Kobiece wsparcie dla biznesu czyli Sieć Przedsiębiorczych Kobiet.

Kobiece wsparcie dla biznesu czyli Sieć Przedsiębiorczych Kobiet.

Inspirują, motywują, wspierają wiedzą oraz doświadczeniem. Poprzez swoje działania umożliwiają kobietom rozwój w świecie biznesu. Sieć Przedsiębiorczych Kobiet, bo o niej mowa to Fundacja stworzona przez kobiety dla kobiet.

OP. Jak powstała Sieć Przedsiębiorczych Kobiet?

SPK. Kilka lat temu zauważyłyśmy duże zapotrzebowanie wśród kobiet na biznesowe wsparcie, kobiet mających chęć wziąć sprawy w swoje ręce i coś zmienić w swo­im życiu zawodowym.

W tym czasie istniało już wiele organizacji i środowisk, które umożliwiały nawiązywanie biznesowych relacji, ale były one silnie zmaskulinizowane. Kobiety czasem nieręcznie się tam czują, trudno im nawiązać pierwszy kontakt. Doszłyśmy do wniosku, że stworzenie wydarzeń dedykowanych kobietom mogłoby być bardzo wartościowe. I tak zrodził się pomysł na założenie fundacji.

Zaczęłyśmy organizować pierwsze wydarzenia networkingowe w formie śniadań oraz konferencje. Są to spotkania dla kobiet, które mają własne firmy i szukają okazji do spotkań i do promocji tego, co robią, do budowania relacji i kontaktów, ale też dla tych, które są w przełomowym momencie, dopiero myślą o założeniu własnego biznesu.

_DSC6089

OP. Jakie są główne cele i założenia Fundacji?

SPK. Sieć Przedsiębiorczych Kobiet to platforma wymiany i nawiązywania kontaktów biznesowych dla kobiet, które prowadzą swoje firmy lub myślą o ich założeniu. To także miejsce spotkania dla kobiet, które są przedsiębiorcze, niezależnie od tego czy pracują na własny rachunek, czy są zatrudnione w korporacji, instytucji lub organizacji.

W naszym rozumieniu „przedsiębiorczość” to przedsię-branie, czyli branie losu w swoje ręce, aktywne podejście do życia, do kariery. Do takiej postawy chcemy zachęcać kobiety, to nasz główny cel. Co więcej, chcemy być dla nich ważnym źródłem biznesowej wiedzy.

20160519_207

By to osiągnąć, Sieć Przedsiębiorczych Kobiet organizuje spotkania networkingowe, konferencje, szkolenia oraz programy akceleracyjne. Animujemy współpracę między kobietami, dzielenie się wiedzą i doświadczeniem, ułatwiamy nawiązywania kontaktów.

OP. Organizujecie szkolenia, konferencje, spotkania networkingowe oraz warsztaty. Wszystkie Wasze działania skupione są wokół biznesu?

SPK. Nie tylko. Ważnym elementem naszej działalności jest inspirowanie, dodawanie energii do działania. Jak wiele uczestniczek podkreśla, każde śniadanie z udziałem gościa specjalnego, to nie tylko dzielenie się biznesowym doświadczeniem i nawiązywanie kontaktów, ale i ogromna dawka inspiracji.

Pół roku temu stworzyłyśmy nowy format wydarzeń, który skupia się właśnie na tym aspekcie. Be the change to cykliczne wieczorne spotkania networkingowe z sesją w duchu storytellingu, podczas której prelegentki dzielą się niezwykłymi historiami o punkcie zwrotnym w ich życiu.

Punkt zwrotny to takie zdarzenie, które zmienia kierunek historii. Albo życia. Trzy kobiety opowiadają, jak dzięki wyborom, których dokonały, odmieniły biznes, rodzinę, edukację, a może nawet świat.

Zmiana nieustannie towarzyszy kobietom z Sieci Przedsiębiorczych Kobiet. Często prowadzi do niesamowitych i dość niespodziewanych efektów. Zainspirowane wieloma ciekawymi historiami kobiet z Sieci, postanowiłyśmy zaprezentować je szerszemu gronu. Poprzez te historie chcemy zachęcić do zmiany, której się obawiają, ale również pokazać, jak duży potencjał tkwi w kobietach oraz jak dzielenie się swoimi doświadczeniami, może ten potencjał wyzwolić.

OP. Na Waszej stronie możemy znaleźć informacje o programach Fundacji. Na czym one polegają?

SPK. Biznes w Kobiecych Rękach to kompleksowy program akceleracyjny dla kobiet, które mają pomysł na biznes i są gotowe założyć swoją firmę w trakcie trwania programu. Przez ponad pół roku uczestniczki biorą udział w kilku blokach szkoleniowych- warsztatach SkillShare (m.in. z zakresu modelowania biznesowego, finansów, promocji, sprzedaży, prawa i księgowości), w spotkaniach networkingowych (m.in. sesjach Be the change) oraz nawiązują relacje mentoringowe. Dzięki wsparciu Citi Foundation program jest dla uczestniczek bezpłatny.

BEST – BUSINESS & ENTREPRENEURSHIP SUPPORT TRAINING- to program dla studentek i doktorantek chcących aktywnie zaplanować swoją ścieżkę zawodową, rozważających założenie własnej firmy, szukających nowych kontaktów i inspiracji. W ramach programu uczestniczki biorą udział w śniadaniach z udziałem gości specjalnych (przedstawicielek różnych branży, o różnych ścieżkach kariery), w warsztatach, przygotowują projekt społeczny oraz prezentują go podczas sesji pitchingowej. Program współfinansowany jest przez Ambasadę USA w Warszawie, dlatego w tym roku mogliśmy gościć podczas uroczystego zakończenia panią ambasadorową- Catherine Johnes, blogerkę i startuperkę.

OP. Kim są mentorki SPK?

SPK. Klub Mentorek skupia Panie o dużym doświadczeniu biznesowym, w większości przedsiębiorczynie z sukcesem prowadzące własne firmy oraz liderki piastujące wysokie stanowiska zarządcze w korporacjach, instytucjach kultury i organizacjach pozarządowych. To kobiety, które bezinteresownie angażują się na rzecz wspierania przedsiębiorczości, dzielą się swoim doświadczeniem, wiedzą i umiejętnościami.
Idea Klubu zatacza coraz szersze kręgi, cieszymy się, że przyciągnęła zainteresowanie i aktywny udział już przeszło 70 Pań.

OP. W jaki sposób można dołączyć do SPK?

SPK. Nie ma czegoś takiego jak oficjalne członkostwo. Każdy, kto bierze udział w naszych wydarzeniach automatycznie dołącza do Sieci.

OP.. Odezwać się do Was może każda kobieta, która potrzebuje zasięgnąć opinii, pomocy lub zwyczajnie szuka możliwości rozwoju czy podniesienia swoich kwalifikacji?

SPK. Nasz zespół jest dość mały, dlatego nie mamy możliwości odpowiadać na wszystkie pytania… Dlatego po wiedzę i inspirację oraz kontakty zapraszamy na nasze wydarzenia, gdzie można osobiście porozmawiać z doświadczonymi bizneswoman czy też podzielić się swoimi rozterkami z kobietami będącymi w tym samym momencie rozwoju lub zmiany ścieżki zawodowej.

W minionym roku poza konferencjami organizowałyśmy bezpłatne szkolenia z zakresu księgowości (wraz z SuperKsięgową), myślimy nad powrotem do cyklicznych szkoleń SkillShare.

Co roku prowadzimy rekrutację do bezpłatnych programów akceleracyjnych, gdzie można uzyskać kompleksowe wsparcie w zakładaniu firmy.

Ponadto dla kobiet, które już mają ciekawe projekty biznesowe i szukają zewnętrznego inwestora, organizujemy bezpłatne konsultacje w ramach drzwi otwartych Black Swan Fund. Z naszą specjalistką Dagmarą Strzębicką można skonsultować swój pomysł, sprawdzić jego inwestycyjny potencjał, a po pozytywnej weryfikacji przygotować się do sesji pitchingowej przed inwestorkami.

OP. Czy potraficie Panie określić jak dużą społeczność stworzyłyście na chwilę obecną i jak wiele kobiet korzysta z Waszego wsparcia?

SPK. W ciągu 4 lat działania Fundacji w naszych wydarzeniach wzięło udział przeszło 15 tysięcy osób. Na Facebooku gromadzimy ponad 23-tys. społeczność. Każdorazowo w śniadaniach bierze udział ok. 50-60 osób, a w ostatnich konferencjach- nawet 550.

_DSC4585 (2)

Odpowiadały: założycielki Fundacji Przedsiębiorczości Kobiet- Kasia Wierzbowska i Dorota Czekaj oraz Kasia Dąbrowska, event&media manager.

Więcej o Sieci Przedsiębiorczych Kobiet.

Dziękujemy.

Fot. Własność, archiwum Sieci Przedsiębiorczych Kobiet.

Share

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *