„Siabrouskaja Biasieda” muzyka łagodzi obyczaje i łączy pokolenia – relacja z wydarzenia

"Siabrouskaja Biasieda" muzyka łagodzi obyczaje i łączy pokolenia - relacja z wydarzenia

Uroczysko „Boryk” w Gródku to cicha i spokojna polana w środku lasu, tak jest na co dzień. 28 lipca w tym miejscu zgromadziły się tłumy, zarówno miejscowych jak i gości z całego województwa. Wszystko za sprawą XIX edycji Międzynarodowego festiwalu „Siabrouskaja Biasieda”.

„Siabrouskaja Biasieda” to jedna z ważniejszych imprez o zasięgu międzynarodowym, prezentująca dorobek kulturowy regionu i twórczość ludową z głównym naciskiem na kulturę mniejszości białoruskiej.

A jak było w tym roku?

Dużą frekwencję można było dostrzec jeszcze przed dotarciem na miejsce wydarzenia, zapowiadała ją ilość samochodów zaparkowanych przed dojściem do uroczyska i tłumy ludzi idące w stronę sceny.

Pomimo tego, iż postęp cywilizacji sprawia, że obecne pokolenia oddalają się od twórczości ludowej jest jeszcze kilka wydarzeń w naszym regionie, które przypominają nam o pięknie folkloru przyciągając tłumy widzów w każdym wieku. Nie bez powodu mawia się, że muzyka łagodzi obyczaj, możemy śmiało dodać, że łączy pokolenia. Jednym z takich wydarzeń jest właśnie „Siabrouskaja Biasieda” gdzie bawiła się zarówno młodzież jak i seniorzy, a wszystko za sprawą muzyki, która nawet najbardziej opornym nie pozwalała zbyt długo pozostać w bezruchu.

Organizatorzy Gmina Gródek, Gminne Centrum Kultury w Gródku, Białoruskie Towarzystwo Społeczno-Kulturalne w Białymstoku przygotowali dla zgromadzonych na festiwalu gości bogaty program artystyczny. Gospodarzami imprezy był zespół Prymaki z Gródka.

Festiwal to nie tylko dobra zabawa, ale też możliwość poznania bogactwa rodzimego folkloru i tradycji regionalnych, wspólnych korzeni, powrót do tradycji oraz podniesienie świadomości konieczność pielęgnowania jej dla przyszłych pokoleń.

Dziękujemy Organizatorom za współpracę w charakterze Patrona Medialnego.

Foto-relacja z wydarzenia.

Fot. Materiały Organizatora.
Autor: D. Sulżyk.

Share

Recommended Posts

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *