Jelita i mózg – co dwie głowy to nie jedna!

Jelita i mózg - co dwie głowy to nie jedna!

„Jelita swoimi zdolnościami przyćmiewają w zasadzie wszystkie narządy, a mogą rywalizować nawet z mózgiem. Są wyposażone we własny układ nerwowy, na który składa się 50-100 milionów komórek nerwowych, czyli tyle, ile zawiera rdzeń kręgowy” – dr Emeran Mayer, autor książki „Twój drugi mózg”.

Ciekawe? Pierwszy raz w Białymstoku organizujemy BEZPŁATNE WARSZTATY , o tym jak zadbać o nasze jelita. A tymczasem zapraszamy Cię w krótką podróż wgłąb Twoich jelit.

W jaki sposób jelita wpływają na nastrój i apetyt człowieka?

To wszystko zależy od bakterii. Tak, dobrze widzisz, to nie pomyłka! W naszym przewodzie pokarmowym żyje około 2 kilogramów bakterii, wirusów i grzybów. Oczywiście wszystkie są potrzebne i nie jest to żadna choroba.
Fachowo te żyjątka nazywa się mikrobiomem jelitowym – zapamiętaj te nazwę, bo temat ten stał się tak ważny i popularny, że pewnie nie raz jeszcze ją usłyszysz.

Rola mikrobiomu jest przeróżna:
• wpływa na układ odpornościowy
• chroni jelita przed chorobotwórczymi bakteriami
• wspomaga trawienie
• wspomaga produkcję niektórych hormonów
• i wreszcie wpływa na nasz apetyt i nastrój, a nawet może łagodzić lęki i depresję!

Tak, bakterie potrafią zmieniać nam odczucia smakowe, pogarszać lub poprawiać nastrój, byśmy karmili je tym, co lubią! Często apetyt na słodycze, bądź w ogóle nadmierny apetyt jest wynikiem tego, że do głosu doszły „złe” bakterie i to one wołają – jeść.

Bakterie kontra Człowiek – kto jest Panem a kto Sługą?

Skoro tak się dzieje, to pytanie – kto tu rządzi? Wszystko zależy od nas. Kiedy karmisz intruzów – np. czekoladą, białą mąką, cukrem, antybiotykami – będą domagać się jeszcze więcej takiego jedzenia, aż pewnego dnia stwierdzisz, że nie panujesz już nad swoimi ciągotami do jedzenia. Będzie to prawdą – bakterie przejęły stery i Ty im służysz.

Wystarczy tylko przełamać się do zmiany złych nawyków żywieniowych i wprowadzić do diety więcej zdrowych produktów – jak prebiotyki, produkty bogate w błonnik, kefiry czy kiszonki – by nasze jelita zaroiły się od przyjaznych lokatorów i abyś odzyskał kontrolę nad swoim apetytem!

Czy jelita mieszają nam w głowie?

Nasze bakterie mają ukrytą super moc – troszczą się o nasz nastrój. Wykazano, że flora bakteryjna produkuje wiele substancji, które – prawdopodobnie poprzez nerw błędny – bezpośrednio działają na mózg, np. serotoninę, której niedobór jest uznaną przyczyną depresji.

Możliwe też, że to właśnie w jelitach rozpoczyna się choroba Parkinsona – patologiczne zmiany pojawiają się właśnie tu, a potem przenoszą się do mózgu poprzez nerw błędny – swoistą autostradę łączącą nasze narządy wewnętrzne z mózgiem – i dopiero wtedy pojawiają się charakterystyczne objawy, czyli stopniowa utrata kontroli nad ruchami mięśni. Podobny mechanizm może występować w przypadku choroby Alzheimera. Badania nad tym cały czas trwają.

Dowodów na powiązania między neuronami w brzuchu i w głowie jest coraz więcej. Przykładem jest zespół jelita nadwrażliwego – częste schorzenie którego objawy to naprzemienne zaparcia i biegunki, szczególnie w stresujących sytuacjach. Do tej pory sądzono, że ma to związek wyłącznie z psychiką. Tymczasem badania wykazały, że to właśnie zmiany dotyczące liczby i gatunków bakterii w jelitach wywierają negatywny wpływ na psychikę pacjentów. Gdy zostaną wyleczeni z choroby, poprawia się ich nastrój, koncentracja i pamięć.

Jak zadbać o jelita?  Jak zrobić detoks organizmu i skutecznie schudnąć ? Które produkty wybierać ?

O tym już na naszych  warsztatach  JELITA WIEDZĄ LEPIEJ, CZYLI PRZEZ ŻOŁĄDEK DO ZDROWIA.

 

Autor: Poradnia Centrum Odchudzania i Odżywiania Dietoterapia

www.bialystokporadnia.coio.pl

Share

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *