Śpiew, barwne stroje i tańce w ostatnich dniach zawładnęły centrum Białegostoku

Śpiew, barwne stroje i tańce w ostatnich dniach zawładnęły centrum Białegostoku

Wszystko to za sprawą Podlaskiej Oktawy Kultur, która w stolicy Podlasia odbyła się już po raz jedenasty gromadząc na Rynku Kościuszki tłumy białostoczan.

Festiwal organizowany jest poprzez Wojewódzki Ośrodek Animacji Kultury w Białymstoku. Początkowo skupiał się na folklorze polskim i siedmiu mniejszości narodowych i etnicznych zamieszkujących ten region: białoruskiej, rosyjskiej, ukraińskiej, litewskiej, żydowskiej, romskiej i tatarskiej. Obecnie organizator na imprezę zaprasza zespoły nie tylko z Europy, ale też z najodleglejszych państw świata.

Stałym punktem festiwalu jest parada zespołów, które kolejno przechodząc obok fontanny do głównej sceny festiwalu, która znajduje się n Rynku Kościuszki, dają krótki przedsmak swoich występów. Barwna, roześmiana i rozśpiewana parada pozostawia niezapomniane wrażenia, a łopoczące na wietrze flagi zespołów przypominają, że muzyka i śpiew łączy nas wszystkich niezależnie od pochodzenia i narodowości.

Zdawać by się mogło, że kultura i twórczość ludowa zgromadzi publiczność w starszym wieku, jednak już na pierwszy rzut oka widać różnorodność wśród odbiorców festiwalu od młodzieży począwszy, poprzez rodziny z dziećmi po seniorów.

Organizatorzy wychodzą też na przeciw mieszkańcom naszego regionu, którzy z różnych względów nie są w stanie przyjechać na festiwal do Białegostoku. W tym roku Oktawa zagościła aż w 26 podlaskich miastach, miasteczkach i wioskach.

Podlaska Oktawa Kultur to doskonała okazja, aby poznać twórczość i kulturę ludową z innych zakątków świata. I to właśnie ta mieszanka kultur, niebanalnej muzyki, porywających tańców i barwnych strojów od lat urzeka Podlasian i ich gości, sprawiając, że na festiwal przyjeżdżają tłumy, którym nie straszne są nawet kaprysy pogody.

Dziękujemy Organizatorom za współpracę w charakterze Patrona Medialnego i z niecierpliwością czekamy na kolejną edycję.

 

Fot.Obcasypodlasia.pl

Share

Recommended Posts

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *