Kobiet(a)y „Polski B” – skąd pomysł na książkę i…tytuł?

Kobiet(a)y „Polski B” - skąd pomysł na książkę i...tytuł?

Pięć lat, właśnie tyle minęło od naszego pierwszego spotkania. Waszego spotkania ze mną i mojego z Wami. W maju minęło pięć lat istnienia naszego portalu. Dla mnie to czas, w którym wszystko się zaczęło, powstało marzenie, o które walczę codziennie do dziś. Jednak mniej więcej w tym samym czasie w mojej głowie zrodziło się jeszcze jedno marzenie…

Kiedy pięć lat temu opowiadałam o swoim pomyśle – miejscu w sieci dla Podlasianek, które miałoby inspirować i motywować do zmian, reakcje zazwyczaj były bardzo podobne. Mało było wtedy portali w naszym regionie, a portali kobiecych jeszcze mniej.

Postanowiłam wówczas, że kolorem flagowym naszej marki na przekór stereotypom będzie słodki do bólu róż. Kolor kojarzony z delikatnymi kobietkami, a portal miał być o rozwoju, biznesie – więc skąd ten róż? Takie pytanie napotykałam często na mojej drodze.

Jednak łamiąc stereotypy, szłam dalej…

Dzień dobry, prowadzę portal dla kobiet Obcasypodlasia.pl...”.

Tak zaczynał się każdy mój e-mail. Początkowo większość z nich pozostawała bez odpowiedzi, bo czym właściwie są te ObcasyPodlasia.pl? Ani to blog, ani portal informacyjny i do tego do bólu różowy.

Na przekór stereotypom, nadal szłam dalej…

Po co Wam to Podlasie w nazwie? – ograniczy Was tylko do naszego regionu. Powinniście zmienić nazwę”- często słyszałam. Na niewiele zdawało się tłumaczenie, że nazwa jest świadomym zamysłem, że chciałam przez to pokazać, że na Podlasiu dzieje się naprawdę dużo w kwestii rozwoju kobiecych działań, a wiem, że portal czytały będą kobiety nie tylko z naszego regionu.

Na przekór stereotypom, szłam dalej…

Wymyśliliśmy plebiscyt „Podlasianka”, który dla mnie jest ukłonem w stronę wyjątkowych Podlasianek. Już po pierwszej edycji i gali wręczenia nagród pojawiły się osoby, które doskonale wiedziały, jak plebiscyt powinien wyglądać….a jak zdecydowanie nie.

Na przekór utartym stereotypom, szłam dalej…

Po pięciu latach z dumą stwierdzam, że od dłuższego czasu to do nas piszą Organizatorzy z zapytaniem o Patronaty i współprace. Patronujemy wydarzeniom w Warszawie, Łodzi, Lublinie i oczywiście w naszym województwie. Od kilku lat nasze statystyki ukazują poczytalność portalu nie tylko na Podlasiu, ale na terenie niemalże całego kraju. Za nami kolejna edycja „Podlasianki” oraz gali wręczenia nagród w plebiscycie. Eventu, który na stałe wpisał się w kalendarz wydarzeń w naszym mieście i cieszy się tak dużą popularnością, że z bólem serca dużej części zainteresowanych muszę odmawiać udziału w gali ze względu na ograniczoną ilość miejsc. Rozglądając się wokół, widzę jak wiele kobiecych firm, przyjęło róż jako swój kolor flagowy.

Czy się chwalę?

Nie!

Znacie mnie, a przynajmniej mam taką nadzieję i wiecie, że we wszystkim, co robię i mówię, zawsze staram się Wam przekazać, że na przekór stereotypom warto iść dalej.

Miało być jednak o książce.

Już kilka miesięcy po założeniu portalu wiedziałam, że chcę napisać książkę…o nas – Podlasiankach. Z każdym dniem poznając niesamowite kobiety z naszego regionu, które swoimi działaniami motywują i inspirują, utwierdzałam się w tym przekonaniu jeszcze bardziej. Podlasianki zasługują na książkę o nich.

Często, kiedy rozmawiam z kobietami z naszego województwa, które działaniami wykraczają poza jego obszar, słyszę, że ludzie z innych części kraju postrzegają Podlasie jako „Polskę B” i są zdziwieni, kiedy dowiadują się, jak bardzo region się rozwija, ile się u nas dzieje.

Dlatego tytuł mojej książki od początku był dla mnie jasny – na przekór stereotypom pokażę, że na Podlasiu żyją wspaniałe kobiety, prężnie działające w wielu dziedzinach, nie tylko w biznesie i przedstawię jej Czytelnikom fantastyczne kobiety „Polski B”. Bo, czy nasze Podlasianki nie zasługują na własną książkę i własny tytuł? Tytuł, który zaintryguje, zainteresuje i głęboko wierzę w to, że rozwieje ten stereotyp postrzegania naszego regionu.

Doskonale wiem, że i w walce o to marzenie pojawią się osoby, które będą o wiele lepiej ode mnie wiedziały, jak ono powinno wyglądać.

Jednak nauczona doświadczeniem na przekór stereotypom…idę dalej.

Zapraszam Was do współtworzenia książki.

Zdaję sobie sprawę, że nie wszystkie fantastyczne kobiety z Podlasia już poznałam.

Dlatego pojawia się pytanie do Was… napiszecie ze mną tę książkę?

Do 15 sierpnia możecie przysyłać nominacje Pań z naszego regionu, które Waszym zdaniem powinny opowiedzieć o sobie w książce.

Spośród nadesłanych nominacji wybiorę pięć Pań, z którymi przeprowadzę wywiad.

Zgłoszenia należy wysyłać na adres – zgloszenia@obcasypodlasia.pl

W treści e-maila należy wpisać imię i nazwisko nominowanej osoby oraz krotki opis, dlaczego Waszym zdaniem powinna pojawić się ona w książce.

*Nadesłanie zgłoszenia jest jednoznaczne z otrzymaniem zgody osoby nominowanej na przetwarzanie przesłanych danych osobowych poprzez portal Obcasypodlasia.pl na potrzeby przeprowadzenia wywiadu.

Autor fot. Lawreszuk.eu

Share

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *