Bo trzeba żyć…Dalszy ciąg rodzinnej sagi: „Rodzina”

Bo trzeba żyć…Dalszy ciąg rodzinnej sagi: „Rodzina”

„Bo trzeba żyć. Rodzina” pióra Ewy Szymańskiej ukaże się 18 czerwca nakładem Wydawnictwa Szara Godzina. Jest to trzecia część sagi rodzinnej rozgrywającej się na Podlasiu w okresie od pierwszej wojny światowej, po śmierć Stalina.

Wielkie wydarzenia determinują losy bohaterów powieści tak, jak i wpłynęły na życie wszystkich polskich rodzin. Pierwszy tom poświęcony jest dziejom szlachcianki Apolonii Niemyjskiej, która popełnia mezalians, poślubiając bogatego chłopa Franciszka Bąka. W drugiej części sagi poznajemy losy dzieci tej pary, w tym córki Gabryni. Historia opowiedziana w „Bo trzeba żyć. Rodzina” rozpoczyna się tuż po zakończeniu II wojny światowej, która pozostawiła po sobie ruiny domów, tęsknotę i ból po stracie najbliższych, a także gehennę codziennego życia pod rządami rosyjskich wyzwolicieli. Rodzina Apolonii próbuje przetrwać powojenny chaos i terror nowej władzy. Jej córka Gabrynia nie potrafi się odnaleźć w rodzinnym domu w Olendach. Wraca więc do Łukowa. Mija dzień za dniem i powoli przyzwyczaja się do nowej rzeczywistości. Współtworzy bibliotekę z ocalałych z wojennej pożogi książek. Marzy o miłości, rodzinie, dzieciach… Czy spotka właściwego mężczyznę?

Ewa Szymańska w cyklu powieściowym „Bo trzeba żyć” kreśli życie na Podlasiu w pierwszej połowie XX stulecia z troską o szczegóły. Niejeden mieszkaniec tego regionu odnajdzie w książkach „Bo trzeba żyć. Apolonia”, „Bo trzeba żyć. Gabrynia”, „Bo trzeba żyć. Rodzina” cień swojej rodzinnej historii.

Ewa Szymańska (wywiad z autorką) urodziła się i wychowała na Podlasiu. Jest nauczycielem. Pasjonuje się historią, zwłaszcza tą ,,małą”, lokalną, i jej wpływem na losy zwyczajnych ludzi. Wydawnictwo Szara Godzina i autorka powieści Ewa Szymańska zapraszają do czytania „Bo trzeba żyć. Rodzina”. Książka będzie dostępna w internetowych i stacjonarnych księgarniach w całej Polsce od 18 czerwca.

Informacja prasowa – materiały – Wydawnictwo Szara Godzina

Share

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *