Dlaczego nie reagujemy, będąc świadkiem przemocy w rodzinie?

Dlaczego nie reagujemy, będąc świadkiem przemocy w rodzinie?

Według policyjnych statystyk, w Polsce ok. 100 000 osób rocznie doświadcza przemocy w rodzinie. Około 91% ofiar to kobiety i dzieci. Za tymi liczbami stoi zagrożenie ludzkiego zdrowia i życia. Pomocy, trzeba szukać jak najszybciej, nie wolno zwlekać!

Dlaczego jednak nie reagujemy, będąc świadkiem przemocy w rodzinie?

Nie wiem, dlaczego nie reagujemy. Może dlatego, że nie wiemy, co to jest przemocy w rodzinie?

Zatem wyjaśnijmy czym jest przemoc w rodzinie:

Przemoc w rodzinie to każde celowe działanie lub brak działania, na przykład zaniedbywanie, które powodują krzywdę i cierpienie fizyczne albo psychiczne członka rodziny. Sprawca przemocy wykorzystuje przewagę nad ofiarą i narusza jej podstawowe prawa, takie jak godność, wolność i nietykalność cielesna.

Przemoc w rodzinie kojarzy się przede wszystkim z przemocą fizyczną. Rzeczywiście siniaki na ciele najłatwiej jest dostrzec, jednak są też siniaki na psychice, na naszej godności i niezależności, które bolą równie dotkliwie, jak bicie niszcząc życie ofiary, a ofiarą przemocy w rodzinie może być każdy: dziecko, osoba z niepełnosprawnościami, małżonek, partner, czy też osoba starsza.

Istnieją różne formy przemocy:

  • przemoc fizyczna — jeśli ktoś kogoś bije, popycha, szarpie, kopie, dusi,
  • przemoc psychiczna — jeśli ktoś kogoś obraża, wyzywa, poniża, nie pozwala na kontakt z bliskimi, kontroluje czyjeś działania, stale krytykuje,
  • przemoc seksualna — jeśli ktoś kogoś molestuje, zmusza do współżycia lub jakichkolwiek innych zachowań seksualnych,
  • inne zachowania — na przykład, jeśli ktoś pozbawia kogoś opieki, której potrzebuje, zmusza do picia alkoholu, brania narkotyków.

Przemocą są wszelkie działania, które odbywają się wbrew woli ofiary (np. zabranianie kontaktów z rodziną, znajomymi), działania ze złą intencją sprawcy, których bardzo prawdopodobnym efektem są negatywne skutki dla zdrowia i życia ofiary lub jej rodziny. Przemoc psychiczna i ekonomiczna są jednak najtrudniejszą formą przemocy do udowodnienia.

Nie wiem, dlaczego nie reagujemy, wiedząc już czym jest przemoc w rodzinie. Może dlatego, że nie wiemy, jak reagować będąc świadkiem przemocy w rodzinie?

Zatem:

Jeśli jesteś świadkiem przemocy w rodzinie lub podejrzewasz przemoc, nie bądź obojętny ZAREAGUJ.  Powiadom służby, które przeciwdziałają przemocy w rodzinie lub porozmawiaj z osobą dotkniętą przemocą i przekonaj ją, żeby sama szukała pomocy, powiedz jej, co widzisz, przedstaw swoją ocenę sytuacji, powiedz, że nie musi być z tym sama. Nawet jeśli będziesz jedyną osobą w otoczeniu, która zauważa, że „coś jest nie tak” zareaguj, przyjmij dorosłą, odpowiedzialną postawę, ponieważ może to Ty jesteś tą jedyną osobą, dzięki której przerwana zostanie trauma ofiary przemocy w rodzinie.

Są jednak osoby, które dokładnie wiedzą czym jest przemoc w rodzinie i jak na nią reagować jednak tego nie robią.

Dlaczego? Co ma na to wpływ?

Nasze przekonania, kultura, normy społeczne, środowisko, w jakim się wychowywaliśmy, przekonania religijne, a może niskie poczucie własnej wartości, lęk przed krytyką lub niesprecyzowane własne wartości życiowe. Powodem może być też tkwienie w „pudełku komfortu”, tak jest bezpieczniej i wygodniej, „Po co się wtrącać. Niech sami rozwiążą swój problem. Może ktoś inny się tym zajmie.”

W przypadku oczywistych sytuacji, gdy mamy do czynienia z patologią w rodzinie chętniej podejmujemy interwencję. Jednak gdy mamy do czynienie z przemocą w białych rękawiczkach, przemocą emocjonalną wówczas bardzo często ograniczamy się do „martwienia się” o bliską osobę, o siostrę, brata, koleżankę, sąsiadkę, dziecko z okolicy.

Nie reagujemy, ponieważ nie chcemy być oskarżeni o „wtrącanie się w czyjeś życie”. Mam tu na myśli sytuacje, gdy np. jedna z osób z naszego najbliższego otoczenia w naszej ocenie cierpi, doświadcza przemocy emocjonalnej lub wiemy, że jest zdradzana, poniżana. Rozmawiamy o tym z osobami trzecimi : „Coś się u niej dzieje w małżeństwie.”, „Wczoraj na spotkaniu była jakaś nieobecna.”, „Ostatnio ciągle chodzi zapłakana.”, „Przecież on ją krzywdzi, a ona tego nie widzi?”. Jednka nie zwracamy się z tym do osoby bezpośrednio zainteresowanej, mówiąc po prostu: „Widzę co się dzieję. Pamiętaj, że nie jesteś sama. Jestem tu, mogę Cię wysłuchać i chętnie Ci pomogę. Przejdziemy przez to razem. Znajdziemy rozwiązanie.” Wówczas oferujesz swoje wsparcie i realną pomoc osobie, która jej potrzebuje, pozostawiając jej jednocześnie przestrzeń na decyzję i dokonanie własnego wyboru.

Często osoby doświadczające przemocy będące ofiarami w związku nie są w stanie same sobie pomóc, są bowiem uwikłane w toksyczne relacje. Dostrzegają w sobie same wady i słabości, są całkowicie zależne od sprawcy – finansowo, emocjonalnie, mieszkaniowo. Myślą o sobie bardzo negatywnie, wręcz uważają, że zasługują na to, czego doświadczają. Będąc osobą z zewnątrz mamy przewagę, ponieważ możemy z dystansu ocenić całą sytuację i ZAREAGOWAĆ.

Możesz mieć też wątpliwości, zastanawiać się nad tym czy właściwie oceniasz sytuację. Wówczas warto zasięgnąć fachowej porady. Masz prawo zgłosić się na policję lub do prokuratury, możesz też zadzwonić poprosić o rozmowę i informację (poniżej przydatne linki i numery telefonów).

Pamiętajmy zatem, że nic nie daje prawa do sprawiania bólu ani cierpienia innej osobie. Jeśli jesteś zatem świadkiem przemocy w rodzinie, nie czekaj ani chwili dłużej ZAREAGUJ ! Może masz przyjaciółkę, bliską Ci osobę, która jest w toksycznym związku i nie wie jak się uwolnić, powiedz jej o naszym Centrum Kobieta i Rozwó(j)d, zaproś na rozmowę, wspólnie znajdziemy rozwiązanie.

Autor: Ewa Wierzbicka – Nosal

Właścicielka Centrum Kobieta i Rozwó(j)d Białystok, osobisty koordynator rozwodowy, dyplomowany mediator.

Przydatne:

Ogólnopolski Telefonu dla Ofiar Przemocy w Rodzinie „Niebieska Linia” tel. 801 120 002 (czynny całą dobę).

Szczegółowe informacje na temat twoich praw znajdziesz na stronach:

W Ośrodku Pomocy Społecznej w dzielnicy, w której mieszkasz, uzyskasz pomoc w sprawach socjalno-bytowych i prawnych.

W Ośrodku Interwencji Kryzysowej uzyskasz wszechstronną pomoc w pokonaniu sytuacji kryzysowej, a także, jeśli to konieczne, schronienie dla ciebie i twojej rodziny. Tymczasowe schronienie znajdziesz również w schroniskach dla kobiet i matek z dziećmi.

Źródło fot. Pixabay.

Share

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *