Coroczne postanowienia noworoczne.

Coroczne postanowienia noworoczne.

Spisywanie postanowień noworocznych to tradycja, którą wiele z nas wypełnia każdego roku. Zazwyczaj też co roku na naszych listach pojawiają się te same obietnice. Co zrobić, aby postanowienia zamienić w działanie i sięgnąć po marzenia? – radzi Karolina Cwalina, PCC ICF life&business coach, autorka programów Sexy zaczyna się w głowie i Sukces zaczyna się w głowie.

Każdy moment jest dobry na zmiany jeśli tylko szczerze się ich chce i jest się gotowym na wyjście ze strefy komfortu i poświęcenie. Dlaczego więc to koniec roku wyznaczamy sobie za moment, kiedy podejmujemy takie decyzje? Nowy rok to umowna granica. Często to właśnie to stanowi bodziec do zmian i motywację. Nie ma w tym nic złego. Ale jeśli wiemy, że nie jesteśmy na zmiany gotowi, to ich planowanie lepiej odłożyć na inny moment. Niekonsekwencja działa demotywująco i prowadzi do spadku poczucia własnej wartości. Co zrobić, żeby na planach nie skończyć, ale z nową energią ruszyć do działania?

Podsumuj rok
Pamiętasz jeszcze, jakie obietnice składałaś sobie rok temu? Może masz gdzieś tę listę? Zastanów się, czy którykolwiek z punktów próbowałaś zrealizować. Co dokładnie zrobiłaś, żeby przejść od fazy planowania do fazy działania? Jeśli dojdziesz do wniosku, że niewiele lub szybko się poddałaś to znaczy, że tym razem musisz opracować dokładną taktykę realizacji postanowień.

Określ cele
Natłok zadań działa demotywująco i wywołuje poczucie chaosu. Nie bierz na siebie za dużo. Zastanów się, co jest dla ciebie najważniejsze. Zmiana pracy, praca nad relacją, a może chcesz zacząć regularnie ćwiczyć? Wypisz wszystkie swoje marzenia, nawet te najbardziej nierealne. Następnie zastanów się, które z nich są kluczowe w tym momencie i których realizacja wpłynie pozytywnie na inne aspekty twojego życia. Np. zmiana pracy sprawi, że będziesz miała więcej czasu dla rodziny i nie będziesz zestresowana. Wybierz kilka celów, które są najważniejsze dla ciebie.

Stwórz precyzyjny plan
Pozytywne myślenie jest bardzo ważne, ale sukces nie istnieje bez planu. Gdy już wybierzesz cel, dokładnie opisz, jakie kroki musisz zrobić, aby go zrealizować. Twoim celem jest założenie własnej firmy? Super! Stwórz biznesplan. Jakie stoją przed tobą zadania? Opisz je dokładnie w punktach w kolejności wykonywania. Jakiego budżetu potrzebujesz, czy musisz szukać wsparcia i pomocy? Ta lista, którą stworzysz, to twój plan działania. Realizuj każdy z punktów po kolei. Nie omijaj żadnego z nich. Tylko w ten sposób będziesz wiedzieć ile przed tobą, ale także ile już zrobiłaś. Nie zgubisz się po drodze do sukcesu, bo będziesz miała dokładne drogowskazy dokąd iść.

Motywuj się
Cel to jedno, ale to co osiągniesz dzięki jego realizacji to drugie. Awans może być dobrym celem, ale co więcej zyskasz poza lepszą posadą? Mogą to być wyższe zarobki więc więcej pieniędzy na przyjemności, z pewnością rodzina będzie dumna, a ty będziesz się czuć doceniona i efektywna. Pomyśl, jakie uczucia będą ci towarzyszyć kiedy osiągniesz cel. Staraj się naszkicować każdy szczegół. Pielęgnuj ten obraz w myślach zwłaszcza, gdy będziesz o krok od rezygnacji. Będzie on najlepszą motywacją do działania i nie pozwoli ci się poddać.

Ćwicz wytrwałość
Powinnaś iść na siłownię, ale pogoda sprawia, że wolisz owinąć się kocem i już nigdy nie musieć podnosić się z kanapy? Jeśli raz odpuścisz, zwiększa się prawdopodobieństwo, że kolejnym razem też znajdziesz jakąś wymówkę. Każdy ma prawo do słabszego dnia i może zmieniać swoje plany, bo czuje się źle lub naprawdę ten jeden raz nie ma ochoty. Jednak gdy w ten sposób rozpoczynamy realizację noworocznych postanowień, to jest to zdecydowanie negatywny znak. Kluczem do sukcesu jest wytrwałość. Jeśli wyrobisz w sobie nawet określonego działania, potem będzie już tylko łatwiej. Pamiętaj: najtrudniejsze są początki.

Potraktuj to poważnie
Jeśli czujesz, że nie jesteś gotowa na zmiany, nie twórz listy postanowień na siłę lub dla zabawy. Jeśli planujemy coś, a później tego nie realizujemy, podświadomie zmniejszamy swoją wiarygodność we własnych oczach. Często pojawia się poczucie, że cokolwiek nie postanowimy i tak nam się nie uda. To sytuacja, z której bardzo trudno wyjść, bo doprowadza do skrajnej demotywacji. Dlatego lepiej poczekać z obietnicami i zmianami na moment, kiedy będziesz na nie gotowa. Nie zmuszaj się do niczego. Postanowienia noworoczne to nie obowiązek tylko szansa. Daj ją sobie, gdy będziesz w pełni gotowa.

Autor: Karolina Cwalina


Karolina Cwalina, ECPC coach, od 2011 roku zajmuje się life&business coachingiem. Jest autorką programów Sexy zaczyna się w głowie oraz Sukces zaczyna się w głowie. Na swoim koncie ma ponad 800 godzin przeprowadzonych indywidualnych sesji coachingowych, a także warsztaty grupowe, szkolenia w firmach i liczne wystąpienia publiczne. Regularnie pojawia się jako ekspert w mediach. Specjalizuje się w coachingu relacji, psychologii sukcesu, zarządzaniu czasem oraz nauce motywacji.

Sexy zaczyna się w głowie to autorski projekt, którego pomysłodawczyni wygrała z otyłością, zbudowała poczucie własnej wartości, zawalczyła o marzenia i odniosła sukces. Karolina Cwalina inspiruje kobiety, skłania je do wiary we własne możliwości, realizacji celów oraz uczy, jak czuć się wyjątkowo każdego dnia. Projekt obejmuje indywidualne sesje coachingowe, warsztaty motywacyjne, spotkania klubowe oraz patronuje wielu akcjom motywacyjnym tworzonym specjalnie dla kobiet.

http://www.sexyzaczynasiewglowie.pl/

sexy zaczyna sie w glowie

Share

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *