CUDOWNIE NIEIDEALNA. Jak przekuwać swoje wady w zalety?

CUDOWNIE NIEIDEALNA. Jak przekuwać swoje wady w zalety?

Nobody’s perfect – każda z nas zna to hasło. Jest w nim mnóstwo prawdy. Nie jesteśmy i nigdy nie będziemy idealne. I to chyba lepiej. Sama bałabym się osoby, która zawsze byłaby perfekcyjna. Bycie wymagającą w stosunku do samej siebie to świetna cecha. Motywuje i pobudza do rozwoju. Co jeśli wymagamy od siebie za dużo lub nie akceptujemy cech, które są po prostu częścią nas samych? Przekuć wady na zalety! Nie da się? Oczywiście, że się da!

Nie jesteśmy idealni. Ale co zrobić, by nasze wady zmienić w składowe osobistego sukcesu?

Wiele cech, które z pozoru mogą wydać się wadami, można obrócić na swoją korzyść. Często podczas rozmów kwalifikacyjnych, trzeba wymienić swoje słabości. Zazwyczaj mówi się o nich dodając „ale”. Przekonujemy wtedy, że nawet wadę można wykorzystać tak, że przyniesie korzyść. Tak samo należy pomyśleć o swoich wadach. Zastanówmy się, co dobrego możemy dzięki nim uzyskać. Jeśli „bujamy w obłokach”, mamy rozbudowaną wyobraźnię, możemy nie stąpać twardo po ziemi i czasem się odrealniać. Ale zazwyczaj łączy się to też z ogromnym pokładem kreatywności, posiadaniem tzw. „artystycznej duszy”. Możemy wykorzystywać to z ogromnym powodzeniem w pracy, tworzyć wyjątkowe projekty, działać z pasją. To zależy od tego, jaką drogę zawodową wybierzemy i jak tę pozorną słabość wykorzystamy.

Czy warto zdawać sobie sprawę ze swoich wad?

Oczywiście, jedynie zdając sobie sprawę ze swoich niedoskonałości, można nad nimi pracować i próbować je zmieniać lub wykorzystywać na swoją korzyść. To właśnie pełna świadomość problemu, jest czynnikiem, który sprawia, że wiemy z czym i jak walczyć. Wiedząc, że często zdarza nam się spóźniać i jest to nasza ewidentna wada, dokładnie określamy problem i możemy wybrać strategię działania. To zawsze pierwszy krok do zmiany i sukcesu.

Jak z tymi naszymi niedoskonałościami walczyć?

Przede wszystkim dokładnie określić problem, obmyślić sposób radzenia się z nim i konsekwentnie go realizować. Jeśli wiemy, że często się spóźniamy, zapominamy o spotkaniach, zacznijmy pracować nad organizacją. Przede wszystkim spisujmy najważniejsze obowiązki, zaznaczajmy wszystkie spotkania w kalendarzu. Może to być tradycyjny kalendarz, komputer lub telefon. To uporządkuje działania. Jeśli będziemy dokładnie planować zadania na każdy dzień, nie tylko nic nam nie umknie, ale też nauczymy się nie spóźniać, bo wszystko będzie precyzyjnie ułożone.

Czy można polubić swoje wady?

Zmiana nawyków, praca nad niedoskonałościami jest bardzo trudna. Pogodzenie się z cechami, których zmienić nie możemy, jest chyba jeszcze trudniejsze. Ale jest to niezbędne, żeby polubić i zaakceptować siebie. Introwersja, skupienie się na swoich emocjach, rozbudowane życie wewnętrzne jest składową częścią osobowości człowieka. Według badań od 20 do 40% społeczeństwa stanowią właśnie introwertycy. Może to być problemem w życiu towarzyskim lub zawodowym. Jednak o rzeczach, których w pełni nie możemy zmienić, bo taka jest nasza natura, należy myśleć jako o swojej wartości i czymś, co sprawia, że jesteśmy w pewien sposób wyjątkowi.

Kiedy takie cechy stają się naszym problemem, a kiedy tworzą nasz znak rozpoznawczy?

Pewne cechy czy nawyki mają charakter neutralny – mogą stać się zaletami lub wadami w zależności od tego, jak je wykorzystamy. Są też nawyki, które są jednoznacznie negatywne, np. spóźnianie się. I zdecydowanie jest to sytuacja niekorzystna, jeśli to przez nie jesteśmy zapamiętywani i oceniani. Jednak ludzie nie są zawsze w pełni spójni i często łączą w sobie cechy, które pozornie się wykluczają. Nie ma w tym nic złego, że z jednej strony lubimy szalone imprezy do rana, z drugiej uwielbiamy wieczorami czytać książki pod kocem. To stanowi naszą wartość i sprawia, że jesteśmy unikatowi. I właśnie to powinno stanowić nasz znak rozpoznawczy.

Autor: Karolina Cwalina-Stępniak

www.sexyzaczynasiewglowie.pl

Share

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *