Nowotwory skóry – rusza akcja Euro Melanoma

Nowotwory skóry - rusza  akcja Euro Melanoma

Nowotwory skóry. Walka z nowotworami skóry zaczyna się w Twojej głowie. Możesz ich uniknąć jeśli zdasz sobie sprawę, że jesteś w grupie ryzyka i wiesz co z tym robić.

Pod tym hasłem organizowana jest w tym roku ogólnopolska akcja Euro Melanoma. Akcja polega na organizowaniu bezpłatnych badań znamion skórnych przeprowadzanych przez dermatologów. Twoja Klinika rokrocznie uczestniczy w tej imprezie. Przez ostatnie 3 lata przebadaliśmy kilkuset pacjentów w różnym wieku. Niestety u kilku osób potwierdziły się najgorsze podejrzenia lekarzy specjalistów.

Nowotwory skóry są najczęściej występującymi nowotworami na świecie. Zazwyczaj powstają w wyniku nadmiernej ekspozycji na promieniowanie słoneczne, które po wniknięciu do skóry z biegiem lat powodują jej uszkodzenie.

Zmiany nowotworowe pojawiają się znacznie częściej w miejscach poddanych ekspozycji na słońce (UVA i UVB) takich jak twarz, szyja, plecy i kończyny. Występują głównie u osób po 50 roku życia, jednak pojawić się mogą w każdym wieku.

Nowotwory skóry są wyleczalne i dobrze rokujące. Jednak niska świadomość objawów raka skóry prowadzi do późnego rozpoznawania tych nowotworów. Często bagatelizujemy niewielkie zmiany skórne i zgłaszamy się do dermatologa bardzo późno.

NOWOTWORY SKÓRY – PRZYCZYNY

Pośród wielu czynników ryzyka, najważniejszym powodem powstawania raków skóry i czerniaka jest promieniowanie słoneczne UV (ultrafioletowe). Nadmierna ekspozycja na UV jest najczęstszą przyczyną powstawania nowotworów skóry. 

Człowiek narażony jest na działanie UV, którego różne długości promieniowania, przenikają do skóry na różną głębokość. Przekroczenie bezpiecznej dawki promieniowania prowadzi do uszkodzenia DNA. W najlepszym przypadku prowadzą do przedwczesnego starzenia skóry (fotostarzenie) i powstawania zmarszczek. W najgorszym przypadku prowadzą do przewlekłego osłabienia właściwości obronnych skóry, a nawet do powstania nowotworów skóry.

Umiarkowana ekspozycja na promieniowanie słoneczne dla nas jest korzystna. Promienie UV-B pobudzają produkcję witaminy D3, która jest ważna dla zdrowia, prawidłowego wzrostu i silnych kości. Mała dawka codziennego słońca jest wystarczająca.

O ile słońce powoduje u nas dobre samopoczucie (powód popularności solariów), o tyle uszkodzenia skóry i organizmu znacznie przeważają krótkotrwałe korzyści wynikające z dobrego samopoczucia.

Uszkodzenia wywołane przez promieniowanie słoneczne są nieodwracalne. Podczas gdy opalenizna z czasem zniknie, głębokie zmiany pozostaną na zawsze. Każda kolejna przedłużająca się ekspozycja powoduje dalsze uszkodzenia już osłabionego układu immunologicznego i materiału genetycznego skóry.

NOWOTWORY SKÓRY – PROMIENIOWANIE UV I JEGO SKUTKI

W zależności od długości fali promieniowanie słoneczne UV zostało podzielone na 3 główne rodzaje. Najbardziej niebezpieczne promienie UV-C są całkowicie zatrzymywane przez warstwę ozonową. Pozostałe 2 rodzaje promieniowania UV-A i UV-B wywołują różne skutki biologiczne.

UV-A (400 – 315 nanometrów)

Promieniowanie UV-A nie powoduje oparzeń słonecznych. Z tego powodu pierwotnie nie było kojarzone z tym, że może być potencjalną przyczyną nowotworów skóry. Obecnie badania kliniczne udowodniły powiązanie pomiędzy promieniowaniem UV-A i nowotworami skóry.
Długie promienie UV-A przenikają do najgłębszych warstw skóry właściwej i powodują opaleniznę. Długie promienie UV-A uszkadzają tkankę łączną, co powoduje przedwczesne starzenie, zmarszczki i utratę jędrności skóry.

UV-B (315 – 280 nanometrów)

Większość promieniowania UV-B, które dociera do atmosfery, zostaje pochłonięte przez warstwę ozonową. Jednak zmniejszenie warstwy ozonowej prowadzi do wzrostu natężenia promieniowania UV-B, które dociera do powierzchni ziemi. Krótkie promieniowanie UV-B dociera do powierzchownych warstw skóry, uszkadzając DNA i stymulują syntezę barwnika skóry melaniny, która wykazuje właściwości ochronne dla DNA komórkowego. Brązowy barwnik (melanina) jest wytwarzany przez melanocyty (komórki barwnikowe) znajdujące się w warstwie podstawnej naskórka. Następnie barwnik transportowany jest do keratynocytów w naskórku.

Jeśli dawka UV-B jest za wysoka, dochodzi do poparzenia skóry, tworzy się stan zapalny – rumień. Jest to sygnał alarmowy spowodowany substancjami wydzielanymi przez komórki skóry pod wpływem UV. Następnie te same komórki uruchamiają mechanizmy naprawcze aby usunąć uszkodzenia.
O ile częściej i intensywniej skóra jest opalana, o tyle częściej dochodzi do opisanych wcześniej reakcji, wzrasta ryzyko nieprawidłowych procesów naprawczych i mutacji. Długoterminowo może to prowadzić do modyfikacji materiału genetycznego, przewlekłych uszkodzeń skóry, pierwszych zmian nowotworowych i ewentualnie do powstania nowotworów skóry. 

Jak wszystko stosowane w umiarze słońce też jest nam potrzebne. Poniżej najczęstsze fakty i mity dotyczące opalenizny i słońca. Zapraszamy do Twojej Kliniki na bezpłatne badanie znamion skórnych.

MITY FAKTY
Opalenizna jest zdrowa i chroni przed słońcem. Opalenizna jest mechanizmem obronnym mającym na celu ochronę DNA przed szkodliwym działaniem UV
Nie można się opalić w
pochmurny dzień lub
przebywając w wodzie.
Powyżej 80% promieniowania słonecznego UV przechodzi przez chmury.
Jeśli nie czujesz ciepła promieni słonecznych nie zostaniesz
poparzony.
Oparzenia słoneczne są powodowane przez działanie promieni UV nie zawsze odczuwalnych na skórze.
Jeśli będziesz robić regularne przerwy podczas opalania nie dojdzie do oparzeń słonecznych. Dawki promieniowania UV otrzymane w ciągu dnia sumują się.

Autor: Twoja Klinika

Źródło: materiały zaczerpnięte ze strony: www.euromelanoma.pl

Tekst i grafika – Materiały Autora.

Fot. wyróżniające – źródło Pixabay

Share

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *