„Wysokie obcasy na wysokich stołkach.”

"Wysokie obcasy na wysokich stołkach."

Na pytania Obcasów Podlasia.pl odpowiada Pani Renata Przygodzka – Zastępca Prezydenta Miasta Białegostoku.

OP. Jest Pani pierwszą kobietą w najwyższych władzach Białegostoku od wielu lat.Jaka była Pani reakcja kiedy ogłoszono, że obejmie Pani stanowisko wiceprezydent Białegostoku?

RP. Trudno to jednoznacznie określić, ponieważ sam proces prowadzenia rozmów na temat objęcia przeze mnie funkcji był trochę dłuższy. Nie mniej jednak w dniu zaprzysiężenia, byłam bardzo wzruszona. Poczułam także ciężar odpowiedzialności za zaufanie, jakim mnie obdarzono.

OP. Dużo czasu Pani potrzebowała, aby odnaleźć się w nowej sytuacji?

RP. W zasadzie nie dużo. Ogólne mechanizmy funkcjonowania samorządu gminnego znałam już wcześniej (z badań naukowych oraz zajęć dydaktycznych, które prowadziłam na Uniwersytecie). Musiałam poznać natomiast specyfikę, zwłaszcza prawną, obszarów, za które stałam się odpowiedzialna, czyli sprawy społeczne, kulturę, sport, promocję oraz współpracę z organizacjami pozarządowymi. Bardzo zależało mi także na poznaniu osób, z którymi bezpośrednio współpracuję do dzisiaj oraz zarządzanych przez nie instytucji.

OP. Czy decyzja o rezygnacji z pracy na uczelni na rzecz obecnej była łatwa?

RP. Ja wcale nie zrezygnowałam z pracy na uczelni. Uniwersytet w Białymstoku był i jest nadal moim pierwszym miejscem pracy, a działalność dydaktyczną i naukową cały czas kontynuuję. Wraz z objęciem funkcji musiałam natomiast zrezygnować ze stanowiska prodziekana Wydziału Ekonomii i Zarządzania ds. nauki oraz z zatrudnienia na Uniwersytecie Jagiellońskim na Wydziale Zarządzania i Komunikacji Społecznej.

OP. Jaka jest Pani w pracy?

RP. Przede wszystkim sumienna, zaangażowana i odpowiedzialna. Staram się niczego nie odkładać „na jutro”, choć nieraz lepiej jest żeby pewne decyzje „poleżały”. Nie boję się też podejmowania trudnych decyzji, zwłaszcza gdy jestem przekonana o ich słuszności.

OP. A jaka prywatnie jest wiceprezydent Białegostoku?

RP. Całkiem zwyczajna… Dom, rodzina, przyjaciele, znajomi sprawiają, że pełnię, podobnie jak wiele kobiet, wiele ról: córki, matki, siostry, koleżanki itp. Do każdej z nich przywiązuję dużą wagę. O dobre relacje z najbliższymi dbam przede wszystkim i zawsze znajduję na nie czas. Organizuję święta, spotkania, rodzinne obiady, gotuję wówczas z zapałem i cieszę się gdy wszystko znika. Jest to taka trochę rekompensata za brak wspólnych, codziennych posiłków zwłaszcza w stosunku do moich dzieci.

OP. Piastuje Pani odpowiedzialne stanowisko co wiąże się z dużą ilością pracy. Czy ma Pani taki swój sposób na odreagowania emocji, zmęczenia po całym dniu?

RP. Kiedy już nie mam siły na nic innego – siadam w fotelu z zamkniętymi oczami i wyobrażam sobie, że siedzę na plaży, patrzę w morze i słucham szumu jego fal… Trochę banalne – ale naprawdę pomaga.

OP. Jak godzi Pani obowiązki zawodowe z życiem prywatnym?

RP. Generalnie nie zawsze jest łatwo – ale prawdziwe jest powiedzenie, że im więcej mamy obowiązków i zajęć, tym lepiej jesteśmy zorganizowani. Dobrze zaplanowany dzień jest podstawą sprawnego funkcjonowania i udaje się w jego trakcie załatwić wiele spraw, zarówno zawodowych, jak i prywatnych.

OP. Co lubi Pani robić w wolnej chwili?

RP. Szczerze mówiąc niewiele jest tych wolnych chwil… Ale kiedy już są, zwłaszcza na wakacjach, sięgam po dobrą książkę, film, muzykę. Odpoczywam także aktywnie: pływam, jeżdżę na rowerze, dużo spaceruję.

OP. Czy Pani zdaniem w naszym mieście brakuje inicjatyw podejmowanych z myślą o nas kobietach?

RP. Uważam, że zdecydowanie nie brakuje. Wiele z nich podejmowanych jest przez organizacje pozarządowe czy instytucje kultury. Kierowane są do kobiet w każdym wieku i dotyczą różnorodnych aspektów. Problem w tym, że często są słabo nagłaśniane i informacja o różnych wydarzeniach nie dociera do adresatek

OP. Co wg. Pani można zmienić w tej kwestii?

RP. Przede wszystkim należy upowszechniać informacje o podejmowanych inicjatywach. Dobrze byłoby gdyby znajdowały się w jednym miejscu. Dużą rolę mógłby w tym względzie odegrać np. Państwa portal, jako szczególne forum wymiany wiedzy i informacji, czego Państwu i nam kobietom Podlasia życzę.

Dziękujemy.
ObcasyPodlasia.pl

Share

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *