„Koleżanka mnie do Pani przysłała zanim podejmę decyzję o rozwodzie ”

„Koleżanka mnie do Pani przysłała zanim podejmę decyzję o rozwodzie ”

Porady, które pojawiają się na naszym portalu autorstwa ekspertów z biura Kobieta i Rozwód w Białymstoku, to jedne z najbardziej poczytalnych tekstów. Jednocześnie ich zapowiedź w naszych social mediach zawsze pozostaje bez oddźwięku.

Długo się nad tym zastanawiałam i doszłam do wniosku, że stereotypy panujące w naszym otoczeniu najwidoczniej nie pozwalają nam wyrazić choćby krzty zainteresowania tego typu tekstem. To tak jakby like lub udostępnienie tej zapowiedzi było przyznaniem się do problemów w małżeństwie. Dlatego wspólnie z Ewą Wierzbicką – Nosal postanowiłyśmy rozwiać mit jakoby korzystanie ze wsparcia biura Kobieta i Rozwód oznaczało definitywny koniec małżeństwa.

Obcasypodlasia.pl: Na co dzień obcujesz z kobietami borykającymi się z problemami w związkach. Odnoszę jednak wrażenie, że Panie nie do końca są przekonane do wtajemniczania w swoje problemy osób trzecich.

To zrozumiałe, temat jest bolesny i bardzo intymny, często jestem jedyną osobą, której Panie powiedzą tak wiele. Tym bardziej, że nasz cały zespół to również Kobiety, wiemy doskonale jak bardzo emocjonalny jest to moment w życiu. Same wiele przeszłyśmy. Jesteśmy dyskretne i zależy nam na tym, aby zgłaszającej się do nas Kobiecie, która obdarowała nas przecież zaufaniem, naprawdę pomóc. Gwarantujemy całkowitą anonimowość, a rozwód nie jest naszym CELEM, to ostateczne rozwiązanie, ale wówczas jesteśmy bardzo skuteczne i dajemy kompleksowe wsparcie naszej klientce.

Najtrudniejszy jest pierwszy krok. Boimy się oceny całej sytuacji i naszego problemu, bo mamy przykre doświadczenia, bo wychowane zostałyśmy w społeczeństwie, w którym rozwód to wstyd, to grzech, bo mąż który nie pije i nie bije to ideał.

Nasze Centrum powstało jednak po to by pomagać kobietom, nie namawiamy do rozwodu, ale pomagamy podjąć słuszną decyzję, która nie koniecznie zawsze kończy się rozstaniem. Ważne by w momencie kryzysu okołorozwodowego nie być samą ze swoimi emocjami, bo bardzo często emocje są złym doradcą, nie umiemy właściwie ocenić sytuacji, a potem żałujemy naszych kroków.

Czy wizyta w biurze Kobieta i Rozwód to zwiastun definitywnego końca związku ?

Wiele osób zgłaszając się do nas potrzebuje obiektywnego spojrzenie na ich problem z boku i to właśnie robimy. Zwiastun definitywnego końca ich związku nie musi wcale nastąpić. Często słyszę „koleżanka mnie do Pani przysłała zanim podejmę decyzję o rozwodzie ”, często przychodzą też pary, które kierujemy na terapię par, aby im pomóc i nawet jeżeli się potem rozstaną, to ta terapia przynosi korzyści ponieważ dzięki spotkaniom z ekspertem i rozmowom pierwszy raz w życiu małżonkowie rozumieją się nawzajem i jeżeli zdecydują się rozstać, to ich rozstanie jest mniej bolesne, są w stanie wypracować warunki rozstania, a co najważniejsze później w zgodzie funkcjonować żyjąc już każde swoim życiem.

Co Twoim zdaniem może mieć wpływ na taki właśnie stereotyp ? Jednak porady i usługi jakie świadczy biuro to też mediacje, poszukiwanie porozumienia.

Rozwód jest ostatecznym rozwiązaniem konfliktu, jednak to krok do zmiany na lepsze, to od nas zależy czy te zmiany będą dobre czy złe. Bardzo często proponuję klientkom wsparcie psychologa, terapię indywidualną, terapię par, mediacje. Jest wiele rozwiązań.

Okazuje się, że większość par ma kłopoty ponieważ nie potrafią się właściwie komunikować albo wcale nie rozmawiają albo rozmawiają, ale się nie rozumieją ze względu na wzajemne negatywne nastawienie. Zapraszamy wtedy strony do podjęcia rozmów, do mediacji, które dają ogromne korzyści, bo nawet jeżeli uczestnicy mediacji nie wypracują porozumienia, to mają okazje się usłyszeć, a ich rozstanie jest wówczas o wiele mniej stresujące, kosztuje mniej emocji, mniej czasu i pieniędzy.

 Jak wygląda pierwsza wizyta w biurze Kobieta i rozwód ?

Pierwsza wizyta to długa rozmowa. Poświęcam klientce tyle czasu ile potrzebuje. Często są łzy i bardzo wiele emocji, ale to dobrze bo po „wyżaleniu” wszystkiego, złości, żalu, strachu, smutku i rozczarowania mamy szansę iść dalej, zaakceptować teraźniejszość , w której się znalazłyśmy, zadać sobie pytania i poszukać odpowiedzi. Mamy szansę zastanowić się czy ta rzeczywistość, w której teraz funkcjonujemy jest dla nas dobra, a jeżeli nie to jak ją zmienić.

Bardzo często słyszę : „ bo On … , bo On …” pytam wówczas : „ a co Pani, co dla Pani jest ważne, czego Pani chce dla siebie ? ” i jeżeli w odpowiedzi słyszę „ Nie wiem ”, to mówię klientce, że nie jest gotowa na rozwód, że musimy poczekać, że powinna skorzystać z konsultacji psychologa, z terapii indywidualnej. Czasem jedno , dwa spotkania z terapeutą przynoszą bardzo dużo odpowiedzi, a największą nagrodą jest to, gdy słyszę „ Miała Pani rację , rozwód nie będzie nam potrzebny. Mąż zgodził się na terapię i powalczymy o siebie. ”

Jednak w większości przypadków konflikt kończy się rozstaniem i wtedy najważniejsze jest, aby przeprowadzić obie strony przez cały proces rozwodu w cywilizowany sposób. Oczywiście będziemy robili absolutnie wszystko aby nasza Klientka otrzymała jak najlepsze wsparcie i indywidualny plan działania, który pomoże Jej szybko i korzystnie się rozwieść, w naszej ocenie słowo „korzystnie” znaczy szybko i z klasą, bez posypywania ran solą.

Najgorsze są przypadki, w których mamy do czynienia z przemocą w rodzinie, to trudne i długie sprawy. Kobiety nie znają swoich praw, żyjąc wiele lat w bardzo toksycznych związkach nie mają siły, aby zawalczyć o siebie i dzieci, aby uwolnić się i żyć własnym życiem.

Co dzieje się później?

To proces zmian, który w zależności jak go będziemy przechodziły, albo będzie dla nas korzystny albo pociągnie nas w dół. To bardzo ważny moment w naszym życiu i nie warto go zbagatelizować. Już na samym początku całego procesu dbamy o każdy szczegół: jakie dokumenty powinna pozbierać nasza klientka ( bardzo istotnie podczas procesu sądowego), jakich powołać świadków, jakie pozbierać zaświadczenia i dowody na utrzymanie rodziny, kto i w jakim procencie powinien łożyć na dzieci. Tu strategia i kolejność działań jest konieczna, nie możemy podczas procesu zastanawiać się czy uda nam się udowodnić naszą racje, już podczas przygotowania do rozwodu musimy wszystko zaplanować.

Po rozwodzie nasze klientki są dalej objęte wsparciem Centrum. Wchodzą w nowy etap swojego życia, każda bardzo indywidualnie, a my im towarzyszymy proponując wsparcie psychologa, warsztaty, ciekawe spotkania, pomagamy w znalezieniu nowej pracy, pokazujemy, że są wartościowe i rozwód to nie koniec świata.

Dziękujemy.

Fot. w tekście – autor: Lawreszuk.eu

Share

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *