„Odkryłam sposób na budowanie marki osobistej w zgodzie z samą sobą. Marki, która zachwyca”. Rozmowa z Moniką Gawanowską

„Odkryłam sposób na budowanie marki osobistej w zgodzie z samą sobą. Marki, która zachwyca”. Rozmowa z Moniką Gawanowską

O błądzeniu, kobiecej intuicji, właściwej ścieżce oraz własnej marce osobistej rozmawiamy z Moniką Gawanowską, autorką książki „Marka osobista bez tajemnic”.

ObcasyPodlasia.pl: Twoją pasją, jak piszesz, jest Personal Branding. Dlaczego właśnie to?

Monika Gawanowska: Dziesięć lat temu nie wiedziałam jeszcze, jak chcę, żeby wyglądała moja zawodowa przyszłość. Po prostu wysyłałam setki dokumentów aplikacyjnych na przeróżne stanowiska, chodziłam na rozmowy kwalifikacyjne wszędzie tam, gdzie zostałam zaproszona i przyjmowałam każdą propozycję pracy. Marzyłam o własnej firmie, wciąż wydawało mi się, że nie jestem stworzona do tego, by mną zarządzano, ale do tego, by samodzielnie zarządzać: ludźmi, własną firmą – wtedy jeszcze nie byłam pewna, to była ta tzw. kobieca intuicja.

Po paru latach błądzenia znalazłam wreszcie własną ścieżkę, która stała się nie tylko moim sposobem na życie, ale też okazała się ścieżką, którą z powodzeniem może podążać każdy – odkryłam sposób na dojście tam, gdzie ja doszłam znacznie szybciej i efektywniej, odkryłam sposób na budowanie marki osobistej w zgodzie z samą sobą , marki, która zachwyca! I zapragnęłam podzielić się moim odkryciem z innymi. Tylko tyle i aż tyle.

Oczywiście, był czas na edukację w tym zakresie, która ciągle trwa i prędko się nie skończy. Bo żeby dać sobie samej prawo do dzielenia się wiedzą, muszę jej mieć naprawdę dużo.

Nie jest to łatwa pasja? Zawsze można rozwijać się idąc o krok dalej i dalej. Z drugiej strony pasja to pasja, kiedy kochamy to co robimy, to nas nigdy nie znuży.

Personal Branding to nie tylko moja pasja, to sposób na życie i droga mojego własnego rozwoju. A odkąd postanowiłam dzielić się moją wiedzą z innymi – to również metoda zarabiania pieniędzy.

Budowanie marki osobistej jest fascynujące. Pomaga poznać siebie, dostosować życie i pracę do nas samych. Jest dźwignią samorozwoju, motorem napędowym do podejmowania dobrych dla własnej kariery decyzji. I myślę, że śmiało mogę powiedzieć, że nigdy się nie nudzi właśnie przez to o czym mówisz – że „zawsze można rozwijać się idąc o krok dalej i dalej”.

Uczysz jak wykreować własną markę osobistą m.in. dbając o wizerunek. W jaki sposób przekazujesz tą wiedzę?

Uczę jak budować markę osobistą. Stronię od trybu dokonanego: „wykreować”, „zbudować”, dlatego że budowanie własnego brandu to proces, który jest ciągły i nigdy się nie kończy. Na dzień dzisiejszy możesz powiedzieć, że masz i zbudowałaś pewną markę, ale jutro może być ona zupełnie inna. Ten proces kreacji nie kończy się dzisiaj ani jutro. To że dziś ktoś jest znanym sportowcem nie znaczy, że będzie nim po kilku porażkach z rzędu. To że dzisiaj jesteś znana z tego czy tamtego nie znaczy, że jutro nie pojawi się jakaś konkurencja, która zajmie twoją pozycję na rynku. Marka osobista chroni przed takimi sytuacjami, uprzedza bieg wydarzeń. Silna marka nie musi obawiać się konkurencji i potrafi radzić sobie z porażkami, które nawet mogą ją wzmacniać.

Między innymi tego uczę podczas moich kursów i szkoleń. Pracuję również z klientami indywidualnie – tworzę strategie brandingowe, rozwoju i komunikacji, wykonuję audyty marek osobistych. Na mojej stronie internetowej www.monikagawanowska.pl dzielę się moją wiedzą również bezpłatnie w postaci artykułów, które tworzę w trzech projektach: Marka osobista bez tajemnic, Laboratorium Sprzedaży i Czwarty Wymiar Kobiecości.

No właśnie, czym jest „Czwarty Wymiar Kobiecości”?

To projekt, który dedykuję kobietom, które łączą w sobie wiele funkcji i nie zawsze potrafią znaleźć między swoimi rolami życiowymi równowagę. Jesteśmy mamami, żonami, prowadzimy własne biznesy. Sama często pracuję w domu zajmując się jednocześnie dwójką dzieci. Wiem, jak trudno znaleźć harmonię w takiej rzeczywistości.

Dlatego właśnie dzielę się moimi doświadczeniami, moimi sposobami radzenia sobie ze stresem, z zarządzaniem sobą w czasie, z produktywnością. Poruszam również zagadnienia związane z zarządzaniem finansami. W tym projekcie powstał m.in. minikurs „Mistrz produktywności”, który póki co w całości jest dostępny bezpłatnie na mojej stronie.

Twoja książka „Marka osobista bez tajemnic. Przewodnik dla skutecznych menedżerów kariery” to kolejny sposób na przekazanie swojej wiedzy i doświadczeń innym?

Dokładnie. Książka powstała na podstawie kursu „Jak budować markę osobistą?” i zawiera w sobie pierwszy moduł, tj. wizję marki osobistej. To książka, która stawia mnóstwo pytań po to, by czytelnik mógł określić istotę swojej marki, fundamentalne kwestie dotyczące samopoznania, które zasadniczo wpływają na to, jaka jest i jaka będzie jego marka osobista.

W książce można zauważyć zarysowujące się dwie części: część refleksyjną, która stawia pytania i daje niewiele odpowiedzi, ponieważ uważam, że silna i autentyczna marka osobista powinna znaleźć własne odpowiedzi w sobie oraz część teoretyczno – praktyczna, która daje podstawową wiedzę i wskazówki na temat procesu budowania własnego brandu.

Uważam jednak, że po samej lekturze książki niewiele się zmieni, dlatego daję czytelnikowi możliwość bezpłatnego pobrania zeszytu ćwiczeń po zakupie (link do ćwiczeń znajduje się w książce).

Do kogo jest skierowana?

To książka dla wszystkich, którzy chcą skutecznie zarządzać karierą. Napisałam ją dla osób, które chcą wziąć swoją zawodową (i nie tylko) przyszłość w swoje ręce, dla tych, którzy chcą coś zmienić w swoim życiu, ale nie bardzo wiedzą co, w którym kierunku iść i jak przeprowadzić zmianę. To książka nie tylko dla pracowników, ale także dla przedsiębiorców, którzy chcą sprzedawać jeszcze więcej swoich produktów czy usług bez większego wysiłku. Bo uwierz mi, marka osobista wyskaluje każdy biznes.

Jakie masz plany zawodowe na przyszłość?

Napisać kolejną książkę… A poza tym zamierzam w dalszym ciągu dzielić się moją wiedzą i wspierać marki osobiste w ich rozwoju.

Książkę możesz kupić tutaj.

Fot. Archiwum własne Monika Gawanowska

Share

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *