, a nie sylikonu by dodatkowo nie wysuszać śluzówki pochwy.

Bolesne współżycie

Często zdarza się tak, że po porodzie siłami natury bądź po cesarskim cieciu mięśnie dna miednicy są napięte co także może skutkować bolesnym współżyciem bądź czasem uniemożliwić je całkowicie. Ze względu na spadek libido ( m.in. obniżony poziom estrogenów podczas karmienia piersią) kobieta bardzo często nie ma ochoty na zbliżenie seksualne wówczas robi się ono nie komfortowe, a nawet bolesne. Powtarzanie sytuacji wbrew samej sobie może prowadzić do wtórnego wzmożonego napięcia mięśniowego co z kolei będzie potęgowało ból podczas współżycia.

Blizna po nacięciu/pęknięciu krocza

Blizna jest tkanką twardą, nieelastyczną można ją uelastycznić  poprzez pracę manualną i automasaż, należy pamiętać, że bliznę można zacząć mobilizować po 6 tygodniach od porodu. Da to sporą ulgę i poprawi komfort współżycia.

Jeśli uznacie, że jest już odpowiedni na to czas warto się do tego przygotować.

W pierwszej kolejności zacznijcie od rozmowy z partnerem. Uświadomcie go, że ciało po porodzie miało prawo się zmienić bo przecież nosiłyście w brzuchu 9 miesięcy Wasze dziecko i kolejne 9 miesięcy ma prawo dochodzić do siebie.

Kolejną przydatna kwestią jest długa gra wstępna, odpowiednia atmosfera sprzyjająca rozluźnieniu. Tak jak wcześniej wspomniałam użyjcie globulek bądź żelu na bazie wody.

Jeśli żel, globulki i długa gra wstępna nie przyniosą zamierzonego rezultatu warto udać się do fizjoterapeuty uroginekologicznego, który dokona oceny funkcjonalnej postawy, oddechu blizny i mięśni dna miednicy wykona techniki zewnętrze i wewnętrzne w celu reedukacji napięcia mięśniowego, a także pokaże przydatne ćwiczenia w warunkach domowych.

Drogie mamy musimy pamiętać, że czas ciąży i połogu to szczególny okres w życiu każdej kobiety. Zachodzi w nim wiele zmian, dlatego dajcie sobie i swojemu ciału czas. Ze współżyciem po porodzie nie należy się spieszyć jeśli nie czujecie się na siłach na pełne współżycie, jest wiele innych możliwości.

Autor: mgr Ewelina Sawczuk – Fizjoterapia Uroginekologiczna Kobiet

Share

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *