Jak zrobić, aby ruch stał się widoczną częścią mnie

Jak zrobić, aby ruch stał się widoczną częścią mnie

Nie tyle by wszedł w krew, bo on tam jest. Tylko by się uwidocznił i zaczął krążyć, jak to dla krwi przystało! By był naszą drogą witaną z uśmiechem każdego dnia.

To taki temat rzeka, do którego wracam. Tylko lekko czytany artykuł do kawy, kiedy leżymy na kanapie, do nas nie trafia. Rozumiemy, o czym mowa, wiemy, jak bardzo ważny jest ruch i aktywność fizyczna. Ale na tym kończymy, nic z tym nie robiąc, zamykając artykuł. Miło się czytało, wiem, jak ważny jest ruch i z powrotem wracam „na kanapę”.

Zróbmy tym razem coś więcej, wyjdźmy z domu, spróbujmy się ruszyć, prostym zwyczajnym spacerem, a później zaczniemy się zastanawiać, jak w ogóle mogliśmy bez tego żyć. Co w takim razie z obiadem spytasz, sprzątaniem, necikiem, dziećmi i masą rzeczy, które są do ogarnięcia. To zaczeka… To cierpliwie na nas zaczeka i nie ucieknie. I to nie tak, że, jak wychodzimy z domu na godzinę pobiegać, na spacer czy rower, to jesteśmy „wyrodnym rodzicem”, my wtedy jesteśmy rodzicem, który dba o siebie, o swoje zdrowie, dobre samopoczucie. A dbając o siebie, dbamy o innych! Szczęśliwy i zdrowy rodzic, to najlepszy rodzic! Ruszając się, dbamy i o swoje zdrowie i dajemy przykład dzieciom, że sport jest częścią naszego życia, naszym przyjacielem – nie wrogiem. 

Wiele chorób np. otyłość, cukrzyca, depresja… To nasza po części zasługa. Jemy byle co, byle jak, nie ruszamy się, nie korzystamy ze świeżego powietrza i zapracowujemy sobie na te, czy inne choroby. To jest dobry czas, by temu zapobiec. To jest najlepszy czas, by nie dopuścić w ogóle do siebie takich chorób. Bo nigdy nie jest za późno, żeby zacząć się ruszać, w każdym wieku ruch powinien być częścią ciebie! 

Co do pogody? Co jak pada, bo maj taki deszczowy? Tu kolejny raz zahaczę o wątek, że nie ma złej pogody. Nie ma złej pogody na rower, są najwyżej krzywe błotniki lub ich brak i czarna linia później na plecach. Ale są też pralki, które zdecydowanie sobie z tym poradzą.  Nie ma złej pogody na spacer, bo są kurtki przeciwdeszczowe, parasole, które szybko schną.  Pogoda nigdy nie jest zła – to tylko jedna z naszych wymówek. Pamiętamy o tym kiedy będziemy chcieli wyjść z domu się poruszać. 

Podsumowując – ruszajmy się, bo tym dbamy o swoje zdrowie. Dbając o siebie  – dbam o innych. Dajemy im dobry przykład! Pogoda nie jest od nas zależna, nie może być wymówką, dostosujmy ubiór adekwatnie do niej, a w razie co wykorzystajmy pralkę.  Niech ruch i sport w naszym życiu będzie jak krew krążącą w ciele, bez której nie możemy żyć! 

Powodzenia! 

Autor: Justyna Raubo-  mgr fizjoterapii, Instruktor fitness.

Zobacz inne artykuły autora

Fot. Archiwum prywatne Justyny Raubo

Share

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *