Urządzamy salon z jadalnią – na co zwrócić uwagę

Urządzamy salon z jadalnią - na co zwrócić uwagę

Salon jest najbardziej reprezentatywną częścią domu. Na pierwszy rzut bierzemy niewielki salon w mieszkaniu lub w małym domu połączony z jadalnią.

Przyjmuje się że salon powinien mieć ok 25-30 m2. Jednak aktualnie w mieszkaniach w powierzchnię salonu wliczone jest miejsce na jadalnię. Poza tym w trakcie projektu domu mamy wpływ na wysokość pomieszczeń, gdy kupujemy mieszkanie od dewelopera na wysokość pomieszczeń nie mamy wpływu.

Bierzemy pod uwagę aranżacje salonu na trzy sposoby: ta jasna i elegancka, ta bardziej uniwersalna i ta dla bardziej odważnych. Aranżacje mają wspólne elementy, które wpływają na charakter wnętrza.

Uniwersalny salon kojarzy nam się z panelami na podłodze i szaro-białą kolorystyką. My dodajemy jednak trochę koloru do wnętrza. Kolor musi być przemyślany, aby łatwo było go zmienić, bo przecież my, kobiety lubimy zmiany. Nie ukrywam, że przy projekcie wnętrz to właśnie my mamy więcej do powiedzenia.

Wracając do tematu, przestrzeń małego salonu musimy zagospodarować tak, aby zmieściło się wszystko, ale było przestrzennie. Warto pomyśleć o miejscu na komodę czy witrynę, bo zazwyczaj kuchnia w mieszkaniach jest mała i nie ma miejsca na przechowywanie tam zastawy czy innych przydatnych rzeczy w jadalni.

Ściany w salonie nie zawsze muszą być białe. Tutaj wprowadzamy tapetę na równi z komodą… tak wszystko jest idealnie zaplanowane. W projekcie wnętrz jesteśmy dokładni co do centymetra.

Jeśli chodzi o sofę to najpraktyczniejszym rozwiązaniem jest narożnik z funkcją spania. Zawsze to dodatkowe miejsce do siedzenia a także wygodne przy oglądaniu telewizora. Musimy pamiętać, że salon ma nie tylko wyglądać, ale nam służyć, bo tu spędzamy wraz z rodziną najwięcej czasu.

A gdzie miejsce na kominek i telewizor? O tym w następnym artykule.

Autor – Justyna Rozbicka – architekt.

Share

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *