Kosmetyki naturalne. Eko-trend, który pozostał z nami na stałe

Kosmetyki naturalne. Eko-trend, który pozostał z nami na stałe

Konsumenci coraz częściej zwracają uwagę, by kosmetyki, których używają były jak najbardziej naturalne. Ich świadomość w tym zakresie stale rośnie. Do ich oczekiwań dostosować się muszą producenci kosmetyków. O tym procesie, jak i o tym, jak sprawdzić, czy w ręku trzymamy rzeczywiście kosmetyk naturalny, rozmawiamy z dr Dagmarą Rut – technolog z Laboratorium Kosmetycznego Ava.

Obcasypodlasia.pl: Konsumenci coraz częściej zwracają uwagę, by kosmetyki, których używają były jak najbardziej naturalne. Dla wielu osób to wręcz podstawa pielęgnacji. Od jak dawna Pani zdaniem utrzymuje się ten „eko-trend”?

Dr Dagmara Rut: Kosmetyki naturalne to pojemne pojęcie, nie zawsze ta nazwa jest stosowana właściwie, ale ogólnie można powiedzieć, że coraz popularniejsze są kosmetyki produkowane z naturalnych składników. Kosmetyczny eko-trend utrzymuje się już od wielu lat i jest to coraz bardziej popularna kategoria wśród konsumentów. Wiąże się to między innymi z ich większą świadomością ekologiczną oraz z trendem powrotu do natury, do prostych składników, nieprzetworzonej żywności, naturalnych tkanin itp. Konsumenci edukują się, wiedzą coraz więcej na temat składników, opakowań i ich wymagania rosną.

W swoim czasie – wówczas nowy jeszcze trend – stanowił wyzwanie dla producentów kosmetyków, którzy idąc za potrzebami swoich odbiorców, musieli się jak najszybciej w nim odnaleźć.

Na pewno wyzwaniem były zmiany, które trzeba było wprowadzić, chociażby wśród surowców. Dobrze znane i od lat używane surowce zastąpiono stopniowo przez nowe, bardziej naturalne. To zawsze wiąże się z potrzebą wykonania prób i badań, a także często zmian w technologii wytwarzania kosmetyków. Na szczęście producenci surowców wychodzą naprzeciw potrzeb producentów kosmetyków i starają się opracować i przebadać we własnym zakresie jak najwięcej naturalnych składników.

Laboratorium Kosmetyczne Ava już od ponad pół wieku tworzy swoje kosmetyki w zgodzie z naturą. Czy wobec tego trend, który z pewnością pozostanie już z nami – na kosmetyki jak najbardziej naturalne, nie był dla marki zaskoczeniem?

 Nie, to nie było zaskoczenie. Laboratorium Kosmetyczne Ava od początku starało się tworzyć przyjazne dla konsumenta receptury i jako firma będąca blisko swoich klientów szybko reagowało na potrzeby rynku. Laboratorium Kosmetyczne Ava jako pierwsze w Polsce wprowadziło na rynek kosmetyki z certyfikatem Eco Cert. W tym celu firma musiała opracować odpowiednie receptury, zaprojektować odpowiednie opakowania, a także dostosować proces produkcji, pakowania i magazynowania do wymagań Eco Cert. Nadal rozwijamy się w tym kierunku.

Co oznacza, że kosmetyk jest naturalny, organiczny?

 Niestety to nie są jasno zdefiniowane pojęcia. Możemy wyróżnić kosmetyki certyfikowane. Jak wspomniałam powyżej, mogą to być kosmetyki z certyfikatem Eco Cert, a teraz także z certyfikatem COSMOS, który zastępuje Eco Cert. Wśród certyfikowanych kosmetyków występują zarówno naturalne, jak i organiczne – organiczne podlegają jeszcze ostrzejszym ograniczeniom pod kątem pochodzenia surowców. Mamy też na rynku inne certyfikaty, wydawane przez organizacje, które stawiają kosmetykom szereg wymagań dotyczących naturalnego pochodzenia składników. Oczywiście wiele kosmetyków bez certyfikatów także może mieć naturalne składy – możemy to ocenić na podstawie deklaracji producenta, a także składu INCI oraz procentowej zawartości składników pochodzenia naturalnego.

Na co w takim razie powinniśmy zwrócić uwagę, poszukując takich kosmetyków?

Wszystko zależy od tego, czego szukamy. Jeśli chcemy kupić kosmetyk z gwarancją ekologiczności, naturalności to warto zwrócić uwagę na produkty certyfikowane, ponieważ producent takiego kosmetyku musi spełnić szereg wymagań, by móc posługiwać się znakiem danego certyfikatu. Warto zawsze patrzeć na skład kosmetyku, czyli INCI. Na podstawie INCI możemy stwierdzić czy kosmetyk opisany jako naturalny, czy organiczny rzeczywiście zawiera takie surowce. Zdaję sobie sprawę, że czytanie INCI może wydać się trudne, ale obecnie mamy wiele narzędzi internetowych do rozszyfrowania nazw składników. Przy korzystaniu z tych narzędzi nie zapomnijmy, że często czytamy opis czystego surowca np. właściwości czystego oleju, nie będą takie same jak jego właściwości w kremie. Natomiast na pewno możemy sprawdzić, czy dany składnik jest syntetyczny, czy naturalny. Kosmetyki opisane jako naturalne zwykle mają także podaną procentową zawartość składników pochodzenia naturalnego i to jest już konkretna informacja, ponieważ ten udział oblicza się na podstawie dokumentacji surowców zgodnej z normą ISO 16128-2.

Oprócz składu kosmetyku klienci oczekują dziś również, że powstawał on będzie w warunkach ekologicznych. To kolejne wyzwanie dla producentów.

Tak, to jest kolejny eko-trend coraz bardziej widoczny na rynku. Firmy produkujące kosmetyki mogą skorzystać z kilku możliwości, sprawiających by ich wpływ na środowisko był jak najmniejszy. Są to zmiany w technologii w celu mniejszego zużycia energii i wody, korzystanie z odnawialnych źródeł energii, ale także wybieranie surowców, które powstają z odpadów (np. ekstrakty roślinne pozyskiwane z odpadów po produkcji soków). Ponadto warto zwrócić uwagę na opakowania – mamy coraz większy wybór opakowań z recyklingu lub z materiałów, które można poddać recyklingowi.

Oferta marki Ava to wiele innowacji. Jakie kosmetyki w niej znajdziemy?

 W naszej ofercie jest wiele kosmetyków pielęgnacyjnych, wśród których można wyróżnić serie certyfikowane, a także wiele innych serii opartych na naturalnych składnikach aktywnych. Ponadto nasza najnowsza linia kosmetyków to prawdziwe połączenie natury i nauki – opracowana we współpracy z jednostkami naukowymi linia Botanical HiTech zapewnia skuteczne działanie dzięki niespotykanym składnikom aktywnym i technologii emulsji wielokrotnej, która pozwala jeszcze lepiej wykorzystać moc tych składników. Wkrótce pojawi się także nowa linia wpisująca się w eko-trend nie tylko dzięki odpowiednio dobranym składnikom, ale także dzięki minimalizowaniu wpływu produkcji na środowisko. W naszej ofercie każdy znajdzie coś interesującego – zapraszamy do testowania.

Dziękuję.

Elżbieta Stankowiak

Fot. Z archiwum Laboratorium Kosmetycznego Ava

Share

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *