Na co zwrócić uwagę przy wyborze zabawek
by Redakcja
Każdy z nas posiada silne wspomnienia z dzieciństwa i każdy z nas w mniejszym lub większym stopniu idealizuje ten okres. Kojarzymy go z beztroską, wolnością i bezpieczeństwem jednocześnie dla wielu z nas jest to okres niezrealizowanych pragnień, potrzeb, których nie mogliśmy z różnych przyczyn zrealizować.
Gdy jesteśmy dziećmi, obiecujemy sobie, że jako dorośli te deficyty będziemy uzupełniać. Każdy z nas po wielokroć powtarzał „gdy będę duży, dorosły to…”(wystarczy podstawić). Sami najlepiej wiemy, ile z tych postanowień udało nam się zrealizować. Kupowanie zabawek dla własnych dzieci pozwala nam choć na chwilę wrócić do arkadii dzieciństwa, znów poczuć się dzieckiem i spełniać marzenia. Bo tak naprawdę to w zabawkach chodzi o marzenia i ich realizację, marzenia nasze i marzenia naszych dzieci. Jednocześnie poprzez zabawki i zabawę z dzieckiem tworzymy więzi.
Kupujących zabawki możemy podzielić na kilka grup: tych, którzy przed wyborem odpowiedniej zabawki dla dziecka szukają inspiracji na forach lub blogach parentingowych, obserwują popularne profile na FB i IG i idą za radą oraz rekomendacją prowadzących je influencerów, kupują produkty, których reklamy widzieli w mediach oraz na tych, którzy przychodzą do sklepu i dopiero w nim polegając na rekomendacji sprzedawcy, dokonują wyboru produktu.
Niezależnie, do której grupy konsumentów należymy, zawsze powinniśmy wykazywać się ograniczonym zaufaniem (w końcu chodzi o nasze dzieci) i opierać się tylko na zaufanych rekomendacjach oraz zakupy robić tylko w dobrych sklepach, w których asortyment charakteryzuje się wysoką jakością i pewnością pochodzenia. Wszyscy pamiętamy zabawkową aferę z chińskimi koralikami. Z tego powodu należy zakupy robić tylko w tych sklepach, które w swoim asortymencie posiadają certyfikowane produkty uznanych marek, co do których ma pewność, że dbają o jakość podczas całego procesu wytwarzania produktu.
Kieruje nas to w stronę popularnych, często wyszukiwanych i kupowanych tzw. zabawek ekologicznych. Zabawki ekologiczne są trendy od kilku lat i cieszą się niesłabnącym zainteresowaniem. Należy tu jednak zwrócić uwagę na fakt, że to, co kilka wstecz było uznawane za wyznacznik ekologiczności, dziś wraz z postępującym rozwojem świadomości odpowiedzialności ekologicznej powinno być i w przypadku tzw. dobrych marek jest już standardem.
Dobra, odpowiedzialna marka to produkcja zabawek z naturalnych lub pochodzących z recyklingu materiałów, zachowanie zasad zrównoważonego i odpowiedzialnego biznesu, dbanie o środowisko naturalne i pracowników w czasie całego procesu oraz staranny design końcowego produktu uwzględniający i odpowiadający potrzebom dzieci, do których jest kierowana. Z tego powodu kupując zabawkę, warto zwracać uwagę na oznaczenia producenta dotyczące sugerowanego wieku dziecka. Pamiętajmy źle dobrana zabawka to frustracja i łzy w oczach obdarowywanego dziecka.
Opisany powyżej problem dotyczy w znacznej mierze tzw. zabawek kreatywnych, posiadających wartość edukacyjną i mającą na celu rozwój dziecka wraz z dostarczeniem mu radości z zabawy. Rosnąca popularność tego typu zabawek sprawiła jednak, że pod tę kategorię zaczęto wrzucać wszystkie zabawki, tak jakby producenci lub sprzedawcy obawiali się umieszczać w swoim asortymencie zabawki, których celem jest tylko zabawa. W pewnym momencie każda zabawka musiała być kreatywna lub edukacyjna.
Takie postępowanie paradoksalnie sprawiło jednak, że z jednej strony dobre zabawki edukacyjne utonęły w morzu tandetnych gadżetów i zostały zepchnięte na zabawkowy margines, a drugiej wiele dobrych zabawek, których zadaniem jest dostarczanie radości dzieciom, również zniknęło jako „te nieedukacyjne”. W tym miejscu należy wyraźnie zaznaczyć, że tzw. zabawka edukacyjna powinna uwzględniać rzeczywiste potrzeby dziecka i być skierowana na rozwój konkretnej umiejętności i w jej projektowaniu powinien uczestniczyć psycholog, nauczyciel lub terapeuta , który z racji wykonywanego zawodu i doświadczenia posiada niezbędne kwalifikacje, aby uczestniczyć w procesie projektowania tego typu zabawek.
Nie oszukujmy się jednak niezależnie od wyboru zabawki, inspiracji, gustu czy rekomendacji, kupując zabawkę, tak naprawdę karmimy nasze „wewnętrzne dziecko” i kupujemy ją dla siebie, a zabawka ma przede wszystkim sprawiać radość i to jest jej rola. Pamiętajmy o tym w szale przedświątecznych zakupów.
Bawmy się dobrze i bądźmy szczęśliwi.
Tekst i fot. materiały marki Happy-bobo