Czas na wizytę u ortodonty? – Leczenie ortodontyczne u dzieci

by Redakcja
Problemy związane z wadą zgryzu u dzieci pojawiają się już na wczesnym etapie ich rozwoju. Odpowiednia interwencja pozwala uniknąć w przyszłości poważnych konsekwencji. Kiedy udać się z dzieckiem do ortodonty? Co powinno zaniepokoić rodziców? Na te pytania odpowiada lek.dent. Iwona Iwanowicz z Dentico&Rehabilis Clinic.
Leczenie ortodontyczne u dzieci. Co powinno zaniepokoić rodziców?
Obcasypodlasia.pl: Jak wcześnie pojawiają się pierwsze problemy związane z wadą zgryzu u dzieci?
lek.dent. Iwona Iwanowicz: Pierwsze problemy związane z prawdopodobnym rozwojem wady zgryzu możemy zaobserwować już u dzieci 2,3,4-letnich. Mogą to być: problemy z jedzeniem i połykaniem, zaburzona artykulacja, ssanie palca, ustny tor oddychania. Warto wówczas poszukać porady u specjalisty.
Obcasypodlasia.pl: Jakie objawy powinny zaniepokoić rodziców?
lek.dent. Iwona Iwanowicz: U najmłodszych dzieci kilkuletnich najbardziej niepokojącym objawem jest oddychanie przez usta w dzień, a w nocy spanie z otwartą buzią. W mojej opinii jest to jeden z głównych czynników, który przyczynia się do rozwoju wad zgryzu i nieprawidłowego rozwoju twarzy i należy to korygować jak najwcześniej. 60% rozwoju twarzy następuje do 4 roku życia, a 90% do 12 roku życia. Tak więc nie warto czekać na wyrznięcie zębów stałych i leczenie rozpocząć najwcześniej jak to jest tylko możliwe.
Leczenie ortodontyczne u dzieci, kiedy udać się do ortodonty?
Obcasypodlasia.pl: Kiedy udać się do ortodonty?
lek.dent. Iwona Iwanowicz: Zachęcam wszystkich, by udać się do ortodonty, gdy rodziców coś niepokoi i wizualnie odbiega od logicznej normy. Może to być już nawet czwarty rok życia dziecka. Nie oznacza to jednak, że lekarz od razu wkroczy do leczenia jakimś aparatem, natomiast na tym etapie bardzo często można już wyłapać zaburzoną funkcję, np. oddychanie przez usta, która nieskorygowana w przyszłości może doprowadzić do wady zgryzu i nieprawidłowego rozwoju twarzy.
Obcasypodlasia.pl: Czym kierować się przy wyborze specjalisty?
lek.dent. Iwona Iwanowicz: Ja w mojej praktyce w większości przypadków mam pacjentów z polecenia. To pacjent poleca lekarza swoim znajomym, rodzinie, więc moi pacjenci tym się kierują. W dzisiejszych czasach wielu pacjentów znajduje opinię o lekarzu w internecie i też często tym się posługuje. Warto też się dowiedzieć, czy lekarz, do którego chcecie pójść z dzieckiem w ogóle leczy dzieci i zajmuje się ortodoncją czynnościową – inna nazwa to ortodoncja miofunkcyjna, gdyż wielu lekarzy leczy tylko starszą młodzież i dorosłych. Gdy masz problemy ze stawem skroniowo-żuchwowym( klikanie, przeskakiwanie, blokowanie) warto zasięgnąć opinii, czy dany lekarz, ortodonta potrafi pomóc w przypadku takich dolegliwości, gdyż jest to często związane z nieprawidłowym zgryzem.
Jak zmotywować dziecko do odpowiedniej higieny jamy ustnej podczas leczenia?
Obcasypodlasia.pl: Często rodzicie mają problem ze zmotywowaniem dzieci do odpowiedniej higieny jamy ustnej podczas leczenia ortodontycznego, czy są na to jakieś sprawdzone rady, sposoby?
lek.dent. Iwona Iwanowicz: Higiena jamy ustnej w trakcie leczenia ortodontycznego jest kwestią zasadniczą i ja osobiście przywiązuję do tego ogromną wagę. W mojej praktyce bardzo sprawdza się następujące postępowanie: wizyta higienizacyjno-instruktażowa w Gabinecie Higieny Stomatologicznej, gdzie wykwalifikowana higienistka oczyści zęby i praktycznie poinstruuje i przećwiczy z dzieckiem czyszczenie zębów, zaleci odpowiednie środki do higieny. Za kilka tygodni higienistka zaprosi na wizytę kontrolną i to ona daje zielone światło dla lekarza, że dziecko jest gotowe na podjęcie leczenia ortodontycznego i radzi sobie z prawidłową higieną. Takie postępowanie naprawdę się znakomicie sprawdza, gdyż wówczas higienistka w oczach dzieci jest ekspertem od higieny, to ona sprawuje nad nimi opiekę i motywuje do działania.
Leczenie ortodontyczne u dzieci. Dlaczego jest tak ważne?
Obcasypodlasia.pl: Jakimi konsekwencjami – zdrowotnymi – zaowocować może w przyszłości nieleczona wada zgryzu?
lek.dent. Iwona Iwanowicz: Dla wielu pacjentów nieleczona wada zgryzu to problem najczęściej estetyczny. W swojej praktyce bardzo często mam do czynienia z pacjentami, u których nieleczona wada zgryzu doprowadziła do wielu dolegliwości, które wydawałoby się, nie są bezpośrednio związane z zębami, a mianowicie: bóle i zawroty głowy, bóle uszu, uczucie zatkanych uszu, szumy uszne, klikanie i blokady w stawach skroniowo-żuchwowych, patologiczne ścieranie i niszczenie zębów i prac protetycznych na zębach, bóle szyi i w całym układzie posturalnym.
Autor: lek.dent. Iwona Iwanowicz i Elżbieta Stankowiak
Źródło fot. Pixabay
Recommended Posts

W Białymstoku powstanie Bank Mleka Kobiecego
25 lipca, 2023

Prof. Edyta Zbroch o nadciśnieniu tętniczym
20 lipca, 2023

Wyprawka dla maluszka. Zadanie nie tylko dla Babci…
04 lipca, 2023