3 najważniejsze atuty bycia kobietą w biznesie

3 najważniejsze atuty bycia kobietą w biznesie

Ponieważ w tym miesiącu miałyśmy swoje święto, chciałabym poruszyć kwestię naszych atutów, jakie możemy wykorzystywać, działając w biznesie. Mam nadzieję, że te treści pozwolą Ci na większe docenienie bycia kobietą i sięgania po mocne strony płci pięknej. Potraktuj go, proszę, jako inspirację do tego, by poczuć się pewniej w tym, co robisz.

Oczywiście każda z nas jest inna i na swój sposób wyjątkowa, jednak możemy znaleźć wiele punktów wspólnych. Dziś opowiem o trzech, które obserwuję na przestrzeni ostatnich lat współpracy z przedsiębiorczymi Paniami. To, że przypisuję je kobietom, nie oznacza, że zupełnie nie występują u Panów. Z moich obserwacji wynika po prostu, iż u nas są… Jakby to ująć… Bardziej wyostrzone.

Atuty bycia kobietą w biznesie – Empatia

Dzięki temu, że możemy z łatwością wczuć się w sytuację innych, potrafimy przygotowywać i dostosowywać ofertę pod swoich odbiorców. Umiejętność „wejścia w buty Klienta” pomaga odpowiadać na jego potrzeby i oferować rozwiązania, z których chętnie skorzysta.

Bardzo często Kobiety zakładają biznesy w oparciu o swoje wcześniejsze, także trudne doświadczenia, dlatego mają większą swobodę w zrozumieniu kogoś, kto jest w podobnej jak one niegdyś sytuacji. Przykładem może być produkcja kosmetyków, które pomogły wyjść z alergii, wsparcie coachingowe poprzez założenie własnej praktyki czy chociażby zostanie doulą po narodzinach własnych pociech, by wspierać Panie przygotowujące się do roli mamy.

Jeśli do empatii dorzucimy umiejętność aktywnego słuchania, przeprowadzania badań rynku i elastyczność w tworzeniu oferty… Mamy idealny zestaw cech, które pomogą wygrać na rynku. I nie chodzi o wygraną tylko w postaci liczby zamówień czy zleceń, ale też wartości, jaką dajemy naszym Klientom w postaci wymarzonej rzeczy, wyczekiwanej zmiany, czy upragnionego działania.

Atuty bycia kobietą w biznesie – Wielozadaniowość

To atut, który wiele osób szczególnie w dzisiejszych czasach traktuje jako przeszkodę. Coś, co rozprasza i odbiera energię. Oczywiście zgadzam się, że w pewnych sytuacjach może szkodzić. Na przykład, gdy jedziesz autem, rozmawiasz przez telefon i poprawiasz makijaż. To zdecydowanie odradzam. Albo, gdy swoim kosztem podejmujesz się kilku zleceń, przez co nie masz czasu na zdrowy sen, relaks i regenerację. To też bym omijała. Ważne jest ustalanie priorytetów i jednym z nich z pewnością jest dbanie o swoje zdrowie.

Jednak, mając umiejętność godzenia kilku ról, łączenia zadań i patrzenia na wiele spraw z szerszej perspektywy, możesz bardzo wiele – szczególnie w biznesie. Po pierwsze, spełnianie się na kilku płaszczyznach (np. prywatnej, hobbystycznej, zawodowej) dodaje Ci pewności siebie. Po drugie, przygotowując jakiś projekt, możesz czerpać z wielu doświadczeń i wziąć pod uwagę różne możliwości, które ostatecznie prędzej doprowadzą Cię do optymalnego rozwiązania. Mało tego. Możesz dzięki temu szukać i znajdować wyjścia bardzo efektywne, choć dla wielu osób zupełnie niewidoczne.

Wielozadaniowość zawiera też w sobie aspekt wielu znajomości. Pracownicy firmy xyz, mamy dzieci z klasy syna, lekarze z przychodni… Dzięki funkcjonowaniu na wielu płaszczyznach, masz siłą rzeczy bezcenny zasób jakim są kontakty i wartościowe relacje. Możesz dzięki nim rozwijać siebie, swoje hobby i biznes oczywiście. W nowej grupie zawsze dobrze jest się rozeznać, co kto robi i w razie czego sięgać po tę wiedzę oraz relacje. Polecać się wzajemnie, zapraszać do współpracy itd.

Atuty bycia kobietą w biznesie – Intuicja

I na koniec ten tajemny głos wewnętrzny… Czasem zagłuszany przez nadmiar rozpraszaczy i zapominanie o dbaniu o czas i przestrzeń dla siebie. Myślę, że warto go rozwijać, bardziej się w niego wsłuchiwać i przez to budować większe zaufanie do siebie. Nasz wewnętrzny pomocnik naprawdę wie, co mówi.

Ile razy „przeczuwałaś”, że coś się wydarzy? Ile razy „czułaś”, że dany projekt/współpraca/propozycja przyniosą kłopoty? Jak często oddychałaś z ulgą, gdy postąpiłaś zgodnie z podszeptami z głowy (a może duszy?). Ile razy się zdarzyło, że żałowałaś, słuchając rad rodziny czy znajomych, zamiast właśnie własnego wewnętrznego głosu?

Może wydaje Ci się to dziwnym atutem w kontekście biznesu, a jednak sądzę, że jest bardzo ważny. Może dać Ci sporą przewagę, o ile o niego zadbasz. Przyda Ci się, dobierając partnerów do współpracy, tworząc strategie działań i plany na rozwój firmy. Pamiętaj, by budować ją w zgodzie ze sobą i swoimi wartościami (przeprowadź ćwiczenie, by je na spokojnie ustalić).

Atuty bycia kobietą w biznesie – Podsumowanie

Dzięki połączeniu tych trzech atutów i budowaniu mostów współpracy pomiędzy sobą a swoimi Klientami zyskasz wspaniały biznes. Dający satysfakcję i lubiany. Biznes to ludzie. Każdy z nas potrzebuje być wysłuchany. Dlatego aktywnie słuchaj Klientów i tego, co „mówi rynek”, łącz swoje dotychczasowe doświadczenia i dostępne możliwości oraz działaj w zgodzie ze swoim głosem wewnętrznym. Dzięki temu jesteś w stanie tworzyć, prowadzić i z sukcesem rozwijać swoją firmę. Czego Ci serdecznie życzę.

A jeśli zastanawiasz się nad tym:

Jak w zachęcający sposób komunikować światu to, co robisz.

Jak promować swój biznes i docierać do nowych Klientów z obopólną korzyścią – dla Ciebie i dla nich.

W jaki sposób rozwijać firmę w oparciu o swoje mocne strony, wewnętrzny kompas wartości i naturalne zdolności.

Zobacz wcześniejsze artykuły , bądź zapraszam do współpracy.

Nazywam się Jolanta Ambrożewicz i moją pasją jest marketing interakcyjny – sztuka komunikacji i budowania relacji w oparciu o wartości i interakcje. 

Odczarowuję zły urok rzucony na słowo „promocja”. Sprawiam, że marketing i sprzedaż stają się dla przedsiębiorczych Kobiet przyjemnością. W końcu mogą to robić w zgodzie ze sobą, autentycznie i z radością. Bez stresu, poczucia zagubienia i narzucania się Odbiorcom.

Zapraszam Cię na swój FanPage, w którym znajdziesz sporo inspiracji, by pokazać swój biznes i pasje. Możesz także dołączyć do mojej sieci na LinkedIn

Grafika – Materiały Autora

Share

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.