Blisko pierwszego spotkania

Blisko pierwszego spotkania

Kiedy pojawia się miłość między matką a dzieckiem? Na ten związek brak gotowego schematu. Każda relacja jest inna. Każda para jest inna.

Zdarza się, że miłość matki do dziecka pojawia się w momencie odkrycia, że pod jej sercem rośnie nowe życie. Czasami również, przychodzi ona w momencie poczucia pierwszych ruchów dziecka lub usłyszeniu bicia jego serduszka. Niekiedy jest to moment pierwszego spotkania tuż po urodzeniu. Pierwszy krzyk, pierwszy dotyk. Mają miejsce też sytuacje, kiedy mama potrzebuje czasu na rozkochanie się w swoim dziecku. Może to trwać nawet kilka tygodni. Wszystkie wyżej opisane sytuacje mają prawo mieć miejsce. Nie definiują matki. Tu nie ma ocen.

Czynnikami, które pomyślnie wpływają na miłość do nowo narodzonego człowieka, który dotychczas zamieszkiwał bezpieczną przestrzeń maminej macicy jest poród siłami natury, który uruchamia wypływ hormonów. Ci naturalni sprzymierzeńcy to hormony aktywne w trakcie niezakłóconego interwencjami medycznymi porodu, a mianowicie: oksytocyna, endorfiny, adrenalina i noradrenalina oraz prolaktyna.

Zbawienną w skutkach jest również praktyka stosowana coraz częściej, zagwarantowana przepisami prawa, a mianowicie kontakt skóra do skóry – nawet do dwóch godzin tuż po porodzie.

Ważne jest umożliwienie dziecku podczas leżenia na nagim ciele mamy, odnalezienia brodawki i jak najszybsze podanie mu piersi. Mały ssak często sam dopełznie i odnajdzie.

Ogromne znaczenie ma wsparcie jakie kobieta – matka otrzymuje od swojego najbliższego otoczenia w tym wyjątkowym okresie życia.

Czas przyjścia na świat dziecka jest świętem narodzin kobiety jako matki. Czas połogu – trwający 6 tygodni od urodzenia dziecka, jest też momentem zbudowania silnej i trwałej więzi matki z dzieckiem.

W tym czasie warto zwolnić. Regenerować się po ciąży i porodzie. Pozwolić sobie na relaks, odpoczynek, spokój. W wielu kulturach jest to czas szczególnie świętowany, z uwieńczeniem ceremoniami ( o tym w innym artykule).

Wizyty i goście mogą zaczekać, to święty czas na umacnianie nowo powstałej rodziny. Wspaniale jest, jeśli tata może pozostać z mamą i noworodkiem w domu przez pierwsze dni, a nawet tygodnie. Wspaniale, jeśli mogą pobyć razem, poznając się wzajemnie, wspólnie wylegując i przytulając. Karmiąc ciało i zmysły bliskością. Działa to kojąco na mamę i dziecko ( tatę oczywiście też). Buduje więź i wzmacnia rodzinę.

W tym szczególnym czasie wszystkie sprawy, o ile to możliwe powinny poczekać. To wtedy rozkręca się laktacja, kobieta szybciej dochodzi do siebie po trudzie, jaki poniosła w ostatnim trymestrze ciąży i porodzie.

To ten wyjątkowy etap życia, w którym świeżo upieczeni rodzice uświadamiają sobie, że już teraz wszystko będzie inaczej – właśnie pisze się nowy rozdział tej rodziny. Nowa przygoda zwana rodzicielstwem zaczyna się. Odpowiedzialność, ważne decyzje, dylematy. Kogo słuchać? O tym w następnym artykule.

Autor: Magdalena Ochmańska

Fot. autora:  Magda Ławreszuk

www.bliskosc.com

Share

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.