Kluczem do zdrowia są badania profilaktyczne

Kluczem do zdrowia są badania profilaktyczne

Październik od wielu lat jest miesiącem walki z rakiem piersi. Dlatego to doskonały moment, by przypomnieć o tym jak ważne jest samobadanie piersi. Od lat podkreślam, że kluczem do zdrowia są badania profilaktyczne. Jedną z podstawowych metod profilaktyki jest samobadanie piersi, które każda kobieta powinna wykonać raz w miesiącu.

Badamy się nie po to, żeby wykryć problem, lecz żeby upewnić się, że wszystko jest w porządku. Potrzebujemy do tego jedynie naszych dłoni i odpowiedniej techniki.

Jednak okazuje się że ani nastolatki, ani dorosłe kobiety nie badają piersi. I to nie dlatego, że nie potrafią tego robić. Tu winny jest strach – po prostu boimy się, że wykryjemy guza.

Tymczasem to badania profilaktyczne pozwalają wykryć zmiany na wczesnym etapie choroby nowotworowej, gdy szanse na wyleczenie są największe. Kobiety, które regularnie (a więc raz w miesiącu) przeprowadzają samobadanie piersi, są w stanie wykryć guzek wielkości 1 centymetra. Biorąc pod uwagę, że 2-centymetrowy guz, który okazałby się zmianą złośliwą, jest prawie w 100 procentach wyleczalny, dzięki samobadaniu jesteśmy w stanie wykryć chorobę na tym etapie, który pozwala na skuteczne jej leczenie. Warto pamiętać, że rak piersi, by osiągnąć wielkość dwóch centymetrów, rozwija się około ośmiu lat!.

Samokontrola nie jest trudna i zajmuje zaledwie kilka minut ( TRWA ZNACZNIE KRÓCEJ NIŻ WIZYTA U KOSMETYCZKI CZY FRYZJERKI). Każda kobieta powinna kontrolować swoje piersi raz w miesiącu około 10 dnia cyklu. Badanie składa się z dwóch etapów: oglądania piersi i badania palpacyjnego (dotykowego). Zanim przejdziemy do badania palpacyjnego warto obejrzeć piersi w lustrze. Należy przyjrzeć się, czy nie ma zmian w kształcie i wielkości piersi, czy na skórze nie pojawiły się zaczerwienienia lub wypryski. Sprawdzamy również wielkość i kształt sutków. Następnie wewnętrzną powierzchnią dwóch – trzech środkowych palców badamy każdą pierś zgodnie z ruchem wskazówek zegara w pozycji stojącej, a następnie leżącej.

Kochane kobiety dbanie o własne piersi to nie jest tylko i wyłącznie sprawa zdrowotna ale również kosmetyczna – O PIERSI NALEŻY DBAĆ TAK SAMO JAK O WŁOSY CZY PAZNOKCIE.

Warto pozwolić sobie na tę chwilę prywatności. Te kilka minut w miesiącu, które poświęcimy na obejrzenie własnych piersi, to czas, który może się okazać niezwykle istotny nie tylko dla naszego zdrowia, ale dla naszej przyszłości.

Autor: Iwona Misiewicz

www.brabirds.pl

Grafika – materiały Organizatora.

Share

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *