„Zależy mi na tym, aby jak najwięcej kobiet sięgnęło po napisanie własnej inspirującej historii życia” – Marta Bielecka

„Zależy mi na tym, aby jak najwięcej kobiet sięgnęło po napisanie własnej inspirującej historii życia” - Marta Bielecka

Wieloletnie doświadczenie biznesowe sprawiło, że teraz sama wspiera innych w rozwoju biznesu jako konsultant strategiczny. Mówi o sobie, że jest spełnioną podróżniczką życia. O kobiecości w biznesie i biznesie w kobiecym świecie – Marta Bielecka.

Obcasypodlasia.pl: Na swojej stronie napisała Pani, że określając siebie w trzech słowach, jest po prostu „Spełnioną podróżniczką życia”. Gdzie był początek tej podróży?

Marta Bielecka: Początek mojej podroży to wieloreligijne i wielokulturowe miasteczko Sokółka na uroczym Podlasiu. Puszcza Knyszyńska, okoliczne pola, łąki, lasy i magiczna Puszcza Augustowska ze swoimi tajemniczymi jeziorami. Potem łączone z Wiedniem, miastem z unikalną mieszanką czasów, która czyni to miejsce jednym z najprzyjemniejszych miast na świecie. Do dziś właśnie w tych miejscach ładuje swoje bateryjki. Przyroda i duch mieszkańców Podlasia – przypominają mi o mądrości życia, a Wiedeń, miasto poza czasem, nieprzerwanie jest dla mnie dowodem, że najlepsze efekty osiąga się, szanując przeszłość, skupiając się na teraźniejszości i mając na uwadze przyszłość.

Od początku była Pani kobietą spełnioną? Czy na spełnienie musiał przyjść czas?

Do spełnienia potrzebowałam dorosnąć. Do zrozumienia czym jest kobiecość dojrzeć. Trudno jest mi uwierzyć w spełnienie bez dokonania czegoś, bez wywiązania się z czegoś w jakiejś roli. Zgodnie z zasadą „po owocach ich poznacie” poczucie satysfakcji z przyjętych na siebie ról oraz wykonywanej przeze mnie pracy przyszło po tym, jak zaczęłam uczyć się i z porażek, i z sukcesów a przez to zwiększać samoświadomość i efekty moich działań.

Potrzebowałam czasu, wiedzy i doświadczeń, by pojąć co znaczy być kobietą w dzisiejszych czasach, jaki potencjał ma ta rola w świecie i czy ja się w niej odnajduję. Czy przypadkiem nie stałam się korporacyjnym babochłopem, który jest lepszą wersją mężczyzny ha ha ha. Na całe szczęście spełniam się jako kobieta, która umie łączyć to, co na pozór nie do połączenia (np. wymagająca kariera zawodowa i samotne macierzyństwo), dodać miękkość, ciepło, piękno i parę innych elementów niezbędnych do wytworzenia dobrostanu. Kobietą, która jak trzeba, jest nieprzewidywalna, umie pokazać pazur i stanąć w obronie swojego.

Ma Pani bardzo bogate doświadczenie zawodowe. To ono doprowadziło Panią do momentu, w którym wspiera Pani innych w prowadzeniu własnego biznesu?

22 lata intensywnej nauki i szlifowania kompetencji biznesowych. To był wartościowy i dynamiczny okres mojego życia. Swoją przygodę rozpoczęłam w korporacjach, spędziłam tam 18 lat, zaczęłam jako asystentka w Siemens i zakończyłam jako współzarządzająca firmą z Grupy BMW (Alphabet).  W korporacjach zrobiłam „MBA” w praktyce a rezultaty mojej pracy, pozwoliły mi stać się międzynarodowym partnerem biznesowym.

Jednocześnie od 13 lat prowadzę własne przedsięwzięcia biznesowe. Bycie przedsiębiorcą i kierowanie spółkami globalnych firm to totalnie różne doświadczenia i pięknie się uzupełniające. W tym czasie z ambitnej i niepewnej siebie dziewczyny, stałam się dojrzałą biznesowo i wierzącą w siebie kobietą, wartościowym partnerem biznesowym. Bez wątpienia ten okres pomógł mi być dziś kompetentnym ekspertem w rozwoju różnych biznesów. Mam unikatowy wachlarz możliwości do zaoferowania. Z łatwością odnajduję zrozumienie z osobami decyzyjnymi i jestem dla nich skutecznym wsparciem w ich wyzwaniach i osiąganiu celów.

Miałam okazję dwukrotnie wysłuchać Pani prelekcji podczas konferencji skierowanych do kobiet. Robi Pani wrażenie kobiety silnej, niezależnej, znającej swoją wartość i wytrwale dążącej do celu. Odniosłam także wrażenie, że stara się Pani zaszczepić w nas, kobietach takie, można by powiedzieć – niegodzenie się na uleganie stereotypom dotyczącym działania kobiet w świecie biznesu. 

Chcę wspierać inne kobiety w znajdywaniu źródeł mocy i odwagi do realizowania ambitnych celów i do dobrego prosperowania w zgodzie z naturą kobiecości. Dlatego stworzyłam program rozwojowy „Potencjał kobiety prosperującej”, który realizuje także na Podlasiu a dokładniej w Białymstoku. Zależy mi na tym, aby jak najwięcej kobiet sięgnęło po napisanie własnej inspirującej historii życia. Wszędzie, gdzie jestem, dzielę się z uczestniczkami tym, co pomogło mi działać z powodzeniem i czerpać z tego zyski.

Nie znam miejsca w Polsce, gdzie można sięgnąć po wiedzę, którą ja zdobyłam za granicą. Nie byłabym spełnioną kobietą i w biznesie i w życiu prywatnym, nie byłabym podróżnikiem po świecie i po życiu, żeby nie moi mentorzy i nauczyciele. Postanowiłam przekazać sprawdzające się w moim życiu tajemnice dalej. Chcę dopingować Polki, aby pięknie stawały się nie tylko dobrymi partnerkami na życie prywatne, ale i biznesowe. To rzeczywiście wiąże się z pracą ze stereotypami.

Jakimi zasadami powinna kierować się kobieta biznesu?

Daleka jestem od powinności. Mogę się tylko podzielić tym, co u mnie zadziałało. Są to: budowanie na mocnych stronach (profesjonalne zdiagnozowanie swoich talentów i inwestowanie w wyszkolenie umiejętności z nimi związanych), autentyczność osobista (pielęgnowanie kobiecości), profesjonalne i mądre podejście do pracy (rozumienie świata, zdobywanie i analizowanie wiedzy), skuteczne zarządzanie sobą w czasie i inne elementy efektywności osobistej, proaktywność, odpowiedzialność i etyka, budowanie wartościowych relacji.

Jakie są według Pani czynniki wspomagające rozwój w drodze do sukcesu?

Według mnie uwolnienie osobistego potencjału, który pozwala osiągać trwale sukcesy, wymaga szlifowania kompetencji w 4 obszarach: rozumienie świata (wiedza, jej umiejętne analizowanie i wdrażanie wniosków w codzienne działania), samoświadomość i zrozumienie siebie, przedsiębiorczość (rozpoczynanie i finalizowanie inicjatyw generując korzyści), budowanie wartościowych relacji (skuteczne komunikowanie się).

W jaki sposób wspiera Pani firmy, osoby w ich rozwoju?

Na co dzień jestem Konsultantem Strategicznym. Moim klientów oferuje uzupełnienie ich kompetencji lub ich zespołu, moimi osobistymi. Następnie w zależności od sytuacji biznesowej, przy użyciu różnych narzędzi m.in.: metod analizy danych, mentoringu, coachingu, szkoleń czy facylitacji spotkań strategicznych, pomagam osobom zarządzającym firmami znaleźć wąskie gardła oraz dostępne szanse w ich firmach i rekomenduje projekty rozwojowe. Czasem pomagam we wdrożeniach takich projektów czy programów. Stworzyłam także szkolenia otwarte, które są dostępne na mojej stronie www.martabielecka.pl i oczywiście z przywiązania do Podlasia ważniejsze z nich realizuje także w Białymstoku.

Pani przesłanie dla przedsiębiorczych kobiet będących na początku swojej drogi?

Najlepsi wygrywają strategią nie taktykami. Pracuj mądrze nie ciężko. Niech twoje działania będą nakierowane na to, co chcesz osiągnąć. Wielozadaniowość i perfekcja jest przereklamowana. Proaktywność i własna inicjatywa nieustająco są w cenie. Najlepsze inwestycje to inwestycje w siebie i swoje umiejętności. Zaufaj sobie, możesz więcej, niż myślisz, że możesz. Odważ się działać, uwolnij potencjał i prosperuj, pozostając wrażliwą kobietą.

Dziękujemy.

Fot. Z archiwum Marty Bieleckiej. Autor: Kasia Czapska

Share

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *