Dlaczego relacje są tak ważne? Po co nam relacje?

Dlaczego relacje są tak ważne? Po co nam relacje?

My ludzie jesteśmy zwierzętami stadnymi, istotami społecznymi, bardzo rzadko potrafimy odnaleźć się w samotności i odosobnieniu. Drugi człowiek jest nam potrzebny zarówno do szczęścia, rozwoju, jak i zwykłego porządku w naszych 4 domach: fizycznym, mentalnym, emocjonalnym, duchowym. Dlaczego relacje są tak ważne?

Jednak taka zależność sytuacji rodzi pewną odpowiedzialność. Swoje własne zachowania musimy kształtować tak, by nie przeszkadzały one zbytnio naszemu najbliższemu otoczeniu. Czasami wychodzimy ze strefy komfortu, czasami robimy coś lepiej, czasami gorzej ale krzywa relacji międzyludzkich dla mnie osobiście przypomina wydruk z EKG.

Zrozumienie relacji międzyludzkich jest jednak konieczne do prawidłowego funkcjonowania w społeczeństwie. Badania przeprowadzone na uniwersytecie Harvard dowiodły, że szczęście daje nam, nie co innego i nie kto inny – tylko drugi CZŁOWIEK.

Odpowiedzi na większość najważniejszych pytań nosimy w sobie. Najtrafniejszych wyborów dokonujemy, gdy dokonujemy ich w zgodzie z naszym sercem. Od wielu już lat, gdy mam podjąć decyzję, lub rozwiązać jakąś sytuację zjeżdżam windą z rozumu do serca.

Szczęśliwi jesteśmy wtedy, gdy żyjemy w zgodzie z własnym wnętrzem, nie zaś z oczekiwaniami innych. Pierwszym krokiem do budowania relacji jest traktowanie drugiego człowieka w taki sposób, w jaki my sami chcielibyśmy być przez niego traktowani. To my wyznaczamy zasady relacji, związku, ustalamy wartości, definiujemy, czym dla nas jest szacunek, przyjaźń, pomoc, wdzięczność. My jesteśmy pierwowzorem tego, jak chcemy by wyglądała ta relacja, jakie mamy wobec niej potrzeby, oczekiwania. Przychodzi taki etap w życiu człowieka, że człowiek zaczyna się cenić, więc porzuca relacje na pokaz i wybiera tylko tych ludzi, z którymi chce przebywać, ceni się i rozstaje się ze współpracownikami, którzy go nie szanują i wiąże się z kimś lojalnym.

Nie wystarczy poznać kogoś i czekać aż samo się zrobi i stanie się koleżeństwem, przyjaźnią, partnerstwem, trzeba o to zadbać. Powinniśmy bardziej skupiać się na pielęgnowaniu relacji – a pielęgnacja to rozmowa, telefon, pamięć o tym, co lubi ten drugi ważny dla nas człowiek, robieniu mu przyjemności, czasami zwykły sms – tęsknię za Tobą, no i oczywiście czas, czas i uwaga poświęcone tej drugiej osobie.

Uważam, że nasze własne postrzeganie świata i życia w zgodzie z wartościami przyciąga do naszego życia takich ludzi jak my sami.

Jeśli chcesz aby inni zaczynali świecić, sam musisz płonąć. Myślę, że w bardzo piękny sposób relacje z innymi ludźmi obrazuje przypowieść chińska: Któregoś razu obok bramy miasta przechodził wędrowiec z workiem i kijem na plecach i spytał stojącego tam starca – Jacy są ludzie w tym mieście?, a starzec odrzekł mu – a jacy byli ludzie w mieście z którego wracasz? – wędrowiec odrzekł – smutni, narzekający, źli, zawistni, plotkarze, zazdrośnicy, fałszywi – a na to starzec – to tacy sami są też tutaj. Wędrowiec posmutniał i zawrócił. Za jakiś czas inny wędrowiec stanął przed bramą tego samego miasta i zadał starcowi pytanie – jacy są ludzie w tym mieście? – a starzec mu odrzekł – a jacy byli ludzie w mieście z którego wracasz? – na to wędrowiec – pomocni, radośni, weseli, wspierający, kochani – a starzec mu odrzekł – to tacy sami są i tutaj. Wędrowiec z radością przekroczył bramę miasta.

Oczywiście w naszym codziennym życiu możemy napotkać licznych zazdrosnych, niedojrzałych, samolubnych ludzi. Różnią się typami osobowości, zachowują jednak wspólne cele. Są toksyczni, nic nie wnoszą do naszego życia.

