7 POWODÓW DLACZEGO ZNOWU NIE ZREALIZUJESZ SWOICH POSTANOWIEŃ

7 POWODÓW DLACZEGO ZNOWU NIE ZREALIZUJESZ SWOICH POSTANOWIEŃ

Nowy Rok, Nowa ja! W nowym roku nauczę się nowego języka! Od nowego roku schudnę 8 kg! Wykupię karnet na siłownię! W nowym roku rzucę papierosy/ słodycze/ śmieciowe jedzenie/ wkurzającą pracę/ itp. Prawdopodobnie przy okazji nowego roku zrobisz postanowienia, które zechcesz zrealizować w nadchodzących 12 miesiącach.

Niestety mam dla Ciebie złą wiadomość.
Większość z tych planów skończy się fiaskiem – z badań wynika, że tylko 8 proc. osób zrealizuje swoje noworoczne postanowienia. Zdaniem psychologów dzieje się tak dlatego, że brak Ci samodyscypliny i gotowości do wprowadzenia zmian.

Dlaczego moim nie udaje Ci się realizować założonych postanowień?

1.Postawione przez Ciebie cele są zbyt górnolotne i mało realne do zrealizowania.

Być może nie wiesz jak się zabrać do spisywania celów i popełniasz błędy podczas planowania i realizacji postanowień. Chodzi o to, by postanowieniem nie było np. chodzenie na siłownię 4x w tygodniu, bo moim zdaniem nie ma szansy, by normę tę wyrabiać regularnie przez cały rok. Oczywiście, możesz próbować zrealizować takie postanowienie, ale pierwsza grypa czy przeziębienie brutalnie je zweryfikuje.

Kolejny problem jest ze zbyt wielkimi, ogólnymi celami – na przykład „znajdę inną pracę” lub „skończę kurs włoskiego” to mało konkretne postanowienia, ale na pewno o dużej skali i odległe do realizacji, a więc i mało skuteczne w praktyce.

2. Planujesz swoje cele na bazie tego co Ci nie odpowiada w Twoim życiu.

Skupiasz się na tym, co chcesz zmienić, ale wyłącznie w kontekście tego, czego w sobie nie lubisz, swoich wad, swoich niedoskonałości, swoich braków. W ten sposób ograniczasz się do negatywnych emocji. Niektóre z nich mogą motywować, ale w większości tak nie jest.

Jeśli więc założysz, że „nie będziesz jeść śmieciowego jedzenia”, ograniczasz się już na poziomie postanowienia, nawet zanim zaczniesz z tym cokolwiek robić. Lepiej jest w tym przypadku określić swój cel jako „będę jadła zdrowiej” – dzięki temu pozostaniesz zmotywowana i optymistyczny.

3. Skupiasz się na efekcie, a nie procesie

Jeśli twoim celem stanie się schudniecie 6 kg i skupisz się tylko na tej liczbie, to gdy sprawdzisz postęp, zawsze będzie to dla Ciebie w jakiś sposób demotywujące. Będziesz miała poczucie porażki, bo okaże się, że do oczekiwanego wyniku masz jeszcze bardzo daleko.

4. Brak konsekwencji

Pora spojrzeć prawdzie w oczy. Data 1 stycznia nic nie zmieni. Kiedy dostaniesz zimny prysznic np. spowodowany chorobą bliskiej Ci osoby i Sama z Siebie zauważysz problem, który Ci przeszkadza i SAMA ZECHCESZ to zmienić, to robisz to od razu. Nie czekasz na poniedziałek, początek przyszłego miesiąca, czy tym bardziej roku. Jeżeli Twoje postanowienie „zacznę jeść zdrowo i dzięki temu moje ciało będzie zdrowe” podejmiesz pochopnie i nie masz w sobie wystarczającej siły aby coś zmienić w Swoim życiu to dietę będziesz trzymać krótko, a na siłownię będzie Ci zawsze za daleko. Bo jak mówi stare powiedzenie: kiedy czegoś bardzo chcesz-znajdziemy sposób, a kiedy czegoś bardzo nie chcesz-znajdziemy wymówkę.

5.Brak przygotowania

Jeśli chcesz coś zmienić musisz przeorganizować swoje dotychczasowe życie. Jeżeli do tej pory jadłaś fast food i pączki nie oczekuj, iż chęć zdrowego życia nagle sama na Ciebie spłynie. Warto się do takiej rewolucji przygotować. Poczytaj na różnych blogach jak przygotować zdrowe i smaczne przekąski. Zrób listę potrzebnych produktów i planuj zakupy na tydzień do przodu. Możesz też skorzystać z pomocy specjalisty, który opracuje Ci odpowiedni plan żywienia oraz będzie Cię wspierał i motywował. Bywa często tak, że przez kilka dni spróbujesz samodzielnie coś tam przygotować, a potem stwierdzasz, że może jednak taniej i łatwiej było wcześniej. I tracisz motywację i jak bumerang wracasz do starego. Brak przygotowania nie da Ci dalekosiężnych efektów. Na tydzień, na dwa tak. Ale nie na dłużej. Bo przy pierwszym lenistwie, braku siły czy motywacji polegniesz.

6. Opierasz się na zewnętrznej motywacji.

Przedostatnim błędem, jaki najczęściej popełniasz w postanowieniach, to włączanie w plan innych ludzi lub uzależnianie realizacji celu od czynników zewnętrznych, np. poczucia szczęścia, tego czy koleżanka będzie chodziła z Tobą na siłownię, szefa który mógłby Cię awansować.

7. Postanowienia noworoczne dotyczą tylko wybranych obszarów.

Jeśli skupiasz się na wybranych obszarach pomijając inne, często zależne od siebie, już na samym początku skazujesz Siebie na porażkę. Postanowienia noworoczne powinny dotyczyć przynajmniej 6 obszarów Twojego życia, po to by przyjrzeć się Sobie kompleksowo. Warto też, abyś zastanowiła się nad przyczynami dotychczasowych niepowodzeń i rzeczywistymi powodami do zmian.

Pierwszy to obszar dotyczący Twojej psychiki – składa się na niego radzenie sobie ze stresem, poczucie wartości, Twoje pasje, samoakceptacja, asertywność.

Drugi to zdrowie fizyczne.

Trzeci to obszar środowiska materialnego – sprzyjające efektywności środowisko pracy i życia prywatnego.

Czwarty to obszar odpowiadający za równowagę między życiem prywatnym a zawodowym- obszar Twoich pasji i samorealizacji.

Piąty to obszar relacji – odpowiadający za to, jak budujesz relacje z innymi.

I ostatni szósty obszar mówiący o rozwoju Twoich kompetencji.

Wszystkie te obszary powinnaś brać pod uwagę podczas wyznaczania Sobie celów noworocznych.

Sporo tego. Ale nie od razu Rzym zbudowano. Jeśli rzeczywiście chcesz efektywnie podjąć postanowienia noworoczne, ale do tej pory Ci nie wychodziło lub nie wiedziałaś jak to zrobić zapraszam Cię do pobrania mojego darmowego kursu „Siedem Krasnoludków w drodze do Twojego Mistrzostwa”.

Autor: Kinga Bogdańska – Mistrzyni Swojego Życia, Żonglująca Mama, women coach, talent coach. Kobieta przedsiębiorcza, niezrealizowana jeszcze cyrkówka, kobieta o wielu twarzach i pasjach. Autorka książki oraz projektu rozwojowego: „Mistrzyni Swojego Życia Żonglująca Matka”.
kingabogdanska.com

Fot. archiwum własne autora.

 

 

 

Źródło tekstu:http://kingabogdanska.com/2017/12/30/7-powodow-dlaczego-zrealizujesz-swoich-postanowien/

Share

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *