Kradzież dokumentów w trakcie urlopu. Co zrobić w takiej sytuacji?

Kradzież dokumentów w trakcie urlopu.  Co zrobić w takiej sytuacji?

Z cyklu – przypominamy starsze artykuły, dziś wracamy do publikacji artykułu, którego tematyka jest stale aktualna szczególnie w okresie urlopowym– Redakcja.

Przed nami wyczekany okres urlopów, a co za tym idzie i wyjazdów zagranicznych. Każdy chce by po trudach całego roku pracy był to czas relaksu pełny tylko miłych wspomnień. Zdarza się jednak, że pobyt psuje nam np. kradzież dokumentów. Co zrobić w takiej sytuacji ? Jak chronić swój majątek i swoje dane osobowe ?

Przede wszystkim kradzież należy zgłosić w miejscowej jednostce policji. Nie bójmy się bariery językowej – jeśli jesteśmy na zorganizowanym wyjeździe poprośmy o pomoc naszego opiekuna grupy. Jeśli jesteśmy sami zapewne zapewniona zostanie nam pomoc tłumacza. Następnie musimy poinformować polskie organy i instytucje o kradzieży dokumentów. Poniżej znajdziecie klika najważniejszych wskazówek odnoście poszczególnych dokumentów.

1. Karty bankomatowe

W przypadku kradzieży kary płatniczej należy natychmiast skontaktować się z bankiem prowadzącym obsługę konta i zgłosić kradzież. W tym celu warto mieć przy sobie numer infolinii banku – niektóre banki wydają specjalne karty informacyjne, które warto trzymać ( nie koniecznie w portfelu). Dokonać blokady można też łatwo na pomocą sytemu internetowych płatności.

2. Dowód osobisty

W przypadku utraty dowodu osobistego należy zgłosić kradzież na policji. Następnie, podobnie jak w przypadku karty bankomatowej, należy zastrzec dowód – tak by nikt nie mógł się nim posłużyć np. w celu zaciągnięcia kredytu. Można tego dokonać w urzędzie lub za pośrednictwem swojego banku. W przypadku gdy chcemy zastrzec dowód będąc jeszcze za granicą można tego dokonać za pośrednictwem strony Biura Informacji Kredytowej. Należy jedna pamiętać, o tym, że konto w BIK-u trzeba założyć wcześniej – do jego utworzenia potrzebna jest bowiem znajomość numeru dowodu osobistego. Zastrzeżenie dokumentów w tym systemie jest nieodpłatne i za pośrednictwem strony internetowej można dokonać tego z dowolnego miejsca.

3. Prawo jazdy

Podobnie jak w przypadku dowodu osobistego, kradzież tego dokumentu należy zgłosić w pierwszej kolejności na policji. Otrzymamy tam zaświadczenie umożliwiające kontynuowanie podróży autem.

4. Paszport

Jeśli utracimy paszport w kraju, w którym znajduje się polska placówka dyplomatyczna należy udać się do konsulatu celem otrzymania paszportu tymczasowego, który pozwoli na powrót do kraju. Jeśli w państwie, w którym się znajdujemy nie ma polskiej placówki dyplomatycznej pomocy powinniśmy szukać w placówce państw należących do Unii Europejskiej. Tam możemy otrzymać Emergency Travel Document (tymczasowy dokument podróży).

Po powrocie do kraju należy wystąpić do poszczególnych instytucji o wydanie nowych dokumentów. Na otrzymanych za granicą zaświadczeniach np. tymczasowym paszporcie, nie możemy bowiem podróżować dalej, gdyż upoważnia on jedynie do powrotu do Polski.

Przygotował zespół Prawopomaga:
– r. pr. Małgorzata Kierzkowska
– r. pr. Izabela Śmietało – Żegunia

Źródło fot. Pixabay

Share

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.