Kiedy udać się do ortodonty? Leczenie ortodontyczne u dorosłych

Kiedy udać się do ortodonty? Leczenie ortodontyczne u dorosłych

Jeszcze do niedawna aparat ortodontyczny kojarzył nam się głównie z dziećmi i nastolatkami. Dziś osoba w wieku zaawansowanym, której uśmiech ozdabia aparat, nikogo już nie dziwi. Czym się kierujemy decydując się na leczenie ortodontyczne? Czy jest jakiś limit wieku, w którym możemy poprawić swój zgryz? I w końcu – kiedy należy udać się do ortodonty? Na te pytania odpowiada lek.dent. Iwona Iwanowicz z Dentico&Rehabilis Clinic.

Obcasypodlasia.pl: Jeszcze do niedawna słyszeliśmy, że na leczenie pewnych mankamentów naszej urody, ale też zdrowia jest czas „od – do”. Czy istnieje przedział wiekowy, który umożliwia poprawienie wad zgryzu?

lek.dent. Iwona Iwanowicz: Wady zgryzu można leczyć w każdym wieku, co nie oznacza, że takie leczenie jest możliwe w nieograniczonym zakresie. Najprościej i najszybciej wady zgryzu leczy się u pacjentów rosnących, natomiast w wieku dorosłym jest wiele ograniczeń. W mojej praktyce bardzo często leczenie ortodontyczne u dorosłych łączymy z protetycznym uzupełnianiem zębów. Często posługuję się tutaj tzw. aparatem sekcyjnym. Jest to ograniczone leczenie ortodontyczne np. by zbliżyć do siebie zęby, ustawić prawidłowo wychylone zęby itp., by praca protetyczna była bardziej trwała i estetyczna.

Obcasypodlasia.pl: Odnoszę wrażenie, że od dłuższego czasu stworzył się wręcz trend na noszenie aparatu.

lek.dent. Iwona Iwanowicz: Tak, ja obserwuję ten trend najbardziej wśród nastolatków, którym aparat ortodontyczny na zębach po prostu najzwyczajniej się podoba. Wiele czynników środowiskowych wpływa na to, że coraz więcej ludzi ma problemy ze zgryzem i po prostu wytworzyła się taka potrzeba, by korygować ustawienie zębów i szczęk w każdym wieku.

Obcasypodlasia.pl: Dorośli ludzie zazwyczaj decydują się na leczenie ortodontyczne ze względów estetycznych. Jednak bardzo często też wskazania do tego leczenia są warunkowane przez wzgląd na zdrowie pacjenta.

lek.dent. Iwona Iwanowicz: Tak, coraz częściej dorośli decydują się na leczenie wad zgryzu nie tylko ze względów estetycznych. Bardzo wielu dorosłych coraz częściej ma taką potrzebę ze względów zdrowotnych. Wady zgryzu mogą przysparzać wielu dolegliwości, a główne z nich to ścieranie i niszczenie zębów i przyzębia, nadmierne narażenie na próchnicę, bóle głowy i dysfunkcje w stawach skroniowo-żuchwowych.

Obcasypodlasia.pl: Jakie konsekwencje zdrowotne niosą za sobą poważne, nieleczone wady zgryzu?

lek.dent. Iwona Iwanowicz: Dla wielu pacjentów nieleczona wada zgryzu to problem najczęściej estetyczny. Ja w swojej praktyce bardzo często mam do czynienia z pacjentami, u których nieleczona wada zgryzu doprowadziła do wielu dolegliwości, które wydawałoby się, nie są bezpośrednio związane z zębami, a mianowicie: bóle i zawroty głowy, bóle uszu, uczucie zatkanych uszu, szumy uszne, klikanie i blokady w stawach skroniowo-żuchwowych, patologiczne ścieranie i niszczenie zębów i prac protetycznych na zębach, bóle szyi i w całym układzie posturalnym.

Obcasypodlasia.pl: Czy wśród Pani pacjentów przeważają dorośli, czy jednak nadal dzieci?

lek.dent. Iwona Iwanowicz: Wśród moich pacjentów jest wiele dzieci i wielu dorosłych. Dzieci zgłaszają się głównie dlatego, że my rozumiemy potrzebę i sens wczesnego leczenia czynnościowego, a rodzice coraz częściej zauważają potrzebę leczenia już na etapie uzębienia mlecznego i nie chcą czekać z podjęciem leczenia do wyrznięcia zębów stałych. Dorośli, którzy zgłaszają się do nas z wadami zgryzu, posiadają wiele dolegliwości współistniejących z wadą zgryzu. My leczymy zespołowo (dentysta, fizjoterapeuta, trener oddechu, neurologopeda), bo tylko w taki sposób możemy szybko i skutecznie pomagać naszym Pacjentom.

Obcasypodlasia.pl: Czy zdarzają się osoby, które z chęcią poprawiłyby swój zgryz za pomocą aparatu, ale blokuje je świadomość, że niewiele osób w tym wieku nosi aparat?

lek.dent. Iwona Iwanowicz: W dzisiejszych czasach aparat na zębach już raczej nikogo nie dziwi. Kiedyś córka Billa Clintona wzbudziła ogromne zainteresowanie na całym świecie, gdy pojawiła się w świetle reflektorów z ,,jakimś” metalem na zębach. Dzisiaj pewnie aparat u Donalda Trumpa nie wzbudziłby takiego zainteresowania, mimo jego słusznego wieku.

Obcasypodlasia.pl: Podsumowując, kiedy należy udać się do ortodonty?

lek.dent. Iwona Iwanowicz: Do ortodonty udać się należy, gdy zauważasz u siebie defekty estetyczne w ustawieniu zębów lub szczęk, gdy zauważasz asymetrie twarzy, ścierają Ci się zęby, żuchwa się cofa, wysuwa do przodu lub zbacza w prawo, lub w lewo, gdy masz bóle w okolicy uszu i przeskakiwanie w stawie skroniowo-żuchwowym, a nawet wtedy, gdy chrapiesz.

Autor: lek.dent. Iwona Iwanowicz i Elżbieta Stankowiak

Zobacz również: Czas na wizytę u ortodonty? – Leczenie ortodontyczne u dzieci

Źródło fot. Pixabay

Share

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *