Bezpłatne badania USG dzieci

Bezpłatne badania USG dzieci

23 maja rozpoczynają się zapisy na bezpłatne badania USG dzieci w wieku od 9 miesięcy do 6 lat z terenu trzech gmin: Tykocin, Zabłudów, Juchnowiec Kościelny. Są ważne, bo pomagają ocenić prawidłowy rozwój dziecka.

Zapisy są prowadzone pod numerem telefonu 739 087 756 w dniach 23-27 maja, w godzinach od 09:00 do 16:00. Udział w badaniach bez rejestracji nie jest możliwy, decyduje kolejność zgłoszeń. Przebadanych będzie ponad 200 dzieci.

Badania prowadzone będą na początku czerwca. Lekarz oceni stan narządów jamy brzusznej, a u chłopców dodatkowo moszny. Rodzice nic za badania dzieci nie zapłacą. Zapłaci za nie nowa fundacja, założona przez białostockich przedsiębiorców.

Organizujemy tę akcję, bo tak należy postąpić. Bo widzimy, że dostęp do specjalistycznej opieki medycznej w mniejszych gminach jest trudniejszy. A diagnostyka jest kluczowa, bo przecież im szybciej wykryta choroba, im szybciej podjęte leczenie, tym większa szansa na odzyskanie zdrowia – mówi Krzysztof Katryński, prezes Katryńscy Foundation.

HARMONOGRAM BADAŃ:

01.06.2022 – gmina Tykocin – niebieski ambulans do badań będzie stał przy Zespole Szkolno-Przedszkolnym przy ul. Kochanowskiego 1 w Tykocinie,
02.06.2022 – gmina Juchnowiec Kościelny – przy Szkole Podstawowej w Kleosinie, ul. Zambrowska 20,
03.06.2022 – gmina Zabłudów – w parku miejskim w Zabłudowie (obok szkoły podstawowej).

Dla samorządu to duże wsparcie, bo przecież my nie jesteśmy fachowcami od zdrowia. Jesteśmy małą gminą – mówi Teresa Rudzik, sekretarz gminy Juchnowiec Kościelny.

Badania są bezbolesne i bezpieczne. Czas potrzebny na badanie to około 15–18 minut. Po zakończeniu badań rodzice otrzymują wynik. A w przypadku niepokojących wyników – skierowani będą do dalszej konsultacji medycznej. Tak dzieje się niestety w przypadku 16-18 procent przebadanych dzieci.

Ten procent dzieci, które wymagały dalszej diagnostyki, jest dla mnie wyznacznikiem skali potrzeb. Dlatego chcemy dać szansę na takie badania również małym dzieciom i ich rodzicom z naszego terenu – wyjaśnia Krzysztof Katryński, założyciel Katryńscy Foundation. – Cieszymy się, że zaufała nam i wspiera nas tak duża Fundacja Ronalda McDonalda.

To pierwsza akcja diagnostyczna Katryńscy Foundation. Współpracująca z nią Fundacja Ronalda McDonalda bezpłatnie udostępni specjalistyczny ambulans. – Chcemy takiego badania profilaktycznego, standardowego i bezpłatnego dla wszystkich polskich dzieci. O to zabiegamy od lat – wyjaśnia Katarzyna Rodziewicz z Fundacji Ronalda McDonalda.

Włączamy się w akcję, bo profilaktyka jest po prostu ważna – komentuje Adam Tomanek, burmistrz Zabłudowa. – Włączaliśmy się już wcześniej w podobne akcje, na przykład w badania stomatologiczne prowadzone kilka lat temu przez pracowników Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku. Jesteśmy też otwarci na kolejne edycje tej akcji badań USG małych dzieci – podsumowuje.

Równolegle będzie trwał „Dzień Dawcy Szpiku z Fundacją Ronalda McDonalda”. W czasie badań USG prowadzona będzie rejestracja potencjalnych dawców.

Share

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.