Jak nie przytyć w Święta?

Jak nie przytyć w Święta?

Święta Bożego Narodzenia to doskonała okazja do odpoczynku i spotkań z Rodziną. Najczęściej Święta kojarzą nam się również z biesiadowaniem podczas wigilijnej kolacji i kolejnych świątecznych dni. Jak nie przytyć w Święta?

1) Staraj się zachować w ciągu dnia normalny, regularny tryb posiłków. Jeśli na świąteczny posiłek przyjdziesz z pustym żołądkiem, zjesz dużo więcej kalorii a pokusa sięgnięcia po np. sałatkę z majonezem będzie większa.

2) Pamiętaj o wodzie, której możesz potrzebować więcej niż zwykle, ponieważ świąteczne jedzenie sprzyja gromadzeniu złogów w jelitach. Dodatkowo pijąc wodę wypełnisz żołądek i w rezultacie zjesz znacznie mniej.

3) Wybieraj dania niskokaloryczne. Wśród wielu potraw na pewno znajdą się ryby, chude wędliny czy pieczone mięsa itp. Nawet jeśli nie jesteś gospodarzem możesz zaoferować się, że przyniesiesz sałatkę ze świeżych warzyw.

4) Unikaj dodatków w postaci pieczywa, ziemniaków.

5) Unikaj alkoholu – to tylko puste kalorie, które dodatkowo obciążą i tak nadwyrężoną nadmiarem pożywienia wątrobę. Jeśli już decydujesz się na alkohol, to najlepszym wyborem jest kieliszek czerwonego wytrawnego wina (150 ml), które nie podniesie poziomu cukru we krwi, jednak musisz pamiętać o jego wysokiej kaloryczności.

6) Świąteczne stoły często obfitują w produkty o wysokim Indeksie Glikemii. Pamiętaj więc tego dnia o błonniku.

7) Jeśli Twoja silna wola okaże się jednak słaba i dopadnie Cię nieodparta pokusa spróbowania nowej, ale kalorycznej potrawy lub ulubionego ciasta nałóż sobie maleńką porcję. Diabeł tkwi w wielkości porcji J

8) Pamiętaj, że siedzenie za stołem to najłatwiejszy sposób na to, żeby zjeść więcej niż faktycznie potrzebujesz, dlatego bardziej niż na jedzeniu skup się na rozmowie.

9) Odpoczynek może być aktywny! Rano lub wieczorem zaplanuj sobie czas na ćwiczenia np. z Youtube. Poza tym jak się trochę namęczysz, to będzie Ci szkoda zniszczyć efekty ciężkiej pracy.

Autor: Centrum Odchudzania i Odżywiania Dietoterapia w Białymstoku

Share

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *