FENOMEN TURKUSOWEJ ORGANIZACJI

FENOMEN TURKUSOWEJ ORGANIZACJI

Turkusowa rewolucja obiegła cały świat. Myślenie o biznesie i sposobie jego organizacji przechodzi kolejną transformację. Dlaczego? Dlatego, że rzeczywistość stawia przed nami coraz to nowe wymagania, a rywalizacja o zasoby przechodzi najśmielsze oczekiwania.

Do tej pory zazwyczaj wygrywali ci, którzy mieli dostęp do technologii, nowinek informatycznych i kapitału. Rzeczywiście dalej rozwój technologii jest ważny natomiast dotarliśmy do momentu, gdzie to już nie wystarcza.

Człowiek staje w centrum uwagi.

Człowiek – właściciel.

Człowiek – współpracownik/ zespół

Człowiek – klient.

Przyszedł czas na wydobywanie potencjału ludzkiego, który dostarcza nieograniczoną wartość tak konieczną dla rozwoju biznesu. Turkusowa organizacja to mówiąc inaczej pomysł na budowanie efektywnej struktury pracy. Struktury pracy, gdzie pracuje się z poczuciem sensu, pasją, zaangażowaniem, odpowiedzialnością, a przede wszystkim zaufaniem – wszystko to przekłada się na rezultaty.

Właściciel – posiada misję, która pociąga innych, buduje atmosferę zaufania, ma narzędzia zarządzania standardami pracy, kodeks ułatwiający pracę zespołu oraz jego rekrutację, stawia na wartości. Reprezentuje postawę ciągłego rozwoju, gdyż jego firma wzrasta tylko tyle ile sam jest w stanie urosnąć. Zamiast szefa wciela się w prawdziwego lidera. Oczekuje postępu zamiast perfekcji. Buduje wsparcie zamiast rywalizacji.

Zakończyły się czasy tzw. „żelaznej ręki”, powiedzmy sobie szczerze, to po prostu nie działa. Działa jedynie na brak poczucie bezpieczeństwa, tworzy bariery komunikacyjne, zabija kreatywność, blokuje powstawanie zaufania. Ludzie chcą czuć się częścią dużej misji i wizji. Tworząc im środowisko, w którym mogą się rozwijać wykorzystują je w taki sposób aby dać od siebie to co najlepsze.

„Liderzy otwartych, „turkusowych organizacji”, traktują zysk jako miernik efektywności, tlen, ale nie cel biznesu. Oddychamy żeby żyć, a nie żyjemy, żeby oddychać” – dodaje Jacek Santorski, psycholog.

Współpracownik/członek zespołu – to człowiek znający misję firmy oraz chcący ją wspólnie z nami realizować, w wyniku tego zazwyczaj z pełnym zaangażowaniem pracuje oraz bierze odpowiedzialność za powierzone zadanie. Przestaje być trybikiem w wielkiej machinie, w zamian za to zyskuje poczucie wagi i celowości tego co robi. Staje się partnerem, czasami wręcz nawet przyjacielem. W chwilach wymagających, dla firmy jest w stanie się zmobilizować i pomóc zespołowi. Na co dzień sam wyznacza sobie cele i zrealizują zadania w których czuje się najlepiej. Dzięki temu osiąga wysoką efektywność. Naturalnie w zespole klarują się liderzy, którzy w przyszłości wezmą odpowiedzialność za większe projekty. Na szkoleniach które prowadzę, mówię że w sytuacji kiedy zespół jest dysfunkcyjny to często oznacza, że „lider nie potrzebuje lepszego zespołu, lecz to zespół potrzebuję lepszego lidera”.

Klient – kto płaci nam za wykonaną pracę? Nie jest to właściciel firmy lecz klient. Dlatego każdy w firmie dba o klienta, nie ważne jakie zadanie wykonuje i za co jest odpowiedzialny. Potrzeby klienta są ważne, szczere wsłuchanie się w nie, profesjonalna obsługa oraz dawanie wartości, wpływa na rezultat sprzedaży. Koniec ze sztucznymi formułkami, liczy się intencja i zaufanie.

Wiem, że w tej chwili w wielu głowach może się pojawić myśl: „Czy to w ogóle możliwe? Gdzie taka utopia istnieje?”

Belg Frederic Laloux w swojej książce „Pracować inaczej” opisuje przykłady firm, które wzorują się na turkusowym zarządzaniu dzięki temu rozwijając się niezwykle dynamicznie:
• AES, zatrudniający 40 tysięcy pracowników
• Buurtzog, holenderska organizacja zrzeszająca 8 tysięcy pielęgniarek społecznych.
• FAVit francuska odlewnia mosiądzu.
• Morning Star światowy lider w swojej branży, amerykańska firma przetwórstwa pomidorów

Polskie firmy, które rozwijają się w nurcie Turkusu to:
• Brewa s c – specjalizacja elektrownie słoneczne
• NotJustShop.com
• Coders Center
• Masterpress – producent opakowań
• LanCE – sieć przedszkoli
• Muszynianka – Spółdzielnia Pracy
• ZnanyLekarz.pl – portal internetowy

Jednym z artykułów na temat turkusu padło stwierdzenie „wszyscy będziemy turkusowi”.

Cytując Pana prof. Andrzeja Blikle
Zbudowanie turkusowej organizacji to nie „przeszkolenie załogi” w nowych procedurach, ale doprowadzenie do głębokiej przemiany społecznej, wymagającej zarówno porzucenia utartych sposobów myślenia, jak i zdobycia nowych nawyków i opanowania nowych narzędzi.”

Turkusowa organizacja jest dla tych, którzy chcą pracować z sensem i prowadzić firmę z duszą. Wykorzystać potencjał swój i zespołu. Być konkurencyjnym na rynku oraz swojej branży. Chcą zbudować ponadczasową organizację. Chcą dawać wartość i tym zmieniać świat, a przy okazji osiągać swoje cele.

Autor: Ewa Guza

www.ewaguza.pl

Fot. Archiwum własne Ewa Guza

 

Share

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *