Między garnkiem, pralką, a laptopem…

by

Coraz więcej przedsiębiorczych kobiet decyduje się na pracę w zaciszu własnego domu. Z pewnością ma to swoje plusy takie jak brak opłaty za wynajem biura, odpadają koszty dojazdów,ale posiada też minusy.

Kobiety pracujące w domu twierdzą, że najwięcej trudności sprawia im systematyczna praca i skupienie na niej całej swojej uwagi. Może problem tkwi w naszej kobiecej naturze?

No, bo przecież my kobiety z natury jesteśmy wielozadaniowe. Więc korzystając z tego, że pracujemy w domu czemu by nie ugotować w tym czasie zupy, albo nastawić prania? I tak lawirujemy pomiędzy garnkiem sprawdzając czy zupa nie wykipiała, pralką, bo pranie trzeba rozwiesić i wstawić kolejne, a laptopem – no bo przecież jesteśmy w pracy.

W domu czeka wiele pokus, które skutecznie utrudniają nam wykonywanie zawodowych obowiązków. Kiedy postanawiamy zrobić sobie przerwę na kawę w Tv jest właśnie nadawany nasz ulubiony serial, a kiedy wracamy okazuje się, że koleżanka sprzed lat akurat się odezwała na portalu społecznościowym.Dlatego praca w domu nie jest łatwym wyzwaniem.

Część z nas jednak opanowuje to do perfekcji mając satysfakcję, bo nie dość, że praca wykonana to i dom ogarnięty. Niestety większa część kończy dzień z poczuciem, że znów zbyt mało czasu poświęciła na wykonanie swoich zadań.

Istnieje kilka umownych zasad, których zastosowanie umożliwi skupienie się na pracy i osiągnięcie większej efektywności. Wymarzonym rozwiązaniem jest oddzielne pomieszczenie przerobione na biuro, a najlepiej byłoby gdyby reszta domowników w czasie naszej pracy była poza domem. Jednak same wiemy, że w realu wygląda to inaczej. Na przykład wiele mam, które prowadzą swoją działalność w domu ratuje się pracą w nocy, kiedy mąż i dzieci już śpią.

Dobrym pomysłem jest „założenie ram czasowych” podczas, których będziemy skupiały się tylko i wyłącznie na pracy. Idealne wydają się te godziny kiedy dzieci są w szkole, a mąż w pracy. Nikt nam wtedy nie przeszkadza i możemy w pełni poświęcić się temu co robimy.

Istotny jest także własny kąt do pracy. Jeśli nie możemy sobie pozwolić na oddzielne pomieszczenie wygospodarujmy chodziarz miejsce na biurko. Powinna to być przestrzeń w której nic nas nie rozprasza, a pozostawione jednego dnia rzeczy zastaniemy dokładnie tak samo nazajutrz.

Jak w każdej pracy tak i tu przyda się ułożenie planu na dany dzień, tydzień , a nawet miesiąc w zależności od tego czym się zajmujemy. Zerkając na harmonogram naszych zajęć będziemy wiedziały, że na poszczególne zadanie mamy przeznaczoną konkretną ilość czasu co będzie nas motywowało do działania. Dodatkowo spisywanie obowiązków nie pozwoli nam na przeoczenie, któregoś z nich.

Odpowiedni strój również może nam pomóc. Pracując w domu możemy ubierać się tak jakbyśmy wychodziły do pracy. Oczywiście ważne jest, aby było nam wygodnie jednak nawet delikatny makijaż i zmiana codziennego stroju na ten bardziej wyjściowy pomoże nam „przeprogramować” się z trybu domowego na biurowy.

Warto pamiętać, że w domu też jesteśmy w pracy. Uświadomić sobie, że pracując poza domem nie odbieramy telefonów od znajomych w czasie pracy, nie wyręczamy domowników w ich obowiązkach. Dlaczego więc miałybyśmy to robić w czasie naszej pracy w domu?

Ważne jest też, aby nie przesadzać zamykając się w naszym „biurze” na cały dzień. Niestety wtedy też przestajemy być produktywne. Co jakiś czas warto zrobić sobie krótką przerwę,rozprostować nogi i dać odpocząć oczom.

Share

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *