Dlaczego kobiety czytają książki?

Dlaczego kobiety czytają książki?

„…być wobec siebie miłą i swobodną, nie gonić na przyjęcia; siedzieć samotnie w pokoju i czytać”* – to jedno z postanowień Virginii Woolf. Ile z nas chętnie podpisałoby się pod tymi słowami? Ile z nas uwielbia zamknąć się w pokoju z książką jako jedynym towarzystwem? Przyznam, że czytanie od zawsze stanowiło moją ulubioną rozrywkę. W zeszłym roku w trakcie urlopu przeczytałam kilkaset stron, dzięki czemu zregenerowałam siły po niezwykle intensywnym roku. Co takiego jest w czytaniu, że wystarczy względnie wygodne miejsce, trochę wolnego czasu, inspirująca lektura i… świat zewnętrzny przestaje się liczyć…? Osoby nielubiące czytać nigdy tego nie zrozumieją. A wszyscy, którzy czytać uwielbiają – nawet nie zechcą wytłumaczyć; przecież to takie oczywiste! Przecież czytanie jest takie sexy – udowadniają autorzy akcji „Nie czytasz? Nie idę z tobą do łóżka”.

Co tak pociąga w czytaniu? „Kto czyta książki, żyje podwójnie” – stwierdził Umberto Eco. I miał rację! W jednym życiu siedzę w dusznym biurze przed komputerem, w drugim śledzę, jak Lucy zmienia się w wampirzycę. W jednym życiu sprawdzam stos kartkówek, w drugim pływam z piratami po nieznanych wodach. W jednym życiu kłócę się z mężem, w drugim na chwilę zostaję dziewczyną z perłą. I w wielu przypadkach o to właśnie chodzi. O możliwość podwójnego życia, czy też życia w innym świecie przez kilka godzin. Gdy na jednym z portali społecznościowych przeprowadziłam ankietę z pytaniem: „Dlaczego kobiety czytają?”, zwyciężyła opcja: „Ucieczka przed codziennością”. Możliwość podwójnego życia. W czytaniu jest coś jeszcze. Gdzieś kiedyś natknęłam się na zdanie: Czytanie jest jak narkotyk. Nieprzyzwyczajonych boli. Przyzwyczajonych boli jeszcze bardziej, bo nie mogą przerwać**. I właśnie dlatego czytamy książki.

jpg

*V. Woolf, Chwile wolności. Dziennika 1915-1941, opr. A. Olivier Bell, wstęp Q. Bell, przeł. M. Heydel, Kraków 2007, s. 409.
*** Podaję z pamięci. Niestety nie znam, ani autora, ani źródła tego stwierdzenia

logo Autor: Krystyna Bezubik
www.PiszeBoChce.pl
kursy@piszebochce.pl
tel. 662171 210

Share

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *