Jak dobrze przeżyć zbliżające się święta

Jak dobrze przeżyć zbliżające się święta

Czas Świąt kojarzy się większości z nas z rodziną, spotkaniami, gwarem, ludźmi. Obecny rok i czas epidemii sprawił, że tak wiele w naszym życiu się zmieniło, tyle obszarów funkcjonowania wygląda inaczej, wiele spraw przewartościowujemy.

Po początkowym etapie szoku, strachu i niezgody, pomału przychodzi czas adaptacji do nowych warunków i układania się z otaczającą nas rzeczywistością. Pracujemy i uczymy się zdalnie, zakupy robimy online, do spotkań z przyjaciółmi z pomocą przybył Skype i zoom. Wiemy też, że kolejne Święta w tym roku także będą inne niż zazwyczaj.

Pewnie części z nas jest z tego powodu trudno i smutno, że nie spotkają się z ważnymi dla siebie osobami. Są także z pewnością tacy, którym będzie nieco lżej bez wielkich rodzinnych biesiad, ponieważ w dużych grupach jest im po prostu trudno. Wielu z nas także nie ma dobrych rodzinnych relacji, więc może poczuć ulgę z pozostania w domu.

Dla tych z nas, dla których te spotkania są czymś wyczekanym, pociechą rozwiązaniem może być to, że spotkać się możemy w dzisiejszych czasach online. Chcąc zadbać o siebie i swoich starszych już rodziców możemy wybrać kilka sposobów zadbania o bezpieczeństwo, te fizyczne, ale i te emocjonalne. Fizyczny dystans i brak całusów w tym roku może być okazaniem miłości i troski.

Ten czas może być także świetną okazją do spacerów, na świeżym powietrzu zamiast przesiadywania w małych zamkniętych pomieszczeniach.

Jeśli chcemy sprawić komuś prezent – zawsze możemy wybrać tradycyjną drogę wysłania go pocztą, z pewnością taka niespodzianka sprawi wiele radości, a jak dołączymy do tego ręcznie napisany list, to z pewnością wywołamy tym niezapomniane emocje u odbiorcy.

Jeśli wiemy, że ktoś spędza święta samotnie – możemy o tę osobę także zadbać, podrzucając jej coś pod jej drzwi. Jeśli to my będziemy w te święta fizycznie sami, postarajmy się nie zalegać w piżamie przed telewizorem – no chyba że marzymy o tym od dawna! Zadbajmy o miłą atmosferę i ciepłe akcenty i połączmy się z kimś nam bliskim online.

Myślę, że obecne czasy są świetną okazją do wzmocnienia więzi poprzez komunikowanie naszym bliskim naszych uczuć do nich wprost. Do tej pory często wystarczyła obecność, po prostu przyjeżdżaliśmy do kogoś i już. Obecne czasy wymagają nieco większego wysiłku zrobienia czegoś konkretnego, odbycia rozmowy, napisania listu, powiedzenia o swoich uczuciach, wyrażenie tęsknoty. Myślę że to może być dla wielu relacji wzmacniające i może nas do siebie zbliżyć.

Wielu z nas czuje się teraz odizolowanych i samotnych, wykorzystajmy obecną technologię do dbania o bliskość z ważnymi nam osobami, tym bardziej pokazujmy i mówmy o swoich uczuciach, albo po prostu dajmy swoją obecność, choćby tą online. To naprawdę wiele daje.

To, że obecna sytuacja jest inna i skomplikowana powoduje u wielu z nas bezradność, że nie może być tak, jak chcemy. To trudna sztuka akceptacji tego, jak jest i tego, że walką i złością nie da się tego zmienić. Zobaczmy ten czas jako nowe możliwości – użyjmy własnej kreatywności – jak mogę dostać to na czym mi zależy w inny sposób? Nie musimy rozkładać rąk i poddać się bezradności i bezsile, możemy zrobić to nadal z wartością dla nas, ale po prostu inaczej.

Jeśli święta są dla Ciebie trudnym czasem, z różnych powodów, bo w Twojej rodzinie nie dzieje się dobrze, lub ten czas przypomina Ci żałobę po kimś – zrób w tym roku coś inaczej. Pomyśl, jak nowe okoliczności możesz wykorzystać tak, aby w tym roku było Ci lżej i abyś mógł za rok powiedzieć, „tak te święta były dla mnie nieco lepsze i mniej trudne”. Pobądź ze sobą i zadaj sobie pytanie – Czego ja chce dla siebie w te święta, aby czuć się bezpiecznie i szczęśliwie? Być może pojawiające się odpowiedzi będą zaskakujące nawet dla Ciebie. Mogę coś Ci podpowiedzieć? Zaufaj swojej intuicji i spróbuj pójść w kierunku, który podpowiada Ci Twoje serce.

Jeśli chodzi o BHP emocjonalne na ten czas, to myślę, że bardzo ważne jest zadbanie o swój emocjonalny komfort.

Nie bądź w tym czasie sam, bądź obecny na tyle, na ile chcesz i możesz. Nie zmuszaj się do czegoś, co sprawia Ci ból. Rozmawiaj z ludźmi, z którymi czujesz się dobrze. Spraw komuś bezinteresowny prezent – to wyzwala hormony przyjemności i przywiązania: dopaminę i oksytocynę. Spaceruj, bądź dla siebie życzliwy. Szanuj swoją potrzebę granic. Daj z siebie tyle, ile możesz, weź tyle, ile to możliwe. Na pewne sprawy nie masz wpływu – nie walcz z nimi. Z tego, co dobre – uciesz się.

Autor: Justyna Kruszewska – Psychoterapia i Rozwój Osobisty

www.facebook.com/KruszewskaPsychoterapia/

Źródło fot. Pixabay

Share

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.