Zasady, które pomogą Ci zbudować niepowtarzalną markę osobistą

Zasady, które pomogą Ci zbudować niepowtarzalną markę osobistą

Zasady, które pomogą Ci zbudować niepowtarzalną markę osobistą:

• Rozwijaj poczucie własnej wartości. Ufaj sobie.

• Szanuj siebie i innych. Nie składaj obietnic, jeśli nie masz pewności, że je dotrzymasz. Kulturalnie informuj, jeśli czyjeś zachowanie uważasz za niestosowne. Pamiętaj również, że miarą naszego człowieczeństwa jest sposób, w jaki traktujemy osoby, od których nic nie zależy w naszym życiu, oraz zwierzęta. Każdemu należą się szacunek i troska – nie zapominaj o tym.

• Starannie dobieraj sobie znajomych. Z czasem stajemy się podobni do osób, z którymi spędzamy najwięcej czasu. Miej na uwadze, że nie zawsze warto ciągnąć w górę kogoś, kto nie czuje takiej potrzeby i nie chce tego. Jeśli czujesz, że z kimś nie jest ci po drodze, pozwól mu iść własną ścieżką. Szukaj ludzi, którzy wyznają podobne do twoich wartości, mają podobne zainteresowania do twoich i których charakteryzuje podobny do twojego poziom intelektu. Staraj się otaczać ludźmi mądrzejszymi od siebie, którzy mogą stać się dla ciebie inspiracją.

• Bądź autentyczna i spójna. Zawsze staraj się być sobą. Nie udawaj kogoś, kim nie jesteś, nie graj i nie błaznuj. Nie zachowuj się dwulicowo i nie kłam. Staraj się zachowywać spójność między sobą zawodowo a sobą prywatnie – tyko wtedy będziesz wiarygodna.

• Wyróżniaj się. Nie mam na myśli głośniejszego zachowania, ostrzejszego makijażu czy droższego samochodu, lecz takie wartości jak: rzetelność, wyższe wykształcenie, kreatywność, znajomość języków obcych, odpowiednia postawa i nienaganny wygląd.

• Nie przestawaj uczyć się i rozwijać. Każdy ma prawo do błędów i każdy może się pomylić. Masz prawo nie wiedzieć wszystkiego. Wykształcenie, które zdobyłaś, to podstawa, ale świat idzie do przodu; jeśli nie będziesz się dokształcać, zostaniesz w tyle.
Rozwijaj się, czytaj książki, pisma branżowe, uczęszczaj na szkolenia i kursy, bierz udział w konferencjach. Staraj się być na bieżąco z nowinkami dotyczącymi dziedziny, w której działasz. Tłumaczymy się zapracowaniem, dziećmi i domem, jednak prawda jest taka, że każdy z nas ma tyle samo czasu do wykorzystania. Wygrywają ci, którzy potrafią dobrze się zorganizować. Zapisz, ile czasu spędzasz dziennie na oglądaniu telewizji, surfowaniu w Internecie czy przeglądaniu mediów społecznościowych, a przekonasz się, że sporo czasu możesz przeznaczyć na swój rozwój. Również spotkania z coacherką lub mentorką pomogą ci podtrzymać kobiecą energię, wymienić się wiedzą lub opiniami.

• Dbaj o swój wizerunek. Jesteśmy wzrokowcami. Pierwsze wrażenie jest zwykle trwałe. Nawet jeśli bywa mylące, trudno je skorygować w późniejszym czasie. To, jaka jesteś na co dzień, jak wyglądasz, jak pachniesz, jak się wypowiadasz lub zachowujesz w sytuacjach stresowych, konfliktowych bądź luźnych, ma wpływ na odbiór przez innych. Na wizerunek pracujesz latami, a zniszczyć go może jedno niestosowne zachowanie.

• Dbaj o zdrowie fizyczne i psychiczne. Pomyśl o holistycznym podejściu i równowadze między ciałem, umysłem a duchem. Weź odpowiedzialność za swoje zdrowie i pomyśl o profilaktyce. Znajdź sport, który pozwoli ci dbać o kondycję, a jednocześnie będzie podnosił poziom endorfin. Nie zaniedbuj odpoczynku i praktykuj pozytywne myślenie.

• Znajdź swoją pasję. Pasje mogą zmieniać się z wiekiem. Rozwijaj je, baw się nimi, angażuj, aby zapewnić sobie odskocznię od pracy, a także możliwość nawiązywania nowych znajomości z ludźmi o podobnych zainteresowaniach, które mogą przekształcić się w wielkie przyjaźnie, fascynacje lub wspólne biznesy.

• Bądź konsekwentna i nie poddawaj się. Działaj zgodnie z przyjętymi zasadami i wartościami oraz opracowanym planem. Niech charakteryzuje cię przemyślane działanie i wytrwałość w dążeniu do celu. Świat jest pełen kobiet, które zwątpiły i zatrzymały się tuż przed wygraną, ponieważ zabrakło im wiary w siebie i konsekwencji w działaniu. Nie zatrzymuj się i nie cofaj – nawet wówczas, gdy pojawią się przeszkody (chyba że zatrzymałaś się po to, aby wziąć rozbieg i je przeskoczyć).

• Nie bój się zmian. Obawiamy się zmiany, bo wytrąca nas z bezpiecznego kręgu i w zamian proponuje nieznane i niepewne. Zmiany są dobre – oznaczają nowe wyzwania, nowe możliwości, nowych ludzi, nowe miejsca. To, co odchodzi, robi miejsce na nowe. Baw się zmianą, dreszczykiem niepewności i ekscytacją wynikającą z nowych wyzwań, aby pobudzać swoją kreatywność.

• Pomagaj. Pomaganie powinno być wpajane nam od dzieciństwa; uszczęśliwia zarówno nas, jak i osobę, której pomagamy, i sprawia, że życie wokół staje się lepsze. Zacznij wspierać wybraną fundację lub osobę. Możesz poświęcać jej swój czas, oferować doświadczenie, wiedzę lub pieniądze. Możliwości jest wiele.

Te uniwersalne zasady mogą być drogowskazem na drodze do zmiany – drodze do kształtowania twojej marki osobistej.

Powodzenia
Renata Wrona

Fot. archiwum autora.

www.renatawrona.pl

Share

Recommended Posts

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *