3 rzeczy, które możesz zrobić w te wakacje, by pomóc swojej karierze

3 rzeczy, które możesz zrobić w te wakacje, by pomóc swojej karierze

Lato to idealny czas, by odpocząć, zwolnić, pomyśleć. Większość z nas wyjeżdża, chociaż na krótkie wakacje, klienci bywają niedostępni, bo też są na urlopach, częściej robimy sobie wolne i wychodzimy wcześniej z pracy.

Latem mózg pracuje inaczej, trochę wolniej, trochę bardziej uważnie na każdą dobrą chwilę. To najlepszy moment, by przemyśleć naszą karierę, ścieżkę zawodową i podjąć decyzję lub nawet wykonać pierwsze kroki, by ostatni kwartał roku rozpocząć z przytupem a w nowy rok wejście pewnie i z poczuciem bezpieczeństwa.

Co zatem możesz zrobić, by pomóc swojej karierze?

1. Wykonaj podsumowanie

Podczas urlopu nabierasz dystansu do otaczających Cię spraw i łatwiej będzie Ci spojrzeć na siebie, karierę, firmę czy pracę z boku. Po co to robić? W ten sposób określasz, w jakim miejscu się znajdujesz. Sprawdzasz, czy oddaliłaś się od swoich planów, czy idziesz zgodnie z nimi, a może je wyprzedzasz. To punkt wyjścia do dalszej pracy nad rozwojem ścieżki zawodowej.

Wykonaj proste ćwiczenie. Podsumuj pierwsze półrocze, wypisując swoje osiągnięcia, nawet te drobne. Myśl o swoich dokonaniach w kontekście zawodowym. Zastanów się, w jaki sposób pomogłaś swoim odbiorcom, klientom, zespołowi, w którym pracujesz – poznaj swoje mocne strony jako pracownika lub zarządzającego firmą.

Zastosuj prostą formułę C-A-R (wg W. Arrudy):

 • C – challenge – opisz wyzwania, z jakimi zmierzyłaś się przez ostatnie pół roku,
 • A – action – napisz, co konkretnie zrobiłaś, by rozwiązać problemy, trudne sytuacje, jak poradziłaś sobie z wyzwaniami,
 • R – result – opisz rezultaty swoich działań, konkretne i (jeśli to możliwe) mierzalne.

Być może dzięki temu ćwiczeniu zorientujesz się, że jesteś wyjątkowa! A kiedy je wykonasz, zastanów się, gdzie widzisz siebie w nadchodzącym półroczu, a może nawet roku, czy na przestrzeni kilku lat. Odważ się marzyć, by następnie zamieniać marzenia w cele z konkretną datą realizacji.

2. Zapisuj wszystkie swoje pomysły

Najlepiej myśli się na wakacjach. Szukaj inspiracji w otaczającym cię świecie i zapisuj. Miej przy sobie notatnik papierowy lub spisuj pomysły w telefonie, a następnie przenieś je do kalendarza drukowanego lub elektronicznego.

Może przyjdzie Ci do głowy pomysł na nowy produkt lub usługę? Może wymyślisz, jak usprawnić własną pracę, pracę zespołu lub obsługę klienta? A może pojawi się pomysł zupełnej zmiany? Zapisuj wszystko, a gdy będziesz już mieć pokaźną listę, wróć do niej, przeczytaj wszystko, co napisałaś raz jeszcze i zastanów się, które z tych pomysłów chcesz zrealizować, a które nie. Które są możliwe do realizacji, a które nie? I na jakiej przestrzeni czasu? Czy posiadasz niezbędne zasoby (np. finansowe, intelektualne), by je wykonać?

Wykorzystaj 4 proste pytania, by pogłębić analizę:

 • Co się stanie, jeśli to zrobię?
 • Co się stanie, jeśli tego nie zrobię?
 • Co się nie stanie, jeśli to zrobię?
 • Co się nie stanie, jeśli tego nie zrobię?

Nie idź na łatwiznę. Odpowiadaj i zapisuj odpowiedzi.

3. Wykonaj przegląd twojej marki online

Nie oszukujmy się. W dzisiejszych czasach wyszukiwarka jest podstawowym narzędziem researchu na temat potencjalnego kandydata. Jeśli ktoś cię komuś zarekomenduje, i tak zostaniesz sprawdzona w wyszukiwarce…

Dlatego w letnich miesiącach, kiedy pracy jest nieco mniej, spójrz na siebie z perspektywy podglądacza. Wpisz swoje imię i nazwisko w wyszukiwarkę i sprawdź wyniki.

 • Czy jest ich wystarczająco dużo?
 • Czy mówią o Tobie?
 • Czy są to treści, które sama stworzyłaś?
 • Czy inni również piszą o Tobie? Np. portale internetowe? Magazyny?

W kolejnym kroku sprawdź swoje profile w mediach społecznościowych. Czy wynika z nich, czym się zajmujesz? Jakie treści publikujesz? Co może pomyśleć osoba odwiedzająca twój profil? Zastanów się, a następnie wykonaj „lifting” swoich profili: uzupełnij sekcję „Prezentacja” na Facebooku, poproś o rekomendacje w profilu na LinkedIn.

To tylko 3 drobne wskazówki, które nie doprowadzą Cię do nowego miejsca w karierze. Zrobi to tylko przemyślany i realizowany plan, którego Ci życzę.

Udanych wakacji!

Autor: Monika Gawanowska

Pełne bio:

Strateg, oficjalny host spotkań globalnej inicjatywy LinkedInLocal w Białymstoku, certyfikowany trener i coach biznesu, autorka książki Marka osobista bez tajemnic. Przewodnik dla skutecznych menedżerów kariery” oraz e-booka, będącego syntezą doświadczeń związanych z wydaniem i promocją własnej publikacji Jak napisać książkę i zaplanować kampanię, która dotrze do pół miliona osób?”

Prowadzi szkolenia, warsztaty strategiczne. Pracuje z osobami indywidualnymi, firmami, działami marketingu i sprzedaży. Specjalizuje się w personal brandingu i LinkedIn.

Jej teksty możesz przeczytać również na stronie www.monikagawanowska.pl.

W wolnych chwilach czyta, gra na gitarze i fotografuje warte uwiecznienia chwile.

Więcej o mnie

Dołącz do mnie na LinkedIn

Fot. Źródło Pixabay

Share

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *