Boisz się efektu jo-jo po odchudzaniu? Dowiedz się jak go uniknąć i poznaj niezwykłą historię naszej klientki! PCOiO Dietoterapia w Białymstoku

Boisz się efektu jo-jo po odchudzaniu? Dowiedz się jak go uniknąć i poznaj niezwykłą historię naszej klientki! PCOiO Dietoterapia w Białymstoku

Efekt jo-jo. Brzmi groźnie, a może bardzo znajomo? Strach przed nim niektórych paraliżuje, zanim zaczną dietę. Jako dowód, że strach ma wielkie oczy, chcemy pokazać Wam historię uczestniczki naszego projektu Metamorfoza, która jako uczestnik miała możliwość skorzystania z konsultacji z dietetykiem w COIO Dietoterapia w Białymstoku.

Od dziecka miała problem z wagą i ani ona, ani my nie spodziewaliśmy się takiego finału. Zobaczcie jak wygląda Dorota ponad rok po zakończeniu swojego procesu odchudzania z Kamilą Banel.

Czy da się schudnąć bez efektu jo-jo?

K.B Oczywiście. Zamiast opowiadać o tym, od lat pokazujemy efekty naszych klientów, którzy nie tylko schudli, ale też utrzymują swoje efekty. Młodzi, starsi, w średnim wieku, z chorobami tarczycy, w okresie menopauzy itd. Jeżeli mądrze przejdziemy ten proces, wbrew pozorom nie jest to takie trudne.

W takim razie dlaczego większość nie utrzymuje efektów?

K.B To jest bardzo obszerny temat jak na jeden wywiad. Dlatego wymienię kilka najczęstszych czynników.

Pierwszy – diety niedoborowe i niskokaloryczne. Jestem przeciwnikiem diet typu 1000 – 1200 – 1300 kcal. To jest stara szkoła (która często pokutuje do dnia dzisiejszego), że jeżeli pacjent nie chudnie – trzeba mu ciąć kalorie. Nawet jeżeli człowiek zaciśnie zęby i przejdzie taką dietę , jest skazany na efekt jo-jo. Chociaż bardzo prawdopodobne, że w ogóle jej nie przejdzie. Organizm wprowadzony w niedobory, będzie potrzebował energii, człowiek wtedy przerywa dietę i myśli, że to jego brak silnej woli.

Drugi – na odżywianie trzeba spojrzeć jak na proces zmian. Trwałych zmian. Te zmiany przyniosą nam korzyści (fajny wygląd, podniesione poczucie wartości, komplementy od znajomych), ale też przyniosą straty (przygotowywanie posiłków, rezygnacja z niektórych potraw, poświęcenie czasu na aktywność fizyczną). Nie każdy jest spójny z tymi zmianami, a niektórzy potrzebują więcej czasu żeby je zaakceptować i się z nimi zaprzyjaźnić.

Trzeci – wytrwałość w nowych nawykach. Bardzo mocno pracujemy z klientem w coachingu i edukacji, żeby utrwalić mu pewne zachowania oraz przygotować go do samodzielnej pracy. Jeżeli robiliśmy coś regularnie przez 10 lat np. jedliśmy z partnerem wieczorem oglądając TV, to zastępujemy to innym, zdrowym nawykiem. Ale jeżeli nowy nawyk praktykujemy przez 3 miesiące, to łatwo jest wrócić do starych przyzwyczajeń, zwłaszcza jak są dla nas przyjemne.

To tak jak z papierosami. Ludzie myślą, że od jednego papierosa nic im się nie stanie, a zanim się obejrzą, palą tyle samo co palili kiedyś. Powodów powrotu do starej wagi jest dużo więcej. Można wymieniać od czynników dieto zależnych, po psychologiczne. Dlatego mocno wierzę w moc łączenia diety z edukacją i rozwojem osobistym.

Gdyby to wszystko było takie proste, to przy takim natłoku wiedzy jaka dzisiaj jest, wszyscy byliby szczupli. Zwłaszcza, że do naszej placówki trafiają osoby, które już mają bardzo dużą wiedzę z zakresu żywienia, ale jednak czegoś zabrakło, żeby mieli efekty.

Jak wspominasz pracę z Dorotą?

Projekty typu Metamorfozy są zawsze dla nas niespodzianką. Nigdy nie wiemy, co jest prawdziwą motywacją uczestnika,  czy na pewno chce się zaangażować w aż taką zmianę. Jak spojrzałam na  Dorotkę, pomyślałam – ,,Jaka piękna kobieta. Przypomina mi jedną z moich ulubionych aktorek Milę Kunis”

Jak przebiegał proces pracy Doroty z COiO?

Rozpoczynamy konsultację, badanie składu ciała, analizę badań krwi, zbieram informacje dotyczące chorób. Problemy z trzustką, choroby żołądka, wyniki krwi fatalne, jak na tak młodą kobietę.  Dieta nie jest prosta do ułożenia. Sama mówi, że nigdy nie była szczupła i nawet siebie takiej nie widzi oczyma wyobraźni. Wiem, że będzie dużo pracy. W ramach projektu jest jedna konsultacja, badanie składu ciała i ułożenie propozycji posiłków dostosowanych do stanu zdrowia, ale po rozmowie podejmujemy decyzję o pracy w procesie. Układamy program żywieniowy, dobieram suplementację i zabieramy się do pracy. Dorota zaczyna pracować na Kursie Odchudzania i Zdrowego Odżywiania.

Pracowałyśmy nad dietą, odchudzaniem, zmianą przekonań, poczuciem wartości i przede wszystkim utrzymaniem efektów. Mogę dzisiaj powiedzieć, że zrobiłyśmy kawał dobrej roboty. Dorotka jest dzisiaj zupełnie inną kobietą i nie mówię tylko o zmianie zewnętrznej. Schudła 15 kg w 3 miesiące.

Co sama uczestniczka mówi o swojej Metamorfozie?

„Dzięki wygranej w konkursie Obcasypodlasia.pl, mogłam  skorzystać z wizyty w Centrum Odchudzania i Odżywiania w Białymstoku. Przywitała mnie uśmiechnięta i bardzo sympatyczna pani Kamila. Wizytę wspominam bardzo pozytywnie. Pani Kamila potrafi wszystko dokładnie wytłumaczyć, szczerze porozmawiać. Dzięki rozmowie i ogólnej analizie postanowiłam zostać w Poradni i dążyć do spełnienia marzenia. Na początku był strach i niepewność czy dam radę, czy potrafię zmienić swoje życie. Nawet nie wiedziałam, jak to jest być szczupłą … Pani Kamila potrafi motywować, wspierać, pomagać i szczerze rozmawiać. Od razu wzięłyśmy się do pracy, co tydzień pracowałyśmy nad nowym obszarem, tematem dotyczącym mnie, mojej starej i przyszłej diety, zmianą przekonań. W mojej diecie znalazły się owoce, warzywa, zdrowa żywność i woda. Z wodą było najgorzej, nigdy wcześniej nie sięgałam po nią, a to właśnie ona jest najważniejsza. Ćwiczenia i aktywność przychodziły z łatwością. Dzięki współpracy z PCOiO poznałam, całkiem inny, zdrowy styl życia. Trzymałam się zaleceń, co do odpowiedniej diety i wybierania zdrowych produktów. Codziennie pracowałam, odrabiałam prace domowe, moja świadomość się zmieniała. Teraz to wszystko przychodzi mi z ogromną łatwością.  Przez cały ten czas p. Kamila mnie wspierała, wierzyła we mnie, motywowała. Nigdy we mnie nie zwątpiła, zawsze była moją dobra duszą. Pomogła mi spełnić moje marzenie, które wydawało się nierealne. Pani Kamilo, dziękuje za wszystko z całego serce, za cudowne miesiące i za to że odmieniła Pani moje Życie! „ Dorota A.

Przed metamorfozą:

Fot. Foto Mak

 

Jak dzisiaj wygląda Dorota?

 

Fot. Źródło: PCOiO Dietoterapia w Białymstoku

Share

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *