Regularna pielęgnacja skóry – tonizowanie

Regularna pielęgnacja skóry - tonizowanie

W ostatnim artykule poruszyliśmy pierwszy i jeden z najważniejszych etapów pielęgnacji skóry twarzy, czyli oczyszczanie, a teraz czas na następny – pielęgnacja skóry – tonizowanie.

Skala pH

Czy pamiętacie ze szkolonych czasów skalę pH, którą mierzymy od 1 do 14? Gdzie 1 oznacza silny kwas, a 14 silną zasadę? Im więcej jonów wodoru zawiera substancja, tym bardziej jest kwasowa. Co ma to wspólnego ze skórą twarzy? Otóż najkorzystniejsze dla skóry pH jest umiarkowanie kwaśne, wynoszące między 4,5 a 6. Skóra wtedy wygląda promiennie i zdrowo i jest zabezpieczona ochronną, barierą lipidową.

Niestety wysoki poziom stresu, złe odżywianie, używanie nieodpowiednich środków pielęgnacyjnych oraz inne czynniki zaburzają odpowiednią równowagę kwasowo-zasadową. Zbyt niskie pH skóry skutkuję nadmiernym wydzielaniem łoju i potu, rozszerzonymi porami i wypryskami. Natomiast przesuszoną i nadwrażliwa skóra to obraz zbyt wysokiego pH.

Tonizowanie przywraca skórze harmonię

Wpływa na cerę kojąco, przeciwzapalnie i odświeżająco.

Przy tej praktyce możemy użyć nasączonego tonikiem wielorazowego, bawełnianego płatka, przecierając delikatnie twarz. Płatek powinien być całkowicie czysty, bo tonizowanie nie jest etapem oczyszczania. Inną metodą stosowaną wśród osób niekorzystających z kolorowych kosmetyków jest używanie tonika w formie atomizera. Spryskujemy nim twarz i czekamy aż do momentu wchłonięcia.

Zamiast toniku można użyć także czystego hydrolatu, czyli produktu, który powstaję przez destylację parą wodną różnych części roślin m.in. kwiatów i ziół. Hydrolat, podobnie jak tonik ma konsystencję wodną, jego istotnym celem jest silne nawilżanie twarzy. Dodatkowo jest wzmocniony o prozdrowotne właściwości związków roślinnych, z których został uzyskany. Hydrolaty można używać bez rozcieńczania, bezpośrednio na skórę. Zalecane są również osobom o wrażliwej cerze (wyjątkiem są hydrolaty z kwasami owocowymi), gdyż posiadają pH zbliżone do naturalnego odczynu skóry.

Dostępne są w sklepach z surowcami kosmetycznymi. Warto sprawdzać ich skład, lepiej unikać produktów z alkoholem, który może powodować przesuszenie. Niestety na rynku kosmetycznym są produkty łudząco podobne, czyli wody roślinne sztucznie perfumowane. Bądźmy czujni, jeżeli na pierwszy miejscu w składzie INCI jest woda, to jest dla nas znak, że nie mamy do czynienia z czystym produktem. Hydrolaty w porównaniu do niektórych, tradycyjnych toników nie zawierają sztucznych, szkodliwych substancji takich jak emulgatory, czy barwniki.

Jaki hydrolat wybrać?

W przypadku skóry wrażliwej i naczyniowej sprawdzi się hydrolat: z kwiatu lipy, pomarańczy, lawendowy czy różany.

A do skóry tłustej hydrolat: z drzewa herbacianego, geraniowy, lawendowy i rozmarynowy.

Skóra sucha: z pszenicy, z nasion marchwi, różany i również lawendowy.

Należy pamiętać, że skóra każdej z nas jest inna i inaczej może zareagować, więc warto testować i sprawdzać co nam sprzyja i co przynosi ulgę.

Aplikacja hydrolatu

Istnieją dwie metody używania hydrolatu. Pierwsza aplikacja wygląda identycznie jak przy skorzystaniu z toniku. Powierzchnię twarzy przecieramy nasączonym hydrolatem wacikiem i przechodzimy do kolejnego etapu pielęgnacji. Natomiast druga metoda to dodawanie składników aktywnych do hydrolatu, aby wzmocnić jego działanie. Do cery tłustej i mieszanej polecane są roślinne ekstrakty np. z rozmarynu, zielonej herbaty lub wierzby. Przy cerze wrażliwej i naczynkowej sprawdzi się beta-glukan, witamina b5 (pantenol), a z ekstraktów roślinnych: lukrecja, ruszczyk, czy kocanka. Cera sucha potrzebuje kwasu hialuronowego, kolagenu morskiego, witaminy B3 i B5 oraz protein roślinnych. Esencję roślinną, czyli mieszaninę hydrolatu z ekstraktami roślinnymi aplikujemy za pomocą atomizera albo nalewamy płyn w zgłębienie dłoni i palcami nanosimy wklepując w twarz. Kiedy mamy jeszcze wilgotną skórę przechodzimy do kolejnego etapu pielęgnacji nakładając na twarz np. serum.

Tonik na bazie octu

Warto również wspomnieć, że w warunkach domowych możemy uzyskać tonik przez dodanie naturalnego octu. Najlepiej wybrać ekologiczny ocet jabłkowy z dobrego źródła. Ocet jabłkowy posiada prawie taki sam odczyn pH jak nasza skóra. Taki tonik reguluje pracę komórek skóry, która staje się czystsza, ma zdrowszy wygląd, pory stają się mniej widoczne, a przebarwienia zostają rozjaśnione. Możemy używać również innych, ekologicznych octów np. malinowego, czy winogronowego.

Odżywczy tonik do twarzy

Składniki:

  • 80 ml wody źródlanej bądź hydrolatu (np. z lawendy)
  • 10 ml octu jabłkowego
  • 10 ml miodu

Przygotowanie i zastosowanie:

Składniki wymieszać i przelać do atomizera. Codziennie przemywać twarz tonikiem, bądź używać jako mgiełki, w zależności od wrażliwości naszej skóry. Produkt zużyć w przeciągu 2 tygodni, później traci swoją ważność i właściwości.

Mam nadzieję, że po przeczytaniu tego artykułu tonizowanie będzie stałym elementem waszej pielęgnacji. Nie pomijajmy tego etapu, gdyż jest to podstawa do utrzymania zdrowia i równowagi pH naszej skóry.

Więcej informacji odnośnie naturalnej pielęgnacji znajdziecie na naszym profilu instagramowym.

Zapraszamy do obserwowania!

Dziękuję,

Autor: Ola z Ale Łąka!

Zobacz pozostałe artykuły w zakładce URODA

Źródło fot. Pixabay

Share

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.