Ale przecież kto jak nie my sami decydujemy o tym, kogo zapraszamy do naszego życia i komu pozwalamy w nim zostać. W dzisiejszym świecie, w dobie internetu hejt i krytyka są czymś bardzo powszechnym. Nauczyłam się ignorować hejterów, usuwam ich z grona moich znajomych, albo po prostu pytam – PRZYTULIĆ CIĘ? Ważnym czynnikiem jest otaczanie się i zarażanie wszystkich zarówno bezwarunkową wdzięcznością (to taka gdy pomagamy komuś nie oczekując od tej osoby niczego w zamian) miłością i pamiętaniem, że wszyscy jesteśmy ludźmi. Każdy z nas ma odmienne, wyjątkowe życie, które powoduje, że postępujemy w taki lub inny sposób. Wszystko leży w naszych rękach.

Mam taką prostą receptę, rób to, co kochasz a odpowiedni ludzie w Twoim życiu znajda się sami. Pamiętajmy, że przyciągamy ludzi podobnych do siebie. Jeżeli nie przyciągasz ludzi pozytywnych oznacza to, że otaczasz się malkontentami i narzekaczami.

Moich przyjaciół przez te wszystkie lata zweryfikowały moje sukcesy i już teraz wiem, że prawdziwych przyjaciół poznajemy wtedy, gdy osiągamy SUKCES. Prawdziwy przyjaciel to taki, który kupi szampana i razem z Tobą otworzy go i wypije wznosząc toast za Twój sukces. Takich przyjaciół trzeba doceniać, takie przyjaźnie trzeba pielęgnować, mówić im o swoich emocjach o tym jak się cieszymy ze spotkania z nimi, jak są ważni, jak za nimi tęsknimy. Każdy z nas ma w swoim życiu taki DREAM TEAM – 5 ludzi, którzy wspierają nas, są dla nas wzorem, autorytetem, drogowskazem, oni po prostu są. Zrób sobie takie ćwiczenie. Napisz na każdym z palców ręki osobę która takie właśnie wartości wnosi do twego życia.

To Twoja Super 5 – 5 ludzi, którzy wnoszą do Twego życia ważne wartości.

Szukaj w swoim życiu osób, które będą zachwycone Twoim podejściem do życia, nie zawsze muszą być oni w czymś najlepsi, bo wtedy mogą być niemożliwi do tolerowania. Otaczaj się ludźmi których stać wobec Twojej osoby na feedback – konstruktywną krytykę, takimi, którzy widzą i wiedzą kiedy trzeba Cię kopnąć, a kiedy pomóc rozkleić posklejane skrzydła.

Kończąc przytoczę słowa słynnego reżysera Krzysztofa Kieślowskiego:
W życiu najbardziej przeszkadzają mi łokcie i plecy, chciałbym by ludzie mieli więcej rozumu.

Jak budować dobre i fajne relacje z ludźmi? Oto kilka moich wskazówek:

1. Na początku zaprzyjaźnij się i polub najważniejszą osobę w swoim życiu – czyli SAM SIEBIE.

2. Zamiast krytykować, staraj się mówić miłe rzeczy.

3. Bądź dobrym słuchaczem.

4. Wyrażaj swoją wdzięczność.

5. Pomagaj ludziom, ale pamiętaj nie oczekuj niczego w zamian.

6. Nigdy nie rozmawiaj o innej osobie bez niej. Zastanów się jak Ty będziesz się czuł, gdy to o Tobie będą rozmawiać.

7. Przytulaj ludzi – oksytocyna i serotonina są za free (7-głasków). I pamiętaj, każdego dnia dziękuj za swoich bliskich przyjaciół, znajomych, kolegów, koleżanki, osoby, które sprawiły, że dziś jesteś tu gdzie jesteś.

Zadanie na dziś – wyślij 5 osobom sms – Dziękuję, że jesteś w moim życiu – Jesteś dla mnie ważny.

Autor: Edyta Haraburda – trener mentalny, ekspert od relacji międzyludzkich, wartości, uważności i szczęścia, mentor, terapeuta, coach prosperity, autorka książki, doradca zawodowy, pedagog, nauczyciel, mgr germanistyki, marketingu i zarządzania, absolwentka MBA.

Pozostałe teksty Edyty Haraburdy

Fot. Autora – z archiwum Edyty Haraburdy. Autor fot. Piotr Fijałkowski Photography

Fot. wyróżniające – źródło Pixabay

Share

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *