Kuchnia funkcjonalna.

Ciocia pyta małą Anię czy zastała jej mamę w domu, na to Ania odpowiada:
– Tak, mama jest w swoim pokoju
– Zrobiliście remont ? – pyta zdziwiona ciocia – Mama ma teraz swój własny pokój?
– Nie ciociu, przecież pokój mamy to kuchnia – odpowiada ze zniecierpliwieniem dziecko.
Ta zabawna historia mogłaby wydawać się zwykła anegdotą, ale jest jak najbardziej autentyczna. Mama małej Ani tyle czasu spędza w kuchni, że dziecko uznało, iż najwyraźniej jest to jej pokój.

Jako Panie domu kobiety dużą część dnia spędzają w kuchni, przygotowując posiłki, zmywając i robiąc w niej mnóstwo różnych rzeczy. Ważnym jest, aby właśnie to pomieszczenie w naszym domu było jak najbardziej funkcjonalne i przystosowane do wykonywanych w nim prac domowych. Dobrze urządzona kuchnia jest bowiem centralnym miejscem domu, w którym koncentruje się życie rodzinne i w, którym wspólnie spędzamy sporo czasu. Warto więc dołożyć starań, aby stworzyć przestrzeń, w której będziesz się czuła komfortowo.

Zanim zaczniesz planować rozmieszczenie poszczególnych mebli i sprzętów w Twojej kuchni zastanów się jakie masz potrzeby, upodobania i nawyki. Często to co jest modne okazuje się być nie do końca funkcjonalne. Jeśli spodoba Ci się jakiś projekt wyobraź sobie funkcjonowanie w tym pomieszczeniu. Planując kuchnię, pamiętaj, że będzie ona służyć tobie i twoim bliskim,a sama najlepiej wiesz, w jaki sposób funkcjonuje twoja rodzina.

Urządzenie funkcjonalnej kuchni ułatwi znajomość podstawowych zasad ergonomii. Każda kuchnia powinna być podzielona na kilka podstawowych stref:
-spiżarni – może być wydzielona , najlepiej przy wejściu do kuchni lub też część osobnego pomieszczenia, gdzie będą się znajdowały szafki, szafa, zamrażarka, lodówka ,
-zmywania i wstępnego przygotowania – miejsce ze zlewem, zmywarką i pojemnikami na odpadki,
-przygotowywania potraw – tu powinien znaleźć się blat i stół,
-gotowania – powinno być to miejsce z kuchenką, piekarnikiem, grillem i innymi urządzeniami do obróbki termicznej .

Podstawową zasadą jest rozlokowanie tych stref w kuchni tak, aby móc swobodnie przechodzić kolejno do poszczególnych etapów przygotowywania posiłków. Oczywiście w realnej przestrzeni poszczególne funkcje z kolejnych stref nakładają się na siebie. Pamiętaj jednak, że ważniejsze niż rygorystyczne trzymanie się zasad ergonomii jest to, abyś dobrze się czuła w swojej kuchni.

Share

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *