Z cyklu przypominamy starsze publikacje – 5 największych błędów kobiet w dążeniu do sukcesu

by Redakcja
Kobiety są silne i już dawno przestały być tą słabszą płcią. Potrafią zmieniać bieg historii, tworzyć, zarządzać, odnosić sukcesy. Ty też to potrafisz! Jednak nadal czasami popełniamy błędy, ale są to błędy, które łatwo możemy naprawić. Karolina Cwalina – Stępniak w swojej pracy coacha wspiera kobiety takie jak ty. Dzisiaj opowie o 5 najważniejszych czynnikach, które możemy łatwo zmienić, aby osiągnąć sukces i zwiększyć swoją pewność siebie w pracy i na co dzień. Gotowe?
Po pierwsze: Niepewność siebie i obawa przed wyrażaniem opinii
Większość z nas została wychowana w taki sposób, że łatwo wykształciła w sobie brak pewności siebie. Częsta krytyka rodziców czy nauczycieli, brak możliwości wyrażania swoich myśli to tylko niektóre czynniki, które miały na to wpływ. Teraz w sytuacjach zawodowych korzystamy z tego schematu. Milczymy, bo wydaje nam się, że powinnyśmy. Wcale tak nie jest. Poprzez pracę nad sobą możemy umocnić wiarę w siebie i swoje kompetencje. Pomocne w zmianie myślenia mogą okazać się różnego rodzaju wizualizacje czy określanie swoich mocnych i słabych stron. W niektórych sytuacjach warto jednak skorzystać z pomocy specjalisty. Szukanie profesjonalnej pomocy nie oznacza, że nie potrafisz poradzić sobie ze swoim życiem, ale że zależy Ci na sobie i chcesz o siebie zadbać.
Po drugie: Strach przed zmianami
Naturalne jest to, że boimy się nowego, tak zostaliśmy zaprogramowani genetycznie. To pozostałości, które zachowały się po pierwotnych – trzymanie się znanego i bezpiecznego ułatwiało naszym przodkom przetrwanie. Teraz jednak taka zależność nie działa, a zmiany w naszym życiu są niezbędne, żeby się rozwijać. Ograniczanie siebie poprzez pozostawanie w strefie komfortu blokuje Ci drogę do osiągnięcia sukcesu. Zmiany są konieczne, żeby przenieść swoją sytuację zawodową, a czasem też i rodzinną na wyższy poziom. Ważne jednak, żeby przed wyruszeniem w nieznane mieć dobrze przemyślany plan na najbliższy okres, a także ewentualny plan w sytuacji niepowodzenia.
Po trzecie: Pracoholizm
Istnieje bardzo cienka linia pomiędzy uwielbianiem swojej pracy, chęcią pokazania pracodawcy swoich kompetencji a pracoholizmem. Często nadużywane przez nas słowo na P, to nic innego jak uzależnienie od konieczności wykonywania czynności zawodowych kosztem innych tj. jak sen, pożywienie czy odpoczynek. Choć coraz częściej słyszymy o zjawisku przytłoczenia obowiązkami zawodowymi, to nie jest to najlepsza droga do podążania. Wpadając w to błędne koło, nie tylko zmniejszamy swoją wydajność, ale także poziom wykonania powierzonych nam zadań.
Zmęczenie przekłada się na efekty. Warto więc pamiętać o sobie i swoim zdrowiu, nie brać zbyt wielu obowiązków na siebie, a pracę wykonywać systematycznie i zgodnie ze swoimi możliwościami.
Po czwarte: Chęć bycia idealną
Jeśli nikt ci tego do tej pory nie powiedział, to będę pierwsza. NIE MUSISZ BYĆ IDEALNA. W tym jest nasz urok, popełniamy błędy, nie zawsze wiemy co zrobić i nie zawsze wszystko umiemy, ale nie musimy. Nie musimy udowadniać, że zasługujemy bardziej na awans, szacunek i podziw niż nasi koledzy z branży. Pozwól sobie na brak perfekcjonizmu w niektórych obszarach swojego życia, które nie są dla Ciebie priorytetowe. Jesteś wspaniałą matką, żoną czy pracownikiem, ale nie musisz również być dobra w gotowaniu czy urządzaniu wnętrz, jeśli nie jest to dla Ciebie ważne. Bądź ekspertem w tych dziedzinach, które sama w sobie cenisz, resztę możesz potraktować jako dodatek, a nie konieczność.
Po piąte: Usprawiedliwianie się tym, że jesteś kobietą
Na sam koniec pamiętaj nie ma takiego zdania jak: jestem tylko kobietą. Jesteś AŻ kobietą – wspaniałą, silną, zdolną do niesamowitych poświęceń dla swojej rodziny. Przyjrzyj się historii przedstawicielek naszej płci, jak wiele już dokonały i jak wiele jest jeszcze przed nami. Doceń siebie, a znajdziesz w sobie siłę, aby osiągnąć sukces i satysfakcje ze swojego życia.
Autor: Karolina Cwalina – Stępniak – PCC ICF, life&business coach
Kierownik Studiów Podyplomowych Akademia Coachingu na Wyższej Szkole Finansów i Zarządzania w Białymstoku. Specjalizuje się w obszarach zarządzania oraz organizacji czasem.
Założycielka firmy szkoleniowo-coachingowej oraz autorka programu dla kobiet „Sexy zaczyna się w głowie”, który oferuje szeroki program warsztatowo-szkoleniowy. Specjalista w zakresie prowadzenia life coachingu, który wpływa na podniesienie jakości stylu życia. Na swoim koncie posiada wiele sukcesów w pracy zarówno z jednostkami indywidualnymi, jak i podczas przeprowadzonych warsztatów motywacyjnych w wielu firmach oraz wystąpieniach publicznych.
W 2015 roku rozpoczęła pracę w Wyższej Szkole Finansów i Zarządzania w Białymstoku na kierunku MBA. Specjalizuje się w pełnowymiarowym diagnozowaniu kompetencji pracowników: zarządzanie czasem, organizacja, wiara we własne możliwości, praca w zespole (team coaching), motywacja, wytrwałość.
Data publikacji: 18 października, 2016
Źródło fot. wyróżniające – Pixabay
Fot. Autorki -z archiwum Karoliny Cwaliny – Stępniak
Recommended Posts

Powracający trądzik – co może pomóc?
27 marca, 2025

Najlepszy krem na noc – co trzeba wiedzieć o jego wyborze?
02 grudnia, 2024