Białystok wspiera Lwów. Wyposaża bank mleka kobiecego
by Redakcja
Z Białegostoku do lwowskiego Prenatalnego Centrum trafiły dwie ciężarówki ze specjalistycznym sprzętem i meblami. Powstaje tam pierwszy we Lwowie bank mleka kobiecego – niezastąpione wsparcie wcześniaków, których na Ukrainie (przez wojnę) rodzi się coraz więcej.
Na Ukrainę pojechały dwa samochody wypełnione po brzegi sprzętem i meblami. Udostępniamy im też nasz autorski program EasyLab do obsługi banków mleka kobiecego
mówi Danuta Katryńska
– Będziemy również szkolić on-line w obsłudze naszych urządzeń – dodaje właścicielka białostockiego DanLabu. Firma jest liderem w Europie środkowo-wschodniej w branży wyposażenia laboratorium.
Pierwszy bank mleka we Lwowie
Na początku grudnia z Białegostoku do Lwowa wyjechało całe wyposażenie banku mleka kobiecego. To pasteryzatory, lodówki oraz zamrażarki, wydłużające nawet o kilkanaście tygodni przydatność mleka kobiecego. Na Ukrainę trafiły także laktatory, butelki, szklane wyposażenie typowo laboratoryjne czy komory laminarne do bezpiecznego rozlewania mleka. Ale jednym z najważniejszych sprzętów jest analizator mleka kobiecego w komplecie z sonikatorem (do rozbijania ultradźwiękiem mikrocząsteczek tłuszczu).
– Każde mleko jest darem, jest wartościowe. Ale analiza jego składu, nawet samej mamie, może pomóc znaleźć odpowiedź na ważne pytania dotyczące dziecka. Na przykład: z czego wynikają niskie przyrosty masy ciała dziecka? – wyjaśnia dr Danuta Katryńska. – Po analizie mleka mama wie, czy takie mleko powinna wzmacniać specjalnymi preparatami.
W tym roku w Prenatalnym Centrum we Lwowie urodziło się dużo więcej, bo ok. 6 tysięcy dzieci. Bezpiecznego schronienia szukają tu m.in. mamy, które wyjechały z ogarniętej wojną wschodniej części Ukrainy. Przez towarzyszący kobietom w ciąży duży stres rodzi się też znacznie więcej wcześniaków. I to dla nich głównie dedykowany jest tworzący się we Lwowie pierwszy Bank Mleka Kobiecego.
– Mleko kobiece dla dzieci urodzonych przed czasem jest jak lek, pozwala uniknąć antybiotykoterapii i do tego jest bezcennym środkiem profilaktycznym – wyjaśnia lekarz.
– Mleko kobiece dla dzieci urodzonych przed czasem jest jak lek, pozwala uniknąć antybiotykoterapii i do tego jest bezcennym środkiem profilaktycznym. Zapobiega wielu chorobom i powikłaniom, takim jak na przykład martwicze zapalenie jelit – dodaje Radosław Skiba, dyrektor szpitala Specjalistycznego Pro-Familia w Rzeszowie. – To wynika nie tylko z badań, ale też z naszej praktyki. Bank mleka kobiecego w naszym szpitalu otworzyliśmy na początku 2018 roku. To był dla nas milowy krok w kierunku zapewnienia naszym wcześniakom dostępu do jeszcze lepszej opieki.
Przez wojnę rodzi się więcej wcześniaków
Rzeszowska Pro-Familia została uznana przez Centrum Monitorowania Jakości w Ochronie Zdrowia za najbezpieczniejszy szpital w Polsce. I to właśnie pracy tej placówki – w pierwszej połowie grudnia – przyglądali się z bliska eksperci z Ukrainy, którzy będą prowadzić bank mleka kobiecego w Prenatalnym Centrum we Lwowie.
Lwowski bank mleka – przy niemałym, polskim wsparciu – otwarty zostanie jeszcze przez Bożym Narodzeniem. O ile pozwoli na to wojna. Będzie to nie tylko specjalistyczne laboratorium, ale też pokoje laktacyjne. – Wyposażamy je również. Mamy będą mogły w komfortowych warunkach ściągać pokarm – wyjaśnia Danuta Katryńska, białostocka bizneswoman. – Mimo wojny ludzie chcą żyć normalnie i my im w tym pomagamy.
Mogli porozmawiać ze specjalistami oraz – przy okazji praktycznego szkolenia – poznać zasady i organizację pracy w banku mleka kobiecego.
Recommended Posts
Medycyna estetyczna w walce ze zmarszczkami – jakie rozwiązania sprawdzają się najlepiej?
06 września, 2024
Darmowa zabawa dla grup szkolnych i przedszkolnych
02 września, 2024
Przeżyj rodzinny długi weekend 15-18 sierpnia w Magicznych Ogrodach!
07 sierpnia, 2024