BIZNESOWY SAVOIR-VIVRE

BIZNESOWY SAVOIR-VIVRE

Sposób biznesowego komunikowania się jest wyznacznikiem nas samych. Dlaczego jedni są w stanie sprzedać każdy towar i dopiąć z sukcesem prawie każdy kontrakt, innym zaś zajmuje to więcej czasu, a efekt nie zawsze jest zadowalający?

W czasach, gdy produkty i usługi różnych firm mają zbliżone parametry, a cena przestaje grać główną rolę, to właśnie osobisty kontakt z klientami nabiera szczególnego znaczenia. Jak więc przeprowadzić spotkanie w sposób, który już na starcie zwiększa możliwości na osiągnięcie określonych celów?

Nasze szanse na sukces wzrastają wraz z naszą znajomością zasad savoir-vivre spotkań biznesowych.

Savoir-vivre w kontaktach zawodowych i biznesowych to przede wszystkim znajomość zwyczajów, form towarzyskich i reguł grzeczności obowiązujących w danej grupie, organizacji, przedsiębiorstwie. Znajomość tych zasad i stosowanie praktyk ułatwia wzajemne relacje służbowe
i pozwala na odpowiednie zachowanie, bez dręczących wątpliwości typu: „Co powinnam teraz zrobić?”, „Czy robię to właściwie?”, „Co powinnam powiedzieć?”, „Jak należy się zaprezentować?”

W dzisiejszych czasach znajomość zasad savoir-vivre, czyli etykiety biznesowej jest kluczowa do funkcjonowania w świecie biznesu. Znając zasady etykiety w biznesie, nie popełnisz błędów, które mogą Cię wiele kosztować.

Na przestrzeni dziesięcioleci przeprowadzono wiele badań, które jednoznacznie wykazały, że właściwy styl i dobre maniery są czynnikiem decydującym o karierze. Wygląd zewnętrzny, zachowania oraz swobodna elegancja na co dzień stanowią klucz do sukcesu zarówno zawodowego, jak i prywatnego. Oczywiście bardzo ważnymi czynnikami są pomysłowość, pracowitość i profesjonalizm w swojej dziedzinie, jednak na potrzeby tego artykułu zajmiemy się właśnie podstawowymi kwestiami etykiety.

BIZNESOWY SAVOIR-VIVRE. PRECEDENCJA CZYLI KTO PIERWSZY?

Nazwa pochodzi od łacińskiego terminu „precedere”, czyli „poprzedzać”. Jest to zasada pierwszeństwa, która towarzyszy nam właściwie już od Kongresu Wiedeńskiego w 1815 roku, kiedy to ustanowiono protokół dyplomatyczny. Dziś precedencja odgrywa ważną rolę w życiu publicznym. Pozwala szybko ustalić prawidłową kolejność powitania, porządkuje wzajemne stosunki w ramach oficjalnych i służbowych spotkań i czy przyjęć, określa także kto i gdzie zajmuje miejsce przy stole, kto pierwszy podaje rękę na powitanie, kto komu powinien być pierwszy przedstawiony, kto pierwszy wchodzi i wychodzi z pomieszczenia, czy też jak wygląda hierarchia miejsc w samochodzie.

Zgodnie z zasadami etykiety pierwszeństwo ma:

 • starszy przed młodszym;
 • kobieta przed mężczyzną;
 • przełożony przed podwładnym;
 • wyższy stanowiskiem przed niższym stanowiskiem;
 • wyższy tytułem (naukowym, zawodowym) przed niższym tytułem;
 • pracownicy obcych firm są wyżsi rangą od własnych pracowników;
 • obcokrajowcy przed krajowcami;
 • obecny przed wchodzącym;
 • stojący przed idącym lub jadącym;
 • słabszy przed silniejszym;
 • osoba publiczna przed osobą niepubliczną;
 • goście przed domownikami;
 • gość honorowy przed pozostałymi gośćmi.

Podstawowa różnica między etykietą towarzyską a etykietą biznesu jest taka, że w sytuacjach służbowych obowiązuje hierarchia według stanowiska i statusu, płeć i wiek nie mają znaczenia.

BIZNESOWY SAVOIR-VIVRE. 3 NAJCZĘŚCIEJ POPEŁNIANE BŁĘDY:

Pewne zachowania, które prywatnie uważamy za bardzo grzeczne, nie powinny mieć miejsca w sferze zawodowej. Takimi trzema najczęściej spotykanymi błędami jest kwestia mówienia „smacznego”, „na zdrowie” i zakrywanie dłonią twarzy podczas kichania.

 • Nie mówimy „Smacznego” gdy wchodzimy do pomieszczenia, w którymś ktoś je. Po pierwsze ten zwrot zarezerwowany jest jedynie dla gospodyni, która podała posiłek, a po drugie zmusza on osobę jedząca do odpowiedzenia i otwierania buzi pełnej pokarmu, lub też przełykania go w pośpiechu w celu swobodnej odpowiedzi. Wystarczy nawiązanie kontaktu wzrokowego i uśmiech.
 • Nie mówimy „Na zdrowie” gdy ktoś kichnął, ponieważ jest to publiczne zwrócenie uwagi na czyjeś niedomaganie zdrowotne.
 • Jeśli my kichamy i nie zdążymy wyjąć chusteczki, nigdy nie kichamy w dłoń lecz w zagłębienie łokcia. Chodzi o to, aby zminimalizować ryzyko przekazywania dłonią wszelkiego rodzaju zarazków, które właśnie wraz z kichnięciem ulotniły się z naszych ust i nosa.

BIZNESOWY SAVOIR-VIVRE. WARTO ZAPAMIĘTAĆ KILKA PODSTAWOWYCH ZASAD ETYKIETY W BIZNESIE:

 • Pierwsze wrażenie odgrywa bardzo ważną rolę w kontaktach służbowych. Trudno jest je potem zmienić, dlatego tak istotne jest staranne zadbanie o dobry, profesjonalny wygląd.
 • Dbaj o ubiór, w którym prezentujesz się kontrahentom. Podobnie, jak wizytówką firmy jest wystrój wnętrza firmy, tak twoją wizytówką jest twój strój.
 • Swój profesjonalizm można podkreślać określonymi zachowaniami niewerbalnymi (odpowiednią postawą, życzliwym uśmiechem, kontaktem wzrokowym, gestami).
 • Warto zadbać o popracowanie nad techniką operowania głosem (dzięki której wzmacniasz siłę wypowiadanych przez ciebie słów, odpowiednia intonacja, ładne słownictwo).
 • Przedstawiając się, zawsze posługuj się zarówno imieniem, jak i nazwiskiem. Robiąc krótką przerwę między nimi, zwiększasz szansę, że rozmówca je zapamięta.
 • Pamiętaj o zasadach wymiany wizytówek. Witając klienta, wstań, zapnij marynarkę, W określonych sytuacjach występuj z inicjatywą podania dłoni.
 • Punktualność to podstawa. Spóźnianie się jest niedopuszczalne i w zasadzie nie ma na nie usprawiedliwienia.
 • Na początku rozmowy stosuj zasady „small talk”; dyskutuj wyłącznie o sprawach, które wywołują pozytywne skojarzenia.

Zasady etykiety obowiązują również wtedy, kiedy prowadzisz rozmowy telefoniczne lub wysyłasz korespondencję drogą elektroniczną (e-mail). Zachowuj się uprzejmie w stosunku do współpracowników i kontrahentów. Pamiętaj o tym zwłaszcza w najbardziej krytycznych i konfliktowych sytuacjach.

Życzę Czytelniczkom wielu sukcesów w biznesach, wielu udanych transakcji i zawiązywania nowych satysfakcjonujących kontaktów biznesowych.

Liczę, że ten tekst przypomniał podstawowe zasady zachowania w biznesie i przyczyni się do tego, że Czytelniczki będą czuły się pewniej i swobodniej wiedząc, że nie popełniają faux- pas.

Autor: Renata Wrona

Źródło fot. Pixabay

Share

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *