Jak urządzić pokój dla dziecka?

Jak urządzić pokój dla dziecka?

Pokój dla dziecka jest pokojem naszych marzeń. I nie chodzi tu o te marzenia materialne. Tą przestrzeń tworzymy myśląc o spełnieniu naszego największego pragnienia, na które czekamy 9 miesięcy.

Pokój dziewczynki

Pokój chłopca

Na samym początku projektowania myślimy o kolorach, bo wszystko zależy od płci dziecka. Z myślą o przyszłości urządzamy pokój bezpieczny i przytulny. Przy urządzaniu pokoju dla dziecka powinniśmy pamiętać o praktycznym jego ustawieniu. Nowy członek rodziny to także nowe rzeczy, dużo rzeczy poczynając od smoczka kończąc na wanience do kąpania.

Musimy pomyśleć przede wszystkim aby zapewnić naszemu maleństwu jak najlepsze warunki. Aby było bezpiecznie musimy zadbać o odpowiednie łóżeczko, materac czy odpowiednie materiały pościeli, by nie uczulała i była najlepszej jakości.

Łóżeczko najlepiej postawić przy ścianie graniczącej ze ścianą wewnątrz mieszkania. Nie powinno stać przy ścianie z oknem i grzejnikiem. Dlaczego? Mimo dobrego uszczelnienia ram okiennych powietrze przedostaje się do wnętrza mieszkania, a przy grzejniku dziecko może nam się przegrzać.

Wszystko kręci się wokół łóżeczka. Przy łóżeczku zaplanujmy komodę z przewijakiem. Możemy także zaplanować mebel z wbudowanym łóżeczkiem. Przewijak powinien być na wysokości dopasowanej do wzrostu mamy. Pod przewijakiem powinno być miejsce do przechowywania akcesoriów dla dziecka.

Nad łóżeczkiem możemy zamontować baldachim, który nada kącikowi dla malucha uroku a zarazem uchroni go przed owadami podczas snu. W pokoju dziecka zamontujmy karuzelę lub zróbmy dekorację na suficie. Należy pamiętać, aby dekoracje były subtelne i nie wyglądały ciężko.

Elementy wyposażenia pokoju powinny być spójne, kolorystyka jak i tematyka. Robiąc na ścianie tapetę w chmurki możemy uszyć kołderkę w ptaszki, czy kupić maskotkę przytulnej kurki. Kolor łóżeczka można dopasować do koloru podłogi czy fotela.

Co powinno być na podłodze? Praktycznym rozwiązaniem jest ułożenie podłogi drewnianej lub paneli podłogowych. Miłym wykończeniem jest także wykładzina podłogowa, aczkolwiek należy pamiętać o aspektach alergicznych, więc jeśli chcemy możemy położyć dywan, który łatwo wyczyścimy.

Pokój dziecka powinien być przede wszystkim jasny. Powinniśmy zadbać o kilka możliwości oświetlenia pokoju dziecka, o lampie nocnej – stojącej czy wiszącej. Także główne oświetlenie pokoju powinno być regulowane. Możemy także pokusić się o dekoracyjną lampkę nad łóżeczkiem dziecka.

Musimy pamiętać, że będziemy przy dziecku i w dzień i w nocy, więc nie może zabraknąć także fotela, koniecznie z podnóżkiem. Fotel powinien stać w takim miejscu, że gdy usiądziemy będziemy widzieć naszego maluszka.

Pokój dziecka planujemy z myślą o tym, że będzie on zmieniał się tak, jak nasze dziecko będzie rosło, ale mimo wszystko maleństwo powinno mieć swoje słodkie cztery kąty.

Autor – Justyna Rozbicka – architekt

Tekst i fot. – materiały autora.

Share

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